למה הצעירים לא מתחסנים? Featured

 6 vacsin
 
מסיבות חיסונים לצעירים, עדויות מצולמות של צעירים שנפגעו מקורונה ואפילו צלם מגנטים לתיעוד הדקירה אינם מצליחים להגביר באופן ניכר את ההיענות להתחסן בקרב צעירים * האם הווריאנט הבריטי, שתוקף צעירים יותר מהקורונה המקורית, יגרום לצעירים לחשוש לבריאותם? מדוע חשוב כל כך לאנשי הרפואה לשכנע את הצעירים לתת כתף במערכה הכללית למיגור המגפה? והאם נראה בקרוב חיסונים לילדים?
 

איתמר מור

 

מבצע החיסונים הלאומי, שהחל בהצלחה גדולה, רושם זה כמה שבועות האטה בביקוש וקושי של קופות החולים לשכנע מבוטחים צעירים לבוא להתחסן. בתחילת מבצע החיסונים, לפני כשלושה חודשים, היו המוקדים הטלפוניים על סף קריסה בשל הביקוש הגבוה, ואילו כעת מספרים בקופות החולים שהקופות פונות ללקוחות הצעירים בפניות יזומות ומזמינות אותם להתחסן. מקצת הצעירים מבקשים שלא ייצרו עימם קשר שוב, אחרים מפגינים אדישות לנושא.

 

מכון כללית למחקר, שפרסם בסוף השבוע שעבר את המחקר המקיף על יעילות החיסונים נגד קורונה המצוטט כעת ברחבי העולם, פרסם בימים האחרונים מחקר חדש החושף את השפעת המוטציה הבריטית על התחלואה בארץ. לפי המחקר, במהלך ינואר נרשמה עלייה חדה של 70% בסיכון לתחלואה קשה בקרב לא מחוסנים. "במהלך חודשים ינואר-פברואר 2021, תקופת הסגר השלישי ושיא מבצע חיסוני קורונה, נצפתה תופעה לא מוסברת", נכתב בהודעה מטעם הכללית. "התחזיות ניבאו ירידה מיידית ומשמעותית במספר החולים הקשים החדשים מדי יום. בפועל, למרות שיעור גבוה של בני 60+ אשר קיבלו מנת חיסון ראשונה, ובהמשך גם את מנת החיסון השנייה, הירידה במספר היומי הכולל של החולים הקשים הייתה צנועה".

 

המשך ההודעה מפרט את תוצאות המחקר בנוגע לשאלה מדוע זו התמונה: "מאז תחילת 2021 השתנו מאפייניה הקליניים של התחלואה בקורונה בשל התפשטות המוטציה הבריטית, שגורמת לתחלואה קשה באופן משמעותי בקרב אוכלוסיית הלא-מחוסנים ללא קשר לגיל". במילים אחרות, הזן הבריטי של הקורונה הפך את נגיף הקורונה ממחלה שההתמודדות עימה לצעירים וילדים הייתה קלה למדי לסיפור אחר לגמרי.

 

מסקנה זו מתאששת בדיווחים היומיומיים שכולנו נחשפים להם בתקשורת בחודש האחרון, המביאים סיפורים של נשים בהיריון, עוברים, תינוקות ובעיקר צעירים בריאים ללא מחלות רקע שנדבקים בנגיף, מפתחים מחלה קשה ומקצתם אף נפטרים. אבל למרות כל זאת הצעירים אינם באים להתחסן.

 

ברשתות החברתיות פייסבוק, אינסטגרם וטיקטוק עולות מדי יום עדויות מצולמות של חולי קורונה בשנות העשרים לחייהם הנזקקים לחמצן ואינם מצליחים להשלים משפט בלי שיעול שמרעיד את כל גופם. כולם ללא יוצא מן הכלל אינם סובלים ממחלות רקע, חלקם גם בכושר שיא מבחינה פיזית. ביום שישי שעבר נפטר מקורונה צעיר בן 23 מנצרת. הבחור, ללא מחלות רקע ובכושר שיא, קרס בביתו ומת. שעות אחדות לאחר מכן נקבע בירושלים מותו מקורונה של צעיר בן 26 ללא מחלות רקע. הצעיר חש כאבים פתאומיים בחזה, התמוטט ומת.

מאז תחילת 2021 השתנו מאפייניה הקליניים של התחלואה בקורונה בשל התפשטות המוטציה הבריטית, שגורמת לתחלואה קשה באופן משמעותי בקרב אוכלוסיית הלא-מחוסנים ללא קשר לגיל". במילים אחרות, הזן הבריטי של הקורונה הפך את נגיף הקורונה ממחלה שההתמודדות עימה לצעירים וילדים הייתה קלה למדי לסיפור אחר לגמרי

 

כאמור, על אף הדיווחים הללו וההתרעות של מומחי הבריאות מפני אפשרות של תחלואה קשה בקרב צעירים, הצעירים אינם ממהרים להתחסן. הטבות "הדרכון הירוק", המאפשרות חזרה לאימונים בחדרי כושר והשתתפות בהופעות, היו אמורות להיות דרבון נוסף, אולם גם פה משהו נותר תקוע.

 

הגדילה לעשות עיריית חולון, שהזמינה בשבוע שער את הצעירים ל"מסיבת חיסונים" בשעות 20:00–23:00 בהיכל הספורט בעיר. מתחם החיסונים צויד בדי-ג'יי ובצלם מגנטים, והאירוע נשא את הכותרת game over, הכול כדי לשכנע את הצעירים לבוא. אבל ככל שנקפו השעות נשאר המתחם מדולדל, ולמקום הגיעו מתחסנים מעטים. הצעירים לא התרשמו מהתפאורה המושקעת, שכללה בלונים סגולים ומפתים ועמדות סלפי שבהן קוליסות הנושאות את הכיתוב "הסטורי הבא במסיבה".

 

צלם מגנטים לבוש בחולצה שעליה ההדפס "גבר הולך לבידוד דרך מרפסת" הסתובב במתחם והציע להנציח את המתחסנים הצעירים. על שולחן אחד הונחו המגנטים המודפסים, ולידו ניצב שולחן של שקיות הפתעה למתחסנים: שוברים לגלידה "גולדה", מסכה ממותגת, סוכריות בטעמי פירות, צמיד גומי ופלסטיק דביק לטלפון באוטו. 12 עמדות חיסון, בכל אחת שלושה אנשי צוות, המתינו להמונים שהיו אמורים להסתער על המקום. אלא שה"מסיבה" הסתיימה מוקדם מהמשוער, ועל השולחנות נותרו מיותמים מארזי שי, בלונים וצמידים. גם הדי-ד'יי היה מובטל.

 

פייק על סטרואידים

 

בשבוע שעבר פורסם גם מחקר חדש מטעם מכון גיאוקרטוגרפיה, שבדק את הכוונה להתחסן בקרב האוכלוסייה לפי גילים. עורכי המחקר הם פרופ' שוש שהרבני,מומחית לכלכלת בריאות ולכלכלה התנהגותית באקדמית עמק יזרעאל, ד"ר אייל להב מהאוניברסיטה הפתוחה ופרופ' מוסי רוזנבוים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב. המחקר מתבסס על סקר המראה כי שליש מהצעירים בישראל בגילי 18–29 אינם מתכוונים להתחסן נגד קורונה.

 

בפילוח מגזרי התמונה מקבלת מיקוד ברור יותר. למשל, במגזר החרדי הצהירו כמעט 50% מהצעירים כי אין בכוונתם להתחסן, ואילו במגזר הכללי הנתון עומד על 30%. גם הצעירים החילונים וגם הצעירים החרדים מעריכים כי אם יידבקו בקורונה ללא חיסון, יפתחו מחלה קלה בלבד שבה ייחוו סימפטומים קלים, ואלו יחלפו בתוך ימים אחדים. במחקר השתתפו 2021 בני אדם; כחמישית מהם אינם מתכוונים להתחסן למרות האזהרות מפני מחלה קשה ותמותה ולמרות הנתונים על יעילות החיסונים.

 

מדוע זה קורה? האם הצעירים אדישים או מדחיקים את המצב יותר ממבוגרים? האם אפשר בכלל לעשות משהו כדי לשנות את המצב?

 

אף שטרם נעשה מחקר מסודר בנושא, ההערכות הן כי בשונה מהציבור המבוגר, שצורך את רוב הידע שלו מכלי התקשורת הממוסדים, הצעירים מושפעים בעיקר מהרשתות החברתיות למיניהן, ושם פורחת תעשיית הפייק-ניוז, הפעם על סטרואידים. ר' וא', שני חניכים במכינה קדם-צבאית בצפון, הסבירו לי השבוע כי אין סיכוי שילכו להתחסן, ובפיהם שלל טיעונים ותירוצים. שניהם בטוחים כי גם אם יידבקו מדובר בלא יותר מ-48 שעות עד שיצליחו להתאושש מהמחלה. שניהם בטוחים כי הלחץ להתחסן נגוע במניעים פוליטיים הקשורים לבחירות, ואין להם "כוונה להיות כלי שרת בידיו של פוליטיקאי כזה או אחר".

 

כהוכחה לכך שאפשר להסתדר טוב מאוד גם בלי החיסון הם מביאים את צה"ל, שאינו דורש מהם להציג תעודת מתחסן בתנאי להשתתפות בימי הגיבוש לסיירות הנערכים בימים אלו. "אם צה"ל מסתפק בתוצאות בדיקה בת 72 שעות, אין מצב שאלך להכניס לתוכי חומרים שאני לא יודע מה הם, מה יהיו ההשלכות שלהם ושכל הקמפיין סביבם צבוע מלכתחילה בפוליטיקה", אומר א'.

במגזר החרדי הצהירו כמעט 50% מהצעירים כי אין בכוונתם להתחסן, ואילו במגזר הכללי הנתון עומד על 30%. גם הצעירים החילונים וגם הצעירים החרדים מעריכים כי אם יידבקו בקורונה ללא חיסון, יפתחו מחלה קלה בלבד שבה ייחוו סימפטומים קלים, ואלו יחלפו בתוך ימים אחדים. במחקר השתתפו 2021 בני אדם; כחמישית מהם אינם מתכוונים להתחסן למרות האזהרות מפני מחלה קשה ותמותה ולמרות הנתונים על יעילות החיסונים

 

הקורונה השתנתה

 

כדי להבין אם הצעירים צודקים באדישות שלהם חזרנו שוב אל ד"ר אלי רוזנברג, רופא בכיר ומומחה ברפואה פנימית, אימונולוגיה קלינית ואלרגיה בבית חולים סורוקה בבאר שבע ומראשוני הרופאים בארץ שהתנדבו לעבוד עם חולי קורונה.

 

ד"ר רוזנברג, בשיחה האחרונה שלי איתך לפני כחודשיים וחצי גם אתה הסכמת שהקורונה היא מחלה די קלה שעלולה להיות מסוכנת וקטלנית רק לקבוצות סיכון מסוימות מאוד. האם ההערכה הזאת השתנתה?

 

"התשובה היא כן. הקורונה כבר לא כשהייתה. הווריאנטים החדשים, בדגש על זה הבריטי, הפכו את הקורונה למידבקת הרבה יותר וכנראה גם למחלה שיש בה יותר סיבוכים גם בקרב צעירים. עם זאת, לשמחתנו, התחלואה הקשה והתמותה בקרב צעירים עדיין נחשבות נדירות לעומת שכיחותן באוכלוסייה המבוגרת יותר".

 

הטיעון של חוסר מידע על תופעות לוואי ארוכות טווח של החיסון עדיין מלווה אותנו ומשמש לרבים מהצעירים סיבה שלא ללכת להתחסן.

 

"כפי שאמרתי בשיחתנו הקודמת, תופעות לוואי ארוכות טווח של חיסון הן פרמטרים שקשה מאוד להדגים, בוודאי בשלב מוקדם כל כך. ההשוואה האפשרית היחידה היא לחיסונים מודרניים אחרים שניתנו בשנים האחרונות למחלות כגון חצבת, שעלת ושפעת. שם לא נרשמו תופעות לוואי מאוחרות, ומכאן נובעת הסבירות שנראה תוצאה דומה גם בחיסון לקורונה".

 

צעירים רבים ששומעים את הדברים הללו אומרים כי הם מעדיפים להידבק ולהחלים מלהכניס לגופם את החיסון.

 

"כדי להשיג חיסון עדר בקרב צעירים צריך להביא בחשבון כמה פרמטרים, ובראשם הסיכון הנמוך אך הלא מופרך לפתח מחלה קשה וחלילה אף מוות. הסיכון השני, שכבר אינו מבוטל בכלל, הוא לסבול מתסמינים מתמשכים ומעיכוב בהגעה להחלמה מלאה שנמשך חודשים ארוכים מאוד ופוגע באיכות החיים.

 

"מעבר לכך יש בגישה זו חוסר אחריות ציבורית, שכן היא מעכבת את השגת חיסון העדר באוכלוסייה הכללית. ככל שאנו מתעכבים בנושא הזה נוצר פה כר פורה להיווצרות מוטציות שעלולות לסבך עוד יותר את ההתמודדות עם המגפה ואולי גם להפוך אותה לקשה וקטלנית יותר".

 

מדברים הרבה על צעירים, אולם חמישית מהאוכלוסייה בארץ היא ילדים, ובנוגע להם איש אינו מדבר על חיסונים. האם זה ישתנה לדעתך?

 

"אני מאמין שבקרוב יוצע החיסון גם לילדים, ואין ספק שחשוב מאוד להוסיף גם אותם לרובדי ההגנה שהחיסון מעניק. עם זאת חשוב להשלים את מחקרי הבטיחות בקרב גילים אלו. אני יכול לומר על עצמי שברגע שהדיון על חיסון ילדים יהיה רלוונטי, אחסן את ילדיי. מבחינתי האישית זהו חישוב פשוט של תועלת מול סיכון. מי שיחליט שלא להתחסן ככל הנראה יידבק מתישהו.

 

"אומנם הסיכון האישי של צעיר או ילד לתחלואה קשה או לתמותה, חלילה, איננו גבוה, אך הסיכון לתסמינים ממושכים איננו מבוטל, והסיכון להדביק אחרים גבוה. מנגד יש חיסון שיעילותו הוכחה באחוזים גבוהים מאוד, והוא איננו מציג תופעות לוואי מיידיות החורגות בחומרתן מתופעות הלוואי של חיסונים אחרים. הסיכון לתופעות מאוחרות כמעט לא קיים. כששמים הכול על המאזניים התשובה ברורה: יש הרבה מאוד מה להרוויח מהחיסון. מנגד יש מעט מאוד מה להפסיד, וגם זה לא בטוח. החשבון ברור: הדבר הנכון לעשות הוא להתחסן עוד היום.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם