מים זכים לזכרם Featured

 13 maayanot
 
לכבוד הימים המיוחדים, יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה ויום העצמאות, קבלו כמה המלצות למקומות קסומים בטבע הנקראים על שמם של נופלים ונפגעי פעולות איבה.

נדב גדליה

כבר כמה שנים שאורי מאור, מחבר ספרי 'ארץ המעיינות' ומנכ"ל 'בשבילנו', מפרסם את מקומם של המעיינות (ולא רק) הקרויים על שמם של הנופלים במלחמות ישראל ובפעולות האיבה. "לפני כשנתיים כתבתי ברשת: יאללה, חבר'ה, בואו ניקח שקיות, נלך למעיינות, ננקה את המקום, תלמדו במעיין על הנופל ותתייגו 'מעיינות לזכרם'. אנשים נסעו למעיינות, העלו תמונות והיה מקסים".

השנה המיזם לקח את ההנצחה צעד קדימה. "השנה אנחנו מוציאים סיורים מודרכים במעיינות הנופלים. הסיורים כוללים את ניקיון המקום, למידה על הנופלים וכמובן טבילה במעיינות. מי שרוצה יכול לבוא למעיינות ולהתחבר לנצח ולמים שלא מפסיקים לזרום ולראות עד כמה החיים חזקים וממשיכים לצמוח למרות הנפילה ואנחנו ממשיכים הלאה. כל מעיין הוא עולם ומלואו ומחזיק סיפור".

חושפים לציבור את הזולה של בן

בקטע מסתורי השייך רשמית לנחל ראש פינה מסתתרת הזולה של בן, הקרויה על שמו של סמל בן אורן. "בן היה מעדיף שזה יישאר סגור כמו שזה היה", אומר בחיוך אביו עקיבא. "בן וחבריו היו יושבים שם כשהוא היה בן 14–15, ואחרי הגיוס, כששירת בשלדג, הוא היה יושב שם בימי חמישי לקראת חצות לילה, והם היו נפגשים שם, מדליקים מדורה, מכינים תה צמחים, מנגנים, ולמחרת בבוקר הולכים בוואדי ומנקים את הלכלוך של המטיילים. חשבנו איך ננציח אותו, ופשוט עשינו את המקום מוכן לקליטת אנשים; גם מתרחצים במים, גם יושבים ואוכלים. המקום יפה מאוד גם בקיץ וגם בשאר ימות השנה.

"בנחל ראש פינה יש שלושה מעיינות שזורמים לנחל אחד, ולקראת הסוף, ממש בהתחלה של הוואדי, מגיעים לזולה של בן. עד מלחמת לבנון השנייה המקום היה נסתר. היה שם מלא פטל. בתחילת מלחמת לבנון השנייה נפלה במקום קטיושה, וכל הפטל שהיה שם נשרף: הפינה החסויה התגלתה.

"מגיעים פשוט לכניסה של נחל ראש פינה. הולכים חמש-שש דקות ברגל – ומגיעים".

תולים שלט חדש עם מידע על הנופל באלוני אבא

חנה איצקוביץ היא בת שירות, ולפני יום הזיכרון הדריכה קבוצת מטיילים שהחליטה לקחת ברצינות את נושא ניקיון המעיינות. "הובלתי קבוצה בכמה מעיינות", מספרת איצקוביץ. "חלקם ממש לא מוכרים. באנו וניקינו את המקום, את כל הסביבה שלו, גם את כל האזור שמוביל למעיין. היינו קבוצה של אנשים מגוונים מכל מיני מקומות ומכל מיני מגזרים, אספנו את הכול לשקיות זבל, ואחר כך זרקנו אותן לפח גדול יותר".

שמורת אלוני אבא, הקרויה על שם אבא ברדיצ'ב, שופצה לפני שנים מספר. מדובר ביער נהדר הכולל שטחי עשב ירוקים בחורף ושפע פרחים באביב בשביל הטיול הקצר והנחמד שבשמורה.

"תלינו גם שלט שהסביר על המקום", מספרת איצקוביץ, "כדי שאנשים שמגיעים לשם ידעו במה מדובר. כתבנו שם על החיים של אבא ברדיצ'ב ומה הוא עשה: הוא נולד ברומניה, עלה לארץ והיה שייך לקבוצת חיילים בצבא הבריטי שעזרו לאסוף מידע מודיעני כדי להציל פליטים יהודים מאירופה. את אבא הציבו כחייל במובלעת צ'כית, ושם הוא חיכה לפליטים יהודים ועזר להבריח אותם למקומות מסתור בטוחים יותר.

"הוא מאוד רצה להגיע לרומניה כדי לעזור ליהודים שם. הוא הצליח להשיג משלחת אך נתפס. הגרמנים מצאו אותם. זה היה הסוף שלו. למרות שהוא נהרג ב-1945 הוא נחשב חלל מערכות ישראל", מסבירה איצקוביץ, "כי ב-1980 החוק קבע כי חללים הם גם מי שנפלו לפני הקמת המדינה אם עזרו ליהודים".

כדי להגיע למקום כתבו בווייז "שמורת טבע אלוני אבא".

תולים תמונה של הנופל בעין חזין

עין חזין, הנקרא גם עין אורן, מנציח את זכרו של אורן שמחה נח, חייל שנפל במבצע צוק איתן. אורן נולד במעלה גלבוע וגדל ביישוב הושעיה בגליל התחתון. בריכת המים במקום מלאה במים כל השנה. חלקה מתחת לאדמה וחלקה פתוחה, והשילוב יוצר מראה פסטורלי. בהגדרתו עין חזין לא נחשב מעיין מכיוון שהבריכה שלו מתמלאת למעשה ממי גשמים. הבריכה עמוקה מאוד (כשלושה מטרים) ונשארת צלולה גם בימות הקיץ החמים.

"אורן, שעל שמו קרויה הבריכה, ראה בכולם שווים ועזר לכל מי שהוא יכול הן כחייל והן כאזרח", מספרת איצקוביץ, שהייתה שותפה בניקיון המקום. "חבריו של אורן קראו לו הג'מוס כי היו לו כתפיים רחבות שעליהן נשא את חבריו ואת כליהם כשהיו צריכים עזרה. מספרים שהוא עזר לכולם גם כשהיו לו עצמו כאבי ברכיים".

אורן היה נוהג תדיר ללכת לביקורים בים ובמעיינות. "הוא היה מאוד מחובר למים והתגייס לשייטת", מספרת איצקוביץ, "אך כשהרגיש שזה לא מספיק הוא המשיך לשירות בסיירת גולני והיה למפקד מחלקה. הוא הוביל את החיילים שלו היטב, וב-2014, בצוק איתן נכנס לסג'עיה בעזה. שם הוא נכנס עם שמונה חיילים בנגמ"ש, ועקב תקלה טכנית הם נתקעו ברחובות עזה, ירו עליהם, ולצערנו הוא נהרג שם. הוא היה בן 22".

חוץ מעין אורן קרוי על שמו של נח גם מצפה אורן, השוכן קרוב לציפורי, על שביל ישראל. "חבריו של אורן מגולני מתחזקים את המקום, אז שם יש שלט, אבל לא הייתה תמונה של אורן, ותלינו גם תמונה", מספרת איצקוביץ.

מפנים את הזבל ושומרים על חיות נדירות בעין ארובות

עין ארובות הוא מעיין יפהפה וצלול צמוד לכביש 6 הקרוי על שמו של איציק דורי הי"ד. "יש במקום שתי בריכות", מספרת איצקוביץ. "אחת היא מקווה כשר שאנשים מגיעים אליו כדי לטבול, ולבריכה השנייה, הגדולה יותר, אסור להיכנס כי יש בה חיה שמורה שנקראת טריטון הפסים. אנשים לצערי נכנסים לשם, וחבל. אין שם מספיק שילוט שאוסר את הכניסה. במקום היו שלט ותמונה יפה, כי חבריו של דורי מתחזקים את המקום. אבל היה הרבה זבל, ופינינו אותו.

"אחרי שדורי נהרג בחדירת מחבל לקיבוץ נצר בשנת תשס"ג הנציחו אותו שם חבריו מהקיבוץ. דורי היה מדריך טיולים ועשה תואר ראשון ושני בלימודי ארץ ישראל. בכלל, הוא היה ידען גדול והעביר את המידע שלו בתור מדריך טיולים דרך סיפורים ואגדות".

העיר ארובות נזכרת בספר מלכים כאחת הערים שגר בה הניצב האזורי בימי שלמה המלך, ומכאן שמו של המעיין. שביל עפר יוצא שמאלה אל המעיין כ-300 מטרים לפני אנדרטת משמר הגבול, סמוך למחלף עירון בכביש 6.

עוד שלושה מקומות לזכרם של נופלים ששווה להכיר

עין מתן

בדרום רמת הגולן חבוי עין מתן, אחד המעיינות היפים בארץ, שיש בו נוף מטריף על הכינרת ועל הרי הגליל, הקרוי על שם מתן גדרי הי"ד. את המעיין שיפצו ילדי קיבוץ מבוא חמה וחבריו של מתן. המעיין גם נקרא עין שוקו, שכן זה היה הכינוי של מתן בפי חבריו לצוות בפלס"ר נח"ל. מתן נהרג בפעולה בחברון בשנת תשס"ג.

המעיין ממלא בריכה עגולה שעומקה 70 ס"מ ונשקף ממנה נוף מדהים. מקצה הקיבוץ יורדת דרך של כרבע שעה עד למעיין.

עין עמשא

תחת היישוב הר ברכה נובע המעיין עין מחנה, מעיין מדהים הצופה על הרי השומרון ונקרא על שמו של עמשא משולמי הי"ד, שנפל במלחמת לבנון השנייה בשנת תשס"ו. המעיין מזין מבנה המשמש מקווה טהרה, ומשם זורמים המים וממלאים כמה בריכות יפות המתאימות לכל המשפחה.

בזמן הישיבה במים אפשר לראות מולנו את רכס הר כביר ושדרת ההר המרכזית. הגישה למעיין נוחה מאוד ויוצאת מכביש הגישה ליישוב הר ברכה.

עין ורד

במרכז הארץ חבוי מעיין יפהפה הממלא בריכה עגולה ויפה הנקרא של שמו של איתי שטיינברג הי"ד, בן היישוב כרמי יוסף שנפל במלחמת לבנון השנייה. ליד היישוב כרמי יוסף בולט תל גזר, תל מיוחד הצופה על עמק איילון ומוזכר כבר בספר יהושע.

עין ורד שימש מקור המים של התל, היושב בצומת מרכזי וחשוב והיה מיושב אלפי שנים. המעיין מלא רוב ימות השנה, מימיו צלולים ועומקם כ-1–1.5 מטר.

לתגובות: "נדב גדליה" בגוגל

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם