הדרן עלך Featured

 5 magal

"לימוד תורה נותן לי כוח ואמונה ביכולת שלי להשפיע על אחרים"
 
סיום מסכת – ועוד בבית של הרב קניבסקי – לא סיבה טובה דייה לשיחת ערב שבת עם ינון מגל? ובכל זאת גנבנו עוד כמה משפטים בענייני פוליטיקה * הדרן עלך והדרך עלן

 

הדס צורי

 

בשבוע שעבר התפרסמו ברשתות החברתיות תמונות מסיום מסכת שערך איש התקשורת ינון מגל עם ארבעת ילדיו אצל הרב חיים קניבסקי. סיכומו בפייסבוק: "היה מרגש מאוד. קיבלנו ברכות וסוכריות".

 

מגל, איש תקשורת פופולרי (רדיו 103, ערוץ 20) ולשעבר חבר כנסת המזוהה עם הימין ועם ראש הממשלה נתניהו, מתבטא גם בענייני אמונה, תורה ויהדות ומעלה לרשתות גם תמונות שהוא נראה בהן לומד תורה בחברותא או סרטוני ניגונים לכבוד שבת.

 

זו הפעם הראשונה שאתה מסיים מסכת?

 

"כן. אני לומד גמרא בחברותא עם הרב דוד דרוק כבר שלוש שנים", הוא מפרט. "בדיוק סיימנו ללמוד את מסכת תענית, והרב הציע שנסיים מסכת אצל הרב חיים קניבסקי. החלטתי שאם כבר יש הזדמנות כזאת, אביא איתי למפגש גם את הילדים, שיזכו למפגש עם גדול הדור. אני מאמין שהחוויה תלווה אותם גם כאנשים בוגרים ותחזק את הקשר שלהם לתורה וליהדות". המפגש נמשך כעשרים דקות, וינון וילדיו זכו בו לברכת הרב. "ערכנו סיום מסכת ואמרנו קדיש. זה היה משמעותי, ואני שמח על הזכות שנפלה בחלקנו".

 

הרב קניבסקי הוא מנהיג הציבור הליטאי, ורבים מהמגזר החרדי פועלים לפי הכרעותיו. עם זאת יש הטוענים שכבר אינו צלול וחד, ולכן לא תמיד ער לדברים הנאמרים בשמו. מה התרשמותך?

 

"חשתי שהרב בהחלט מבין מה קורה סביבו ולא מנוהל. נכון שנכדו, ר' יענקי קניבסקי, מסייע לו ומסביר חלק מהדברים, אבל הרב צלול, ממוקד וקשוב, גם אם הוא לא מתבטא באריכות".

החלטתי שאם כבר יש הזדמנות כזאת, אביא איתי למפגש גם את הילדים, שיזכו למפגש עם גדול הדור. אני מאמין שהחוויה תלווה אותם גם כאנשים בוגרים ותחזק את הקשר שלהם לתורה וליהדות

 

קובע עיתים

 

לימוד הגמרא אינו לימוד פשוט. אתה נהנה ממנו?

 

"הלימוד יפה ומעניין. לא קל, אבל אני מצליח להחזיק ראש", הוא צוחק. "אני לא תלמיד חכם, משתדל ללמוד כפי יכולתי".

 

איך לימוד התורה משפיע על תפיסת עולמך ועל התבטאויותיך?

 

"התורה היא הקושאן, היתד. זה הבסיס שממנו אני יוצא וממשיך הלאה לנסות ולהשפיע. זה נותן לי כוח להתמודד ואמונה ביכולת שלי להשפיע על אחרים. הלימוד הזה הוא האמת, ואמת נותנת כוח לנסות ולשנות מציאות חברתית, פוליטית, לאומית.

 

"נכון", הוא מסייג, "העולם מורכב מהמון רבדים, ולכולם צריך לדעת להתחבר. אני משתדל לדבר לאנשים בשפה שלהם ובגובה העיניים, ועם זאת לא שוכח שהתורה היא הנקודה הארכימדית שעליה מושתת העולם וממנה הכול מתחיל".

 

האם תפיסת עולמך השתנתה בעקבות לימוד התורה?

 

"שאלה קשה", הוא מהסס. "זה מחזק אותי, נותן לי כוח עוצמה. בזכות הלימוד אני מרגיש שיש לי גב, ביטחון. יש על מה להישען וגם גושפנקה לנסות ולהשפיע". ואכן, בין דיון פוליטי למשנהו מגל מדבר לא מעט על האמונה בה' ועל חשיבות הזהות היהודית.

 

"זה לא מעניין אותך היהדות. אתה סתם מדבר על היהדות. אפילו לרב קניבסקי אתה לא קורא רב. מי שלרב קניבסקי לא קורא רב, אז יש לו בעיה בתפיסת היהדות שלו" (ינון מגל לבן כספית בתוכניתם היומית ברדיו 103 ב-30 בספטמבר).

 

התוכנית ברדיו 103 עברה כמה גלגולים עד הפורמט הנוכחי עם בן כספית. אתם מתווכחים בלי סוף. לא קשה לך לשדר איתו בכל יום?

 

"זה דורש ממני להיכנס ל'מוד' מסוים. אני נכנס למעין זירת היאבקות של שעתיים, וצריך להיזהר כל הזמן שלא יפילו אותי. כמובן, יש תוכניות שאני צריך זמן כדי להירגע אחריהן", הוא מודה, "אבל כל אחד והעבודה שלו. בסך הכול אני מכיר היטב את התחום ואת העבודה. בחרתי לעבוד בתקשורת, ואני חושב שאני לא רע בזה. אני משתדל לעשות את הכי טוב שאני יכול".

 

נשמע שאתה אפילו נהנה מההיאבקות הרדיופונית הזאת.

 

"בהחלט", הוא מחייך. "גם כשמטפסים על הר מתאמצים ומזיעים, אבל יש גם הנאה מהקושי ומהאתגר. אני למוד קרבות: כבר 'הרגו' אותי וכבר 'הרגתי' בעצמי, נפלתי וקמתי פעמים רבות, ואני מכיר את הזירה ואת השוחות שהיא יוצרת".

 

"נתניהו משרת אותי לא פחות ממה שאני משרת אותו"

 

אני שואלת אותו לאיזה חלק של לימוד התורה הוא מתחבר ביותר, ולהפתעתי הוא עונה מייד: "ניגונים". לקראת שבת הוא נוהג להעלות לרשתות החברתיות מילים או סרטון של ניגון לשבת, ולעיתים מעלה לרשתות סרטון של ניגון שהקליט עם חבריו העיתונאים שמעון ריקלין ואראל סגל. לפני שנה הם ניגנו ושרו את הניגון 'שבחי ירושלים' עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, הוא ולא אחר.

 

יריביך בתקשורת נוהגים לכנות אותך 'שופר' וביביסט. אתה מזדהה עם הכינוי הזה?

 

"ביבי לא מושלם בעיניי, אבל הוא שליח. הוא מייצג אותי, הוא נלחם גם בשבילי, ואני מרגיש שאני צריך לתת לו גיבוי וכוח. בעיניי הוא משרת אותי לא פחות ממה שאני משרת אותו. אולי אפילו יותר".

 

באיזה מובן?

 

"יש לו הכוח והיכולת לעמוד מול כוחות אדירים ולהמשיך בדרך. רבים נשברו במאבק נגד אותם כוחות, אבל הוא מחזיק מעמד ואף משיב מלחמה. אלו יכולות שאין לכל אחד, ולכן בעיניי ראוי וצריך לתת לו גב. זה מה שאני משתדל לעשות".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם