עוזרים לטובים בסיפור Featured

 5 shomer
שחררו אתכם מהמילואים ואתם עדיין מורעלים? בימים אלו מוקם במשמר הגבול גדוד שיהיה יחידה של ארגון השומר החדש, ומתנדביו, אזרחים בני כל הגילים, יוכוונו למטרה אחת: מלחמה בפשיעה החקלאית בצפון ובדרום

נדב גדליה

זה לא סוד שהפשיעה החקלאית היא אחת הסוגיות המורכבות בישראל: חקלאים שגם ככה עמלים לפרנסתם בתחום קשוח נאלצים להתמודד עם שלל התנכלויות, וכוחות המשטרה אינם מצליחים לעמוד בקצב המשימות הניצבות לפתחה. "יש שוטרים שתפקידם לשמור על המרחב הכפרי והשטחים הפתוחים במדינה, אבל ברור שאי אפשר לשים שוטר על כל דיר או מטע", אומר אביב כהן, מנהל יחידת השומר החדש במג"ב.

על ארגון השומר החדש והתפקיד המרכזי שקיבלו עליהם פעיליו בשמירה על אדמות המדינה באמצעות אזרחים ששומרים על השדות בפועל או מסתובבים ברכביהם בשטח אין צורך להרחיב, אבל על החידוש החם שלהם, שיהיה בעצם מיסוד שיתוף הפעולה של הארגון עם מג"ב, שנמשך כבר כשש שנים בכל רחבי הארץ, כנראה עוד לא שמעתם.

שאול ניר, ראש צוות ביחידה: אף שאנחנו מתנדבים ביחידה יש לנו סמכויות משטרתיות לכל דבר, והן מאפשרות טווח רחב של פעולות בשטח. המושג ציונות אולי מעט איבד מזוהרו בימינו, אבל התחושה של לסיים עוד לילה קר ובוצי במדי מג"ב בשמירה על שטחי המרעה זו בעיניי ציונות במיטבה

כעת השומר החדש יוצא במבצע גיוס מתנדבים חדשים. "יחידת השומר החדש במג"ב מונה כיום כמאה ועשרים מתנדבים. אנחנו רוצים להכפיל את היחידה ולהגיע לעוד מאתיים מתנדבים שיסייעו למגר את הפשיעה החקלאית, שיש ממנה הרבה לצערי", אומר כהן. "אנחנו פועלים בכל הארץ, אך כרגע הגיוס שלנו מתמקד בשני מוקדים עיקריים. בצפון: באזור הגליל העליון, ראש פינה, קריית שמונה, עמק החולה, עמק יזרעאל ורמות מנשה, ובדרום: עוטף עזה והמועצה האזורית יואב. הפעילות מתאימה למתנדבים בני 21–60 בעלי בריאות תקינה וחסרי רישום פלילי".

איך תהליך הגיוס עובד בפועל?

"הרעיון פשוט: אזרחים עוברים תהליך משטרתי – ממלאים טפסים, מתמיינים ועוברים קורס של מתנדבי מג"ב. בסוף הקורס הם יוצאים לשטח במדים ומקבלים נשק, תעודת שוטר וסמכויות ומכפילים את הכוחות המשטרתיים שמסייעים לחקלאים. יש המון הצלחות ותפיסות של גנבי תוצרת, ציידים של ציד לא חוקי ועבריינים שמסתובבים בשטח".

ציונות תשפ"א

"בעיניי, משלל אפיקי ההתנדבות והכלים היישומיים של ארגון השומר יחידת מג"ב היא האפיק החשוב והמרכזי שבהם", אומר שאול ניר מחיפה, ראש צוות ביחידה. "ההתנדבות דווקא ביחידת מג"ב משמעותית ונותנת תחושת סיפוק עצומה מעצם הידיעה שכשאנחנו בשטח החקלאי יכול לישון קצת יותר טוב".

מה יצא לך לעשות בשטח?

"אף שאנחנו מתנדבים ביחידה יש לנו סמכויות משטרתיות לכל דבר, והן מאפשרות טווח רחב של פעולות בשטח: סיור ברכבי מג"ב מסומנים, בדיקת אנשים וכלי רכב במסוף המשטרתי, עיכוב ואף מעצר במקרה הצורך. הפעילות במסגרת היחידה רחבה ומגוונת וכוללת סיורים רכובים, סיורים רגליים, פעולות יזומות כמו מעצרי שוהים בלתי חוקיים, תצפיות, מארבים והפעלת אמצעים מגוונים כמו מצלמות תרמיות, אמצעים לראיית לילה ועוד. המושג ציונות אולי מעט איבד מזוהרו בימינו, אבל התחושה של לסיים עוד לילה קר ובוצי במדי מג"ב בשמירה על שטחי המרעה, השדות, ואפילו היערות והמטיילים שנמצאים בעומק השטח זו בעיניי ציונות במיטבה".

להרשמה לפעילות: https://bit.ly/2MpAzu2

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם