החתן שלנו Featured

 7 hatan

 

חושבים להתמודד בחידון התנ"ך המקומי, המחוזי, הארצי או הלאומי? חתן התנ"ך הטרי גלעד אברהמוף מספר על המסע בדרך לתואר ומרעיף עצות טובות * לשמוע, ללמוד וללמד

 

נדב גדליה

 

רק בפעם הרביעית שניסה זה קרה סוף סוף: גלעד אברהמוף (17) מנתניה זכה בחידון התנ"ך העולמי הנכסף. "בכיתה ט' התחלתי להתמודד בחידוני תנ"ך לנוער", הוא מספר על התהליך. "הגעתי בחידון המחוזי למקום התשיעי וראיתי איך עובד החידון. המשכתי בלמידה וגם התחלתי ללמוד אצל רפאל מיוחס, חתן התנ"ך למבוגרים ומאמן אישי ללימוד לחידון.

 

"אחרי שנה הגעתי למקום השלישי בחידון המחוזי ללא שום טעות בפומבי, והרגשתי שיש לי פוטנציאל לא קטן להצליח בשנה שאחרי כן. התחלתי ללמוד את התוספת הארצית (משלב לשלב מתווספים ספרים). שוב הגעתי למחוזי, והצלחתי להגיע לארצי. בערך אז התחילו השמועות על נגיף הקורונה, ובעקבות המגבלות שקבעה הממשלה נאלצו לקצץ במספר המתמודדים בחידון.

 

"אני לא בא בתלונה חס וחלילה למארגני החידון. מגיע להם כל הכבוד: הם עמדו במצב לא פשוט כלל, לא ויתרו על מסורת חידון התנ"ך ועשו כל שביכולתם להוציאו לפועל. אבל גם לארצי הפומבי עצמו לא עליתי בסוף".

 

מה הרגשת?

 

"זה היה רגע קשה. לא ידעתי איך אני מבשר לסביבה הקרובה שלא הגעתי לשלב הארצי אחרי כל הציפיות והתקוות שתלינו בזה.

 

"בסוף שידרתי אופטימיות והחלטתי לפרגן לעולים לארצי הפומבי, אבל בתוכי הרגשתי את הבאסה של החיים. לא קלטתי איך בפעם השלישית החידון חומק לי מבין האצבעות. גם היה לחץ לאומי מהמצב, ובמהירות השתנו פתאום החיים לסגרים, מנייני מרפסת ומסכות. אחרי תקופה של באסה החלטתי בעקבות עידוד של זוכים מהעבר ללכת על זה הפעם בכל הכוח ולהתחיל ללמוד ולא לחכות לשנה הבאה. הגעתי לחידון הבית ספרי, ומשם למחוזי ולארצי. בארצי זכיתי במקום השני, וברוך ה' הגעתי לעולמי".

כל אדם שיש בו רצון בוער להצליח, שחולם על זה ומוכן לעמול ולהשקיע בשביל זה, יכול לעשות זאת. כמובן, צריך גם לא מעט סייעתא דשמיא. מי שמבין שהתנ"ך הוא לא רק הספר שכל תלמיד צריך ללמוד לבגרות אלא הספר שכל אדם צריך לחיים, מסוגל בעידוד של הסביבה הקרובה להגיע לגדולות הן בחידון והן בחיים

 

כוחה של מילה אחת טובה

 

גלעד לומד בישיבת בני עקיבא נתניה, אביו חשב בבורסת היהלומים ואימו עקרת בית. הוא הצעיר מארבעה. "מגיל צעיר הייתי צופה בחידונים ביום העצמאות", הוא מספר כיצד התחדד בו הרצון להיות חתן תנ"ך. "הייתי מתמודד בחידונים של העירייה, ולאחר חידון התנ"ך העירוני בכיתה ח' אישה אחת זרקה לי הערה 'בעזרת ה' בעולמי' או משהו כזה", הוא מחייך. "ברגע הראשון אמרתי 'הלוואי, זה בטח קשה, נחשוב על זה', אבל זו הייתה מעין יריית פתיחה להתמודדות".

 

איך נראים החיים שלפני החידון?

 

"מנצלים כל רגע פנוי, בהסעה, בתור בקופת חולים. מציבים יעדים ברורים בדרך, לא חוששים מכל מיני מחשבות של 'ואו, איך אני עומד לעשות את זה'. זה אפשרי, ולא בשמיים היא", הוא מצטט כחתן טרי הבקיא ורגיל בפסוקי התורה. "לקראת החידון החסרתי מהלימודים כדי להשקיע בלמידה אינטנסיבית לפני כל שלב".

 

מה עושים בספרים הקשים יותר להבנה?

 

"נעזרים בפירושים. מצודת דוד ומצודת ציון ממש מעולים להבנת הכתוב. גם היו לי שני מאמנים, וכל אחד מהם הכין אותי בשאילת שאלות, בבדיקת רמת הבקיאות ובהתמודדות עם מגוון סוגי שאלות. השגתי גם ספרי שאלות שחיבר חתן תנ"ך עולמי, והמשפחה שלי בחנה אותי מהם".

 

האם כל אחד יכול להיות חתן תנ"ך?

 

"כל אדם שיש בו רצון בוער להצליח, שחולם על זה ומוכן לעמול ולהשקיע בשביל זה, יכול לעשות זאת. כמובן, צריך גם לא מעט סייעתא דשמיא. מי שמבין שהתנ"ך הוא לא רק הספר שכל תלמיד צריך ללמוד לבגרות אלא הספר שכל אדם צריך לחיים, מסוגל בעידוד של הסביבה הקרובה להגיע לגדולות הן בחידון והן בחיים".

 

מה אתה ממליץ לחתני התנ"ך הבאים?

 

"אני ממליץ לכל אחד למצוא את השיטה שלו לקלוט חומר. יש שיטות כמו שירים, ציורים, סיפורים מצחיקים, שינון בעל פה. לא חייבים ללמוד ככה את כל החומר, אבל יש דברים שצריך, וזה נותן יתרון ניכר. לשים לב לפרטים הקטנים שלא שמים לב אליהם בקריאה ראשונית, זה מה שנותן טעם ותחושת התחדשות גם לספר שקוראים אפילו עשר פעמים.

 

"למדתי גם בעזרת רשימות שכתבתי לעצמי על כל מיני ביטויים ומושגים שהופיעו כמה פעמים. בשאלה שנשאלתי, מי הראשון שעשה משתה בתנ"ך, די עזר לי שכבר כתבתי בעבר מי ערכו משתאות".

 

אחרי הזכייה, מה המסר המרכזי שלך לקהל הרחב שמשתאה למראה הידע הרחב?

 

"החידון הוא לא רק מטרה, הוא כלי נפלא לעורר מרץ ללימוד שוטף. בהתחלה באתי כדי לנצח, ובהמשך המסע התאהבתי בלימוד הנפלא הזה. כמה חוכמה, כמה יופי, כמה עוצמות. אילו אישים גדולים קמו בעם שלנו. תמיד מדהים לראות איך דברים שנאמרו לפני אלפי שנים מתגשמים לנגד עינינו.

 

"רק בחידון התנ"ך אפשר לראות תלמיד ישיבה תיכונית ובחור מתיכון ממלכתי יושבים ועוסקים יחד בתנ"ך מרצון לדעת ולהעמיק. אני מעריך במיוחד את מי שאומנם לא הגיעו לעולמי או בהכרח ניצחו, אבל מתוך החיבור שנוצר לספר הזה הם שותפים במפעל הנפלא הזה כדי שעוד אנשים יזכו ללמוד את התנ"ך. אלו האנשים השקטים, שלא בהכרח יעשו עליהם כתבות, אבל מגיע להם כל הכבוד".

 

האם אתם יכולים להיות הזוכים הבאים בחידון התנ"ך? השאלות שנשאל גלעד בחידון האחרון

 

  1. בדברי מי מוזכר הביטוי "עפר שומרון"?
  2. איזה נביא מזכיר את "שער הסוסים מזרחה"?
  3. באיזה אירוע הופיעו "רכב אש וסוסי אש"?
  4. בברכת איזה שבט נאמר: "צִדקת ה' עָשה וּמשפטיו עִם יִשראל"?
  5. איזה אדם אמר "והייתי כאחד האדם"?

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם