הטרור מגיע לטיקטוק Featured

 8 tiktok

 

מתי תוחל ריבונות ביפו, בלוד וברמלה?
 
ההתפרעויות האנטישמיות שהציפו השבוע את הרשתות החברתיות לא התחילו בימים האחרונים; הן רק חדרו לשיח בזכות סרטוני הטיקטוק והזעם הציבורי שמכריח את המשטרה לפעול. בינתיים עיריית לוד מנסה בדרכים יצירתיות להתמודד עם המצב במקום המשטרה, והירושלמים התעייפו מלדווח על כל מפגן של אלימות ברחוב. לפניכם יומן אירועים שכולל רק חלק מהתקריות האלימות שהתרחשו בימים אחדים. מה חושב עליהן ראש עיריית לוד יאיר רביבו ומה מגיבים על כך במשטרת ישראל? * וגם: הרב יעקב אריאל מסביר מה היחס הראוי למוסלמי שגר בארץ ישראל

 

ארנון סגל

 

מקבץ מדגמי מהימים האחרונים:

 

חמישי, מוצאי יום העצמאות, 21:00 – לרשת הטיקטוק בערבית עולה סרטון שבו נראה ערבי סוטר לצעיר חרדי ברכבת הקלה בירושלים סתם כך, ללא כל התגרות מצידו. למחרת נעצר הצעיר הערבי שצילם את הסרטון, ומעצרו הוארך בארבעה ימים. הצעיר המכה, בן 17 משועפאט, נעצר רק ביום שלישי במעבר קלנדיה לאחר שנמלט לשטחי הרשות הפלשתינית.

 

ליל שבת, אור לה' באייר – ערבים רגמו באבנים צעיר חרדי עד זוב דם ליד שער שכם. האירוע נודע הודות לעובדה שהתוקפים התגאו במעשה ופרסמו אותו בטיקטוק. חשוד יחיד נעצר בעקבות המחאה ברשת, אך בית המשפט שחרר אותו בתוך זמן קצר בנימוק: "המעשה לא מצדיק מעצר".

 

ליל שבת, אור לה' באייר – קבוצת ערבים הגיעה למאה שערים ברכב ובאופנועים, ובצרחות וקללות השליכו סלעים על רכבי תושבים, ניפצו שמשות והסבו נזק לכל הנקרה בדרכם.

 

מוצ"ש, אור לו' באייר, 0:40 – יריות ופיצוצים החרידו את לוד כמדי לילה ברמדאן. קרב יריות ניטש במרכז קניות בעיר, בית עלה באש, הושלכו בקבוקי תבערה ואבנים, כוחות משטרה ואמבולנסים שניסו להתקרב נחסמו, בוצע ירי לעבר שוטרים, ושניים מהם נפצעו.

 

ראשון, ו' באייר, 15:30 – שני ערבים תושבי שכונת עג'מי ביפו תקפו את ראש ישיבת ההסדר ביפו הרב אליהו מאלי ואת מנכ"ל הישיבה משה שנדוביץ. פרסום מהיר של האירוע בטוויטר עורר מחאה רבתי וגרם למשטרה לעצור את שני הפורעים. למחרת הוארך מעצרם ביומיים.

 

ראשון, אור לז' באייר, 21:00 – התפרעות ערבית קשה בשכונת עג'מי ביפו, כולל קריאות "מתנחלים הביתה", "יפו ליפואים" ו"בדם ואש נפדה את יפו". לפחות שני יהודים הותקפו באלימות קשה במהלך ההתפרעויות.

 

ראשון, אור לז' באייר, 22:00 – בשער שכם התפרעו כמדי לילה ברמדאן מאות מוסלמים שיצאו מתפילת הערב בהר הבית. שני צעירים ערבים שתקפו יהודי נעצרו בידי המשטרה. הושלכו אבנים לעבר קו 3, המוליך לכותל.

 

ראשון, אור לז' באייר, 22:45 – שלושה תלמידי ישיבה תיכונית הותקפו בגז מדמיע במגרש כדורסל ברחוב בר-אילן ברמלה בידי ערבים בעת שביקשו לשחק במקום. תלמיד אחר נדקר בפניו במברג.

 

שני, ז' באייר, 13:00 – אבנים יודו לעבר אוטובוס יהודי בהר הזיתים. אחד החלונות נופץ, ונוסעת נפצעה קל.

 

שני, ז' באייר, 13:00 – בטיקטוק בערבית עלה סרטון המתעד אירוע שבו הושלך קפה רותח על עובר אורח יהודי בשער שכם. המשטרה עצרה את משליך הקפה ושניים מחבריו שתיעדו זאת.

 

שלישי לפנות בוקר, אור לח' באייר, 1:30 – בטיקטוק עולה עוד סרטון שבו צעירים ערבים אורבים לרוכב אופניים חרדי ליד השער החדש ומפליאים בו את מכותיהם.

 

שלישי, ח' באייר, 14:00 – משפחה שנסעה לכותל המערבי בהרכב מלא נרגמה באבנים, וכמעט כל שמשות הרכב נופצו. בנס לא היו נפגעים.

 

מה בעצם מתרחש לנגד עינינו? זוהי השפעה מצטברת של הפקרות ממושכת. אי-הכרה בחומרת הבעיה האדירה את היקפיה עד לרמה בלתי נסבלת. בהרבה יותר מדי אזורים במדינה נוצר מה שמכונה בלעז אקס-טריטוריה, שטח נטול ריבונות.

 

יותר מדי תשומת לב הוקדשה בשנים האחרונות, בעיקר בימין, להגדרות הרשמיות: תוחל ריבונות ביו"ש או לא תוחל? ובינתיים, בעוד הצדדים מתווכחים בעוז, הריבונות של מדינת היהודים בשטחי ישראל הקטנה הולכת ומתפוגגת. תשומת הלב הנוכחית לבעיה המחריפה התעוררה הודות לעובדה שהפורעים כבר אינם מתאמצים להסתתר ומפרסמים בגאווה את מעשי ההתעללות שלהם ברשתות החברתיות, בעיקר בטיקטוק. היכן מדינת ישראל בסיפור הזה? מדוע אין קולה נשמע?

יאיר רביבו: התמונה המצטיירת היא של פשיטת רגל של המדינה. אין לתושבי לוד סבלנות לתהליכים ארוכי טווח. לוד על סף פיצוץ. בקבוצות התושבים יש כבר קריאה לקחת את החוק לידיים, וחובתכם לפעול במהירות. אנו דורשים יציאה למבצע חומת מגן 2 לאיסוף הנשק הלא חוקי

 

"הערבים בלוד לפניך ויישארו אחריך"

 

כתובת מרכזית בעניין היא ראש עיריית לוד יאיר רביבו. הוא פרסם השבוע סדרת פוסטים בפייסבוק. ביום ראשון העלה לרשת מכתב ששיגר לשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה ובו איים להשבית את לוד ולחסום את המעבר בה, גם של הרכבת לנתב"ג, אם לא תיפתר בעיית העבריינות בעיר. "מאז החל חודש הרמדאן עברנו שבוע סיוט של ירי, נפצים, זיקוקין ומואזין שהתגבר באופן לא נורמלי מהשעה 4:00", כתב. "בלוד יש אווירת פחד, אווירת טרור, 'מערב פרוע'.

 

"התמונה המצטיירת היא של פשיטת רגל של המדינה. אין לתושבי לוד סבלנות לתהליכים ארוכי טווח. לוד על סף פיצוץ. בקבוצות התושבים יש כבר קריאה לקחת את החוק לידיים, וחובתכם לפעול במהירות. אנו דורשים יציאה למבצע חומת מגן 2 לאיסוף הנשק הלא חוקי, ביצוע מעצרים נרחבים, חילוט כסף ונכסים של עבריינים. אנו דורשים הצבה של אלף לוחמי מג"ב לאלתר, כולל גיוס מילואים. לא נסתפק עוד בכיבוי שרפות. אם לא יוכרז בקבינט מבצע כאמור בתוך שלושים יום, נשבית את העיר ונסגור את כל הכניסות והיציאות".

 

באותו לילה שב ופרסם רביבו פוסט ובו הבטיח "פרס בשווי 1,000 שקלים למי שיביא מיקום ושם של משפחה שמבצעת ירי זיקוקין. פרס גבוה יותר למי שיביא לתפיסה של מי שמוכר או מפיץ אותם. נא לשלוח לי בפרטי 050‑3465312". אחר כך עדכן רביבו שהגיעו אליו יותר משלושים דיווחים אמינים ובהם סרטונים, מיקומים מדויקים ושמות העבריינים. "אתם סייעתם עם המידע, אנחנו פעלנו בנחישות. התוצאה היא תפיסה כעת על חם של כוורות זיקוקין, מעצרים וקנסות כבדים", דיווח.

 

לא כולם בלוד, כמובן, מרוצים מהמדיניות של רביבו. תושב ששמו באדר ויסאם כתב לו בתגובה, אחת מרבות ברוח זו: "יאיר רביבו, אתה גזען עלוב. הגעת ללוד בתור אורח אצל הערבים, ופתאום יש לך בית בתוך לוד. הערבים בלוד לפניך ויישארו אחריך".

 

"פעם ערבים לא היו עושים מנגל ביום כיפור"

 

"מה שקורה בכל מקום במדינה הוא מה שקורה אצלנו", התבטא השבוע רביבו בתקשורת. "אנחנו רואים את זה בגליל, בנגב, ביפו, בירושלים. היעדר משילות, ביזוי סמלי שלטון, חוסר הרתעה, חוסר כבוד לשוטרים, חוסר כבוד לחוק. מעל לכול עצוב לי שאין כבוד בסיסי.

 

"כשהיינו קטנים לא היה מצב שמישהו בחברה הערבית היה צולה במנגל ביום כיפור, מה שקורה היום. לא היית חולם שמישהו יפוצץ זיקוקים ביום הזיכרון או ביום השואה. היה לי שכן ערבי שאמר לי 'אני את הרדיו לא מדליק ביום כיפור שמא תשמע'. היה כבוד, והיום אין.

 

"בשנה האחרונה מתרחשת הסלמה משתי סיבות: האחת היא הקורונה. ידוע בעולם שאחרי תקופות של מגפות מתרחשת התגברות במעשי האלימות בגלל הלחץ המצטבר והעובדה שאנשים ישבו בבית בלי פרנסה. שנית, לא קרה בהיסטוריה של ישראל שבמשך שנתיים וחצי אין ממשלה. הכול תקוע בכל נושא: משאבים, חקיקה בכנסת, גיוס של יוזמות חדשות.

 

"אני מקווה מאוד שיגיעו ימים של משילות. משילות זה לא רק פעולה של העירייה והמשטרה. אני מצפה גם ממערכת בתי המשפט להגביר את הענישה. אני מצפה מרשות המיסים לשים יד על כספים שחורים שזורמים בעיר. מדובר במערכת כוללת".

 

רק בשבוע האחרון, אגב, נרשמו כמה אירועי ירי לעבר תושבים בלוד. חלקם התרחשו לאור יום ותועדו. לא פעם מתרחשות בעיר פעולות תגמול ערביות בתגובה על פעילות אכיפה משטרתית, כמו למשל שבירה של מראות של רכבי יהודים או פנצ'ור של הגלגלים.

 

"לצערי בציבור הערבי גדל דור צעיר חצוף ומחוצף שאוחז בנשק", אמר רביבו באחד מראיונותיו, "עושה פעולות רעות וקשות ואומר שלא יעשו להם כלום ואם יעשו להם בית המשפט ישחרר אותם בתוך ימים ושעות".

 

אנחנו שואלים את רביבו מה הוא מציע לרשויות האחרות לעשות בתגובה על מקרים כמו הכאה של עוברים ושבים יהודים, יידוי אבנים עד זוב דם וכדומה. הוא אומר: "מעשים פליליים גרידא הם תפקידה של המשטרה; זה לא התפקיד של העירייה. העירייה רק צריכה לוודא שהמשטרה עושה את תפקידה.

 

"אם תשים לב, אני ראש העיר היחיד שכותב על כך פוסטים, כי העיר שלנו יותר זקוקה לדחיפה הזאת של המשטרה לטפל בביטחון האישי. ואנחנו לא מוותרים על שום דבר. גם גנבת טלפון או אופניים – בכל דבר כזה אנחנו מערבים את המשטרה".

 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה על יומן האירועים שפורט בכתבה: "ככל שמובא לידיעת המשטרה אודות אירוע אלימות, הן במסגרת תלונה והן בחשיפה לסרטון ברשתות החברתיות, פותחת המשטרה בחקירה מתוך הפעלת מיטב האמצעים והיכולות העומדים לרשותה על מנת לאתר את החשודים המעורבים במעשה. רק בשבוע החולף פעלה המשטרה והביאה למעצרם של חשודים המעורבים במעשי אלימות כלפי עוברי אורח והם הועברו לחקירה מתוך כוונה למצות עימם את הדין. משטרת ישראל תמשיך לפעול למניעה וטיפול באלימות על כל גווניה, המפורסמות ברשתות השונות ובכלל".

 

בלשכת השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה סירבו להגיב על הכתבה אולם הפנו אותנו לדברים שפרסם השר בפייסבוק ביום שני: "מחזק את כוחות המשטרה שפעלו למעצרם המהיר של בני העוולה שתקפו את הרב אליהו מאלי ביפו איתו שוחחתי אמש, ושפעלו בעוצמה למניעת הפרות סדר במהלך הלילה. הנחיתי את משטרת ישראל לפעול בחומרה נגד כל המקרים מהימים האחרונים מירושלים שבהם ערבים תקפו יהודים חרדים רק משום שהם כאלה, התקפות שלא צריך להיות להן מקום בשום מקום בעולם – אך בטח לא במדינת הלאום של העם היהודי. יש כבר כמה עצורים מהאירועים הללו, ויהיו נוספים.

 

"לפנות בוקר נפתח במחוז המרכז מבצע 'רשימה שחורה', ובמסגרתו נעצרו עשרות סוחרי נשק ואמל"ח, בעיקר מטייבה ומהמשולש, מבצע מגובה היטב ראייתית ושתכליתו לייבש את הביצה הענקית של האמל"ח בחברה הערבית".

 

גם לאכיפה בצפון נדרש השר בדבריו: "כוחות משימה מיוחדים פועלים בחודשים האחרונים בטובא זנגריה, בטורעאן, בטמרה ובצפון כולו, ברהט, בבאר שבע ובכבישי הנגב, ביפו, בלוד, במשולש ובמקומות נוספים, נוסף על הכוחות הארציים של להב 433, הימ"מ, החטיבה הטקטית של משמר הגבול, הימ"רים והיל"פים. הדרך לצמצם את הפשיעה לא עוברת רק דרך המשטרה אלא גם דרך המנהיגות המקומית והארצית, מערכות החינוך, הרווחה והתעסוקה.

 

"וכן, גם בתי המשפט והפרקליטות – ואני פונה אליהם מכאן: אל תקלו ידכם, מדובר במכת מדינה. תפיסות הנשק והאמל"ח וכמות המעצרים בעלייה משמעותית לעומת התקופה המקבילה אשתקד (עוד לפני הקורונה). הציבור כולו מצפה לאכיפה נחושה בדמות מעצרים שירחיקו את העבריינים ויגנו על החברה ועונשי מאסר ממושכים שירתיעו את מי שחושב לצעוד בעקבותיהם. המשטרה עושה ותעשה את חלקה. עכשיו תורכם".

 

גרים תושבים בתנאי אחד

 

פנינו לרב יעקב אריאל כדי לשאול מהי עמדתו ההלכתית בנוגע לאירועים האחרונים. הרב אריאל מסביר את מעשיהם של המוסלמים בשני מישורים: שנאת האסלאם לזרים ושנאת הגויים לישראל.

 

"האסלאם טוען שכל העולם צריך להיות מוסלמי ואין מקום לדת אחרת", אומר הרב אריאל. "במיוחד באזור של ארץ ישראל, שנחשב לפי דעתם אזור מוסלמי, אין מקום להשאיר בו לא-מוסלמים. לכן האסלאם הקיצוני נלחם בכל מקום באנשים שאינם מוסלמים – אתאיסטים, נוצרים וגם יהודים.

 

"נוסף על כך הלכה בידוע שעשו שונא ליעקב. חז"ל אומרים שהר סיני נקרא כך משום שממנו ירדה שנאה לאומות העולם. השנאה הזאת קיימת ועומדת כבר הרבה דורות. לא כל גוי שונא יהודי ולא כל גוי מרים יד על יהודי, אבל הדתות הגדולות מטפחות שנאה. ובכן, האם המניע של מה שמתחולל עכשיו ברחובות הוא לאומני או דתי? זה הולך ביחד".

 

השבוע הוזכר הפסוק מספר במדבר: "וְאִם לֹא תוֹרִישׁוּ אֶת יֹשְׁבֵי הָאָרֶץ מִפְּנֵיכֶם וְהָיָה אֲשֶׁר תּוֹתִירוּ מֵהֶם לְשִׂכִּים בְּעֵינֵיכֶם וְלִצְנִינִם בְּצִדֵּיכֶם וְצָרֲרוּ אֶתְכֶם עַל הָאָרֶץ". הרב אריאל מדגיש שהפסוק הזה נאמר על עובדי עבודה זרה ולא על מוסלמים. "לעבודה זרה אין מקום בארץ ישראל", מסביר הרב. "ארץ ישראל אמורה להיות מקום שבו כולם עובדים את האל האחד".

 

איך לפי התורה אמורים להיראות החיים לצד המיעוט המוסלמי?

 

"התורה רוצה שנחיה בשלום עם מי שנמצא פה. עם ישראל בא לארץ ישראל ומציע שלום למי שיושב בה. לכן יש אפשרות של גר תושב – גוי שגר בארץ ישראל ויש לו זכויות. אנחנו שונים מהמוסלמים בכך שאיננו שוללים את קיומם של אחרים. זה בכלל הבדל בינינו לבין דתות אחרות".

 

אז הבעיה היא רק של אכיפה?

 

"אכיפה היא רק במקום שאין בו ברירה. צריך עוד קודם להגיע למקום שבו הם מבינים כי פנינו לשלום. אנחנו רוצים לתת להם לגור בארץ ישראל ולתת להם את כל הזכויות של גר תושב, ואיננו רוצים להתערב בחייהם הדתיים. אבל כל הזכויות הללו הן בתנאי אחד: שהם יכירו בזכותו של עם ישראל לחזור לארץ אבותיו.

 

"לכתחילה צריך ליצור הבנה ולבוא מתוך רצון לחיות בשלום, ורוב הערבים מבינים זאת. אבל מי שההסברה לא תועיל לו, צריך להוציא אותו מכאן. ערבי שמרים יד על יהודי לא מכיר בכך שחזרנו לארצנו".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם