מאחורי קולו של פינוקיו Featured

  11 dub
לירעם נתניהו יש חולשה למדבבי דמויות מצוירות, ולא רק שהוא לא מתבייש בזה, הוא גם הכין סדרת מפגשי זום ציבורית עם כל הכוכבים שמאחורי הדמויות שעדיין יכולות להגיח בחלומות של בני הארבעים פלוס שבינינו

נדב גדליה

כבר שנה שעולם ההופעות קפוא בעקבות התקופה, אך את היצירתיות קשה לעצור. גם בזום. כך נולד מיזם 'קבלן קולות' – מפגשים וירטואליים ייחודיים אחת לשבועיים – שהצליח לזמן לפונדק זום אחד כוכבי דיבוב גדולים מכל הזמנים.

הקולות של הדמויות המוכרות נראים לפתע בריבועי הזום בדמות מגוון שחקני ישראל. הם חשפו סודות כמוסים מבלי סודות, שאגו מצחוק עם זיכרונות ממלך האריות, ואפילו גרגמל כבר לא היה מפחיד. אין מנוס משאלת השאלות: איך לא חשבו לערוך מפגשים כאלה בטלוויזיה?

"עד היום עשינו 13 מפגשים", מספר המפיק הראשי ירעם נתניהו, שעובד על המיזם עם צוות שחברים בו רפאל אדיר, גיא וזנה ורפאל גורדון. "פגשנו שחקנים ומדבבים מרחוב סומסום, מהדרדסים, מפרפר נחמד ועוד. אני פונה אליהם, וכמעט תמיד אומרים לי כן. חוץ ממי שלא אוהבים זום. אנחנו מאוד מפרגנים, אז למה לא?"

איך חשבת על הרעיון?

"אני מנצל את תקופת הקורונה שהאומנים בבית ופחות מופיעים", אומר נתניהו. "לי אישית יש קטע נוסטלגי, וחשבתי על זה שאין שום תיעוד ושימור של אחורי הקלעים, אין כתבות וכו', בניגוד להיום שהכול מתועד. חשבתי על זה אחרי שערכתי מפגש זום עם שפרירה זכאי וכמה אנשים שרצו לפגוש אותה, וזה התפתח למפגשים דו-שבועיים".

ב'קבלן קולות' דנים בסוגיות החשובות שליוו את חיינו הצעירים אי-אז. למשל, היכן היו חורי העיניים בבובה של קיפי מרחוב סומסום? "התברר ששרי צוריאל, שגילמה את קיפי, ראתה מהאוזניים", מספר נתניהו. "ככה שתמיד היא ראתה הכול מהצד. עוד סיפור: לא ידענו שעפרה חזה נבחרה להיות לצידו של דודו זר בפרפר נחמד, אבל הוא סירב לזה כי הבין שהיא הולכת להיות כוכבת גדולה יותר ולא תמשיך איתו".

רעיה אדמוני: אני בטוחה שהילדים חשבו שהדמות המצוירת היא המדברת, ולא שבשר ודם תורם את קולו לדמות. האמונה הייתה תמימה, ובכך טמון הקסם. את פינוקיו הקלטנו באולפן בבית פרטי. החדר היה מחופה בתבניות ביצים לבידוד מהרעש

מי שלא הפכה לכוכבת גדולה אך קולה מוכר בכל בית שהחזיק את המכשיר הטמא בתקופת טרום טומאתו היא רעיה אדמוני (73), שדיבבה את פינוקיו ואת בלה.

"כיוון שמילדות השתתפתי בתסכיתי רדיו וכל שנותיי הבוגרות עבדתי במחלקת הנוער ב'קול ישראל', תרמתי את קולי למאות תסכיתים", מספרת לי אדמוני ומעוררת בי חשק לאמץ אותה לסבתא נוספת. "פה ושם גם תרמתי את קולי לסדרות בטלוויזיה, אבל המפורסמת שבהן היא פינוקיו. היא גם זכורה לרבים מאוד. לכן נראה לי שאני אוהבת במיוחד את שתי הדמויות האלה, פינוקיו ובלה".

אנשים ברחוב יודעים שזאת את?

"כן. אני גם מתבקשת לעיתים די קרובות להשמיע שוב את הקולות שלהן", מספרת אדמוני. כשאני שואל אותה במה השתנתה הטלוויזיה מהזמנים שבהם היה פינוקיו כוכב היא טוענת שפעם היה הקהל תמים הרבה יותר. "אני בטוחה שהילדים חשבו שהדמות המצוירת היא המדברת, ולא שבשר ודם תורם את קולו לדמות", היא אומרת לי. "האמונה הייתה תמימה, ובכך טמון הקסם. את פינוקיו הקלטנו באולפן בבית פרטי. החדר היה מחופה בתבניות ביצים לבידוד מהרעש. זה לא תמיד היה יעיל, ולפעמים נכנסו רעשים זרים כמו הפעלת מיקסר אצל השכנים, ככה שהיה צורך להקליט שוב קטע מסוים".

"היינו הראשונים שהפכו את הדיבוב למקצוע מכובד", אומר איציק סיידוף, שדיבב את גרגמל מהדרדסים, את טיגר מהרפתקאות פו הדב ועוד דמויות רבות במהלך כארבעים שנים. "עד אז היו כל מיני ניסיונות, וקראו לזה 'אני עושה קולות'. הדרדסים שמו את זה במקום ראוי; הסדרה הייתה מקצועית מאוד וקיבלה פרסום מדהים, ופתאום גם מבוגרים וגם צעירים ונוער אהבו אותה.

"הדמות שהכי התחברתי אליה הייתה טיגר מפו הדב. מי שעשה את הסדרה בא מתוך אהבה, ויש שם הרבה טוב ותמימות. זאת סדרה מקסימה. טיגר הוא נמר קופצני, ויום אחד מישהו אומר לו שבקפיצות שלו הוא שובר את כוח המשיכה, והוא חווה בגלל זה ייסורי מצפון. אתה מבין? זה ילדותי בלי להיות אינפנטילי.

"הרבה השתנה מאז ועד היום. היינו מאוד נאיביים וכמעט לא דיברנו על כסף. ברגע שסיימתי בית צבי לפני מאתיים שנה והתקבלתי לתיאטרון לא העזתי לערער על הסכום שקיבלתי.

"דבר נוסף: כשעשיתי את הסדרה 'שניים אוחזין' היינו עושים פרק בחודש. היום עושים ארבעה פרקים ביום. אין ספק שהמהירות פוגעת בתוצאה. זה כמו בית חרושת, והתוצאה בהתאם. גם כשהקלטנו דיבוב זה היה אחרת לגמרי. היום אנחנו מגיעים לאולפן, וכל אחד מקבל את הזמן שלו וקורא את הטקסט מהמחשב, על המקום קופץ למים.

"בדרדסים הזמינו את כל המשתתפים לאותו זמן הקלטה. היינו יושבים 12 שחקנים ביחד ומקליטים. היה הווי, והאנרגיה הייתה חיה יותר. היום אנחנו מסוגלים לשחק מול המסך, ואם אנחנו מספיק מקצועניים זה נשמע אותו דבר. זה קצת כמו ההבדל בין תקליט לתקליטור".

מילה לקוראים הצעירים: יש לי אחלה קול, איך אוכל לדבב?

"שואלים אותי הרבה איך מתקבלים לדבר כזה. יש קורסים, וחלקם לא ממש מומלצים. הדרך היא ללמוד כדי לרכוש כלים, להתקשר לאולפנים ופשוט להציע את עצמכם. לשלוח דגימת קול. אין קיצורי דרך".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם