קדושה במשכן Featured

 7 amit halevy

קדושה במשכן - פוליטיקאים מדברים על עולם הקודש שלהם

רועי אהרוני

השבוע:חבר הכנסת עמית הלוי, הליכוד

מה הפסוק האהוב עליך בתנ"ך?

"'אַל תִּירָא כִּי רַבִּים אֲשֶׁר אִתָּנוּ מֵאֲשֶׁר אוֹתָם" (מלכים ב ו, טז). אלישע הנביא אומר את המילים האלה לנערו כששניהם מוקפים בצבא ארם שבא לאסור אותו. הוא מגלה לו ולנו סוד גדול: יש מערכות שלמות נסתרות שפועלות במציאות חיינו, והן ממשיות לא פחות מאלו הנגלות".

מה הדבר הראשון שצריך לעשות כדי לעשות את מדינת ישראל למדינה יהודית יותר?

"החלת הריבונות על יהודה ושומרון, השלמת השיבה אל הארץ. יחד איתה להסיר את האיסור המביש על תפילת יהודים בהר הבית, מרכז הזהות היהודית של ישראל".

מה הדבר המרכזי שלקחת מעשר שנותיך בישיבת מרכז הרב?

"המפתח להבנת כל העידן המודרני שהגיש לנו הרב קוק, שהיה יחיד במאות השנים האחרונות וידע את כל אשר נעשה".

האם יש דבר כזה מדינאות יהודית?

"יש, אבל בהחלט לא מפותח. אלפיים שנים שלא עסקנו בכך מחייבות עבודת פיתוח תורנית ומחקרית עמוקה מאוד. לא להסתפק בהיבטים ההלכתיים של רפואה בשבת וכדומה אלא לתת מענה עמוק ליחסי כוח ומוסר, מבנה המשטר הרצוי ויתר השאלות שעל סדר היום הציבורי של מדינה מודרנית".

האם אפשר להפוך את האקדמיה בישראל לקדושה יותר?

"אני לא בטוח שצריכה להיות שאיפה או ציפייה כזו. הבעיה של האקדמיה היא בחוסר הגינות ויושרה. היא צריכה להיות הגונה ולהפסיק להציג לסטודנטים רק אסכולות נאו-מרקסיסטיות רדיקליות, שהן אחוז קטן מההגות המודרנית והכללית. היא צריכה גם להיות ישרה ולא לנצל את האצטלה האקדמית בשביל לקדם במניפולטיביות אג'נדות אישיות.

"לצערי יש לא מעט מחקרים כאלה, במיוחד במדעי החברה והרוח. ראו לדוגמה את ה'מחקר' של טדי כץ, שכתב תזה על טבח מזעזע שעשו כביכול חיילי חטיבת אלכסנדרוני בטנטורה. העבודה אושרה באוניברסיטת חיפה ואף זכתה בהצטיינות עד שעיתונאי מעריב הוכיח שהיא שקרית".

מיהו ההוגה היהודי שאתה הכי מתחבר אליו, ולמה?

"הראי"ה קוק. אין הוגה בעת החדשה שמתקרב לעוצמה הרוחנית שלו. גדלותו העצומה בתורה בכל חלקיה וקרבת א‑לוהים שהייתה לו עשו אותו למחולל המהפכה הגדולה בתולדות ישראל בזמן החדש – תחיית הקודש – שהיא החייאת יסודות התרבות העברית שנזנחו באלפיים שנה של ד' אמות של הלכה. עוד לא התחלנו ליישם את תוכנית העבודה שכתב לנו".

עם מי היית רוצה ללמוד חברותא?

"יש לי חברותא עם אשתי, לא מחליף. אבל אם בנימין נתניהו יתפנה לכך, הייתי שמח לחברותא בספר מלכים".

יש לי חברותא עם אשתי, לא מחליף. אבל אם בנימין נתניהו יתפנה לכך, הייתי שמח לחברותא בספר מלכים

האם אתה מרוצה מהאופן שבו נפגשים תלמידי ישראל עם זהותם היהודית?

"לא. שיטת הזרמים בחינוך גרמה לכך שהיהדות אינה הבסיס לזהות המשותפת. להפך, היא הפכה לנושא שבו ילדינו נבדלים זה מזה. יש לכך נזקים רבים בכל הזרמים, לא רק בחינוך הממלכתי".

עם איזו דמות מההיסטוריה היהודית היית רוצה להיפגש?

"דונה גרציה, אישה מופלאה שלא קיבלה את מקומה הראוי לה בזיכרון הקולקטיבי. חלוצה באינספור תחומים. זקפה את הקומה הלאומית מול המדינות הנוצריות, הגתה והתחילה ליישם את הפתרון של שיבה לארץ ישראל עוד בראשית המאה ה-16 וגם הדפיסה את התנ"ך ואת הסידור מייד עם המצאת הדפוס. מנהיגה אמיתית בעלת ראייה רחבה וארוכת טווח".

האם יש דרך להפוך את מערכת המשפט ליהודית יותר?

"הדבר הראשון והחיוני הוא שתחזור לממדיה הטבעיים כמיישמת של החוק, תכבד את ערך החירות, שעל פיו העם יכול לקבוע את גורלו וערכיו בעצמו, ולא תסיג את גבולו של הריבון, שהוא העם המיוצג על ידי נציגיו בכנסת. בטווח הארוך, פיתוח וטיפוח של המשפט העברי כדי שיהפוך לנכס לאומי קונצנזואלי".

האם יש לך רב שאתה מתייעץ איתו?

"אני אוהב מאוד להתייעץ עם הרב זאב סולטנוביץ', שהוא מ'יוֹדְעֵי בִינָה לַעִתִּים'. משתדל בצמתים חשובים להתייעץ עם הרב אליעזר מלמד, רב היישוב הר ברכה, שהוא בעיניי תלמיד חכם ייחודי ומדויק המקיים את דרישת חכמינו לדון דין אמת לאמיתו. כפי שפירש הגר"א: האמת – היא התורה; לאמיתו – היא המציאות. מעטים מכירים את שניהם ויודעים לדייק את שיווי המשקל הנכון".

מהי המצווה האהובה עליך?

"ברית מילה מתחרה על ההגדרה הזאת עם מצוות סיפור יציאת מצרים בליל הסדר. שתיהן אחוזות בקשר המיוחד שלנו עם א‑לוהים ובנאמנות שלנו לממש את הברית הזאת בחיינו הלאומיים והפרטיים".

איזו מוזיקה מחברת אותך לקדושה?

"חנן בן ארי. הקדושה היא הקודש המתגלה בחיים, בתותים. המנגינות שלו מאפשרות לי להיות קדוש ולהישאר נורמלי, לא להסכים להיכלא בשום כלוב, להיות אלוף העולם בליפול ולקום כמו גדול".

מהי התפילה העוצמתית ביותר שאתה זוכר שחווית?

"תפילת רווק בודד בשנתו ה-30 שהציק לקב"ה שיעזור לו לצאת מהבדידות הזאת ולפגוש את אשתו. למזלי היא נענתה מהר מאוד".

איך אפשר לקדם את בניית בית המקדש?

"להגביר את המודעות לכך שיש צורך לאדם המודרני בקשר עם א‑לוהים בחייו הממשיים ולכך שבית המקדש הוא מרכז בינלאומי המבטא את הקשר הזה. בית תפילה לכל העמים".

מה הקשר שלך לריבונו של עולם?

"'בְּכָל דְּרָכֶיךָ דָעֵהוּ'. הבי"ת של ה'בכל' היא 'בתוך', כפי שהסביר הרב קוק. בכל דבר שאתה עושה בחיים, בין בחול ובין בקודש, לעשות אותו לתכליתו בדרך השלמה והטובה ביותר, וזה רצון ה' וכבודו".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם