קדושה במשכן Featured

 13 kdusha

קדושה במשכן - פוליטיקאים מדברים על עולם הקודש שלהם

 

רועי אהרוני

 

השבוע: ח"כ אתי עטיה, הליכוד

 

מה הפסוק האהוב עלייך בתנ"ך?

 

"'כִּי לֹא יֶחְדַּל אֶבְיוֹן מִקֶּרֶב הָאָרֶץ... פָּתֹחַ תִּפְתַּח אֶת יָדְךָ לְאָחִיךָ לַעֲנִיֶּךָ וּלְאֶבְיֹנְךָ בְּאַרְצֶךָ' (דברים טו, יא). פעמים רבות בתורה ה' מצווה לדאוג לעניים ולחלשים. זה מה שמאחד אותנו כחברה: האכפתיות זה לזה, הערבות ההדדית ומעשי החסד. אני תמיד זוכרת שבעשיית טוב לאחרים אני מקבלת משמעות גם לעצמי".

 

יש לך זיכרון ילדות שקשור ביהדות?

 

"בילדותי היינו עולים לירושלים לאמירת סליחות בכותל בעשרת ימי תשובה. נחרתה בזיכרוני דמותו של הרב עובדיה יוסף זצ"ל, שהיה קורא באדיקות ובבכי את מזמורי הסליחות. העובדה שהרב הגדול ביותר שהכרתי מתחנן לא‑לוהיו בכזו אדיקות השפיעה עליי מאוד ולימדה אותי שיעור חשוב בענווה".

 

באילו מקרים את מרגישה גאווה להיות יהודייה?

 

"לפני כמה שנים עלתה שארית משפחתו של אבי מתוניס. כשקיבלנו אותם זכיתי לראות את האהבה לארץ ישראל ולעם ישראל שנשתמרה לאורך כל הגלות, גם כשעמנו היה מפוזר בארבע כנפות הארץ. הרגשתי גאווה על שהעם הזה ידע לזכור תמיד מהיכן הגיע ומה ייעודו".

שירי שבת הם המוזיקה שמחברת אותי לקדושה. יש משהו עמוק דווקא בניגונים שיוצאים מהלב ואינם מלווים בכלי נגינה מפאת השבת. זה מאלץ את השירה להיות אמיתית ונוגעת ללב

 

 

איזו דמות מההיסטוריה היהודית מעוררת בך השראה?

 

"דמותו של יוסף הצדיק היא ללא ספק דמות מופת בעיניי. אדם שסבל כל כך הרבה, נבגד על ידי אחיו ועבר תלאות וצער, ברגע האמת התעלה על רגשותיו וכאבו הפרטי למען אחדות המשפחה, והיא נהפכה לעם".

 

מה הדבר הראשון שצריך לעשות כדי להפוך את מדינת ישראל למדינה יהודית יותר?

 

"כדי להפוך את מדינת ישראל ליהודית יותר יש צורך להשקיע ביותר לימודי יהדות בדור הצעיר. משברים גדולים קורים בעולם המערבי בעקבות חוסר זהות. הזהות היהודית היא הבסיס לקיומנו בארץ הזאת, ויש להנחילה לכל תלמיד ותלמידה בישראל. שורשינו כעם נמצאים במוסר התנ"ך, בשולחן השבת המשפחתי ובערבות הדדית של 'ואהבת לרעך כמוך'. אני מאמינה כי מתוך החינוך לזהות יהודית נביא לאחדות גדולה יותר בעם".

 

האם את מרוצה מהאופן שבו נפגשים תלמידי ישראל עם זהותם היהודית?

 

"לצערי המפגש של תלמידי ישראל עם נושא היהדות הוא במקרים רבים דל מדי וריק מתוכן. בהמשך החיים היהדות הדתית מוצגת מתוך פלגנות, הסתה ואינטרסים פוליטיים שמשקפים אותה באור שלילי. אוצרות היהדות צריכים להילמד בצורה עמוקה יותר, במתן דגש על מוסר ועל ערבות הדדית".

 

איזו מוזיקה מחברת אותך לקדושה?

 

"שירי שבת הם בהחלט המוזיקה שמחברת אותי לקדושה. יש משהו עמוק דווקא בניגונים שיוצאים מהלב ואינם מלווים בכלי נגינה מפאת השבת. זה מאלץ את השירה להיות אמיתית ונוגעת ללב".

 

אירוע שהרגשת בו סייעתא דשמיא מיוחדת?

 

"הבחירה שלי לכנסת נעשתה כנגד כל הסיכויים, כשנגדי מתמודדים עשרה גברים. הרגשתי את הסייעתא דשמיא בכל רגע ורגע בתהליך ההתמודדות לכנסת".

 

איך נראה שולחן השבת שלך?

 

"שולחן השבת הוא המקום הרגוע והשלו של השבוע. נרות השבת, שירים ומטעמים, מכניסים רוחניות ושמחה למשפחה ונותנים כוחות לכל השבוע".

 

מהי המצווה האהובה עלייך?

 

"נתינה ותרומה, מתן בסתר לאנשים במצוקה. בתפקידי בכנסת נחשפתי למצוקות הרבות של אנשים רבים כל כך. לשמחתי אני מצליחה לעזור להרבה אנשים, ואין סיפוק גדול מזה".

 

ספר מארון הספרים היהודי שלמדת?

 

"הייתי רוצה ללמוד את ה'חפץ חיים' של ישראל מאיר הכהן. בעולם של רשתות חברתיות, תקשורת מהירה ומיליוני הודעות הייתי רוצה לזכור את המקום של כבוד האחר ושמירת הלשון".

 

עם מי היית רוצה ללמוד חברותא?

 

"עם הרב חיים שמלא מהעיר לוד, מהנדס שחזר בתשובה והפך למקור עשיית חסד, קירוב לבבות והשכנת שלום בין שכנים וזוגות. דמות מעוררת השראה של עשייה אמיתית בשטח ללא רצון בפרסום או כבוד, רק לשם שמיים".

 

האם היית רוצה לקדם את בניין בית המקדש?

 

"כל יהודי מאמין מתפלל בכל יום לבואה של הגאולה ולבניין בית המקדש. אני מאמינה שעלינו לעשות יותר בנוגע למקומות הקדושים, ובראשם הר הבית".

 

איזו נקודה טובה את מוצאת ביריביך הפוליטיים?

 

"אומנם איני מסכימה עם דרכם של יריביי מהצד השמאלי של המפה הפוליטית, אך אני מעריכה את תרומתם ושאיפתם האמיתית להצלחתה של מדינת ישראל ולרווחתם של אזרחי ישראל בפרט".

 

מה הקשר שלך לריבונו של עולם?

 

"הקשר שלי לריבונו של עולם הוא קשר מיוחד של ביטחון ואמונה. אני מרגישה שבכל מסלול חיי מלווה אותי אבא שבשמיים, מורה אותי בדרך הנכונה ושומר עליי מכל פגע. אני מרגישה שכוונותיי טהורות, ובכך זיכה אותי הקב"ה להגיע למקום שבו אוכל לקדם עשייה שאני מאמינה בה למען הציבור".

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם