מיהו פוסט יהודי? Featured

 6 taub
גדי טאוב: עדיף לתת לשמאל להיכשל מלהניח לימין לפרק את מדינת היהודים
למרות תמיכתו הגלויה בשלטון נתניהו גדי טאוב סבור שההישענות על הקול של עבאס היא שקעקעה את השלטון הציוני והימני * וגם מדוע חלק מהאליטה הציונית-דתית נמצאת בתהליך מסוכן שהוא מכנה "פוסט-יהודי", לא פחות

איתמר מור

את השיחה שלנו ערכנו, ד"ר גבי טאוב ואנוכי, קצת לפני ארבע אחר הצהריים ביום שני השבוע; יום שככל שהלך והתקדם הסתמן כדרמטי יותר ויותר. בשלוש אחר הצהריים הודיע ראש הממשלה במסיבת עיתונאים כי רק בחירות ישירות לראשות הממשלה יכולות להוציא את ישראל מהסבך הפוליטי שנקלעה אליו אחרי ארבעה סבבי בחירות ללא הכרעה. שעות אחר כך, בהצבעה דרמטית בכנסת, הצליח גוש מתנגדי נתניהו להפיל את הצעת יו"ר הקואליציה מיקי זוהר בנוגע להרכב הוועדה המסדרת של הכנסת. המשמעות: גם אם יצליח נתניהו להקים ממשלה, יהיו תפקידי המפתח בוועדות הכנסת נתונים בידי האופוזיציה, ואלו יטרפדו העברת חוקים ותקציבים.

בשעות שלאחר הניצחון הזה, שהתאפשר בזכות תמיכתו של מנסור עבאס ומפלגת רע"ם, החלו רמיזות כי היו למהלך שותפים נוספים על עבאס ולפיד. למשל, מצלמות ערוץ הכנסת קלטו את גדעון סער קורץ במהלך ההצבעה לכמה מחברי הכנסת. לפי אחת הטענות, גם נפתלי בנט, שכמה שעות לפני ההצבעה עוד נפגש עם ראש הממשלה וסיכם איתו על תמיכת ימינה בהצבעה, היה בסוד העניינים.

אין חדש בכך שמנסור עבאס מסתמן כשחקן הראשי בסאגה של הרכבת ממשלה בישראל, אולם השאלה שנותרה פתוחה, וכעת אפילו במשנה תוקף, היא מי 'יזכה' לקנות אותו: לפיד או נתניהו? השאלה הזאת מטרידה במיוחד את ד"ר גבי טאוב, שפרסם השבוע בפייסבוק פוסט חריף שבו הוא מתריע מפני אפשרות של הכשרת רע"ם בידי הליכוד.

"אני מבין את החרדה מממשלת שמאל ואני שותף לה", כתב טאוב, "אבל אנחנו צריכים לתת להם להיכשל, לא להתנדב לעשות את זה בעצמנו. שמפלגת המרכז תתאבד בפשיטת רגל אידאולוגית, לא אנחנו. שסער ייחשף בשקר לבוחריו (על שלא ילך עם המפלגות הערביות האנטי-ציוניות), כלומר בשנאתו הלא רציונלית לנתניהו. צריך כאן עצבים חזקים, צריך לתת להם לנסות, וצריך לקוות שזה יגיע לשיפוטו של הבוחר אחרי שהם עשו את הטעות הזאת ולא אנחנו.

"אם הליכוד ייתן לגיטימציה למפלגה שחותרת להרס הציונות, שחבריה חוגגים עם מחבלים, זו פשיטת רגל ערכית ואידאולוגית. לא מוכרים ערכים בשביל יתרון טקטי. אפילו אם זה אומר לתת לשמאל לנסות – ואני מקווה גם להיכשל ושחלילה וחס זה לא יקרה לנו".

בשיחה עם 'עולם קטן' מרחיב ומבהיר טאוב את הדברים ומדגיש כי עצימת עיניים בנוגע לטבעה האמיתי של רע"ם היא התחלת חיסולה של הציונות ואולי גם של מדינת היהודים.

"אני ממש לא מתפעל מהדיבורים המפויסים של עבאס וממסיבות העיתונאים שערך לאחרונה על רקע דגלי ישראל וסמל המדינה. אלו נועדו לצייר אותו כמנהיג ערבי מתון המעוניין להתחיל פרק חדש ביחסים שבין המפלגות הערביות למדינה. בפועל רע"ם היא הסניף המקומי של האחים המוסלמים, ובמצעה מופיעה במפורש השאיפה לחסל את הרעיון הציוני. ואולם מעבר לזה מה שמדאיג אותי הוא האפשרות שמכאן ואילך תהיה רע"ם לשון המאזניים בכל בחירות עתידיות.

כיום המפלגות הערביות הן חלק מגוש השמאל, וכך הן נספרות. ואולם אם הימין יכשיר אותן להקמת ממשלה, הוא למעשה יהפוך אותן ללגיטימיות מכאן ואילך. יש לזה משמעות כפולה. אחת קשורה בהגדלת כוחה של רע"ם בעתיד. מפלגה ערבית אנטי-ציונית שהיא חלק מהממשלה תהפוך אותה לאטרקטיבית ותעלה את שיעורי ההצבעה אליה. המשמעות השנייה היא שמרגע שהם נעשים פרטנר לגיטימי לכל אחד מהצדדים, הם הופכים למעשה לממליכי המלכים בישראל

 

"כיום המפלגות הערביות הן חלק מגוש השמאל, וכך הן נספרות. ואולם אם הימין יכשיר אותן להקמת ממשלה, הוא למעשה יהפוך אותן ללגיטימיות מכאן ואילך. יש לזה משמעות כפולה. אחת קשורה בהגדלת כוחה של רע"ם בעתיד. מפלגה ערבית אנטי-ציונית שהיא חלק מהממשלה תהפוך אותה לאטרקטיבית ותעלה את שיעורי ההצבעה אליה. המשמעות השנייה היא שמרגע שהם נעשים פרטנר לגיטימי לכל אחד מהצדדים, הם הופכים למעשה לממליכי המלכים בישראל.

"עד לא מזמן ישבו החרדים על המשבצת הזאת, ולכן ניסה כל צד לקנות את תמיכתם בניסיון לכונן ממשלה. מרגע שהחרדים החליטו ללכת רק עם הימין, הם כבר לא לשון מאזניים. כך השיטה עובדת. אני שואל: האם אנו באמת רוצים גיס חמישי ולהעניק לו כוח מטורף לפורר אותנו מבפנים רק בשל הרצון להבטיח ממשלת ימין?"

בכל ארבעת סבבי הבחירות הייתה מפלגה שסומנה כלשון מאזניים. גם ליברמן היה במקום הזה. כעת מדברים על בנט כלשון מאזניים. אז במה שונה מנסור עבאס?

"לא הרי המפלגות הציוניות כמפלגות האנטי-ציוניות הערביות. המפלגות הערביות הן גוש גדול שנדחק עד היום לפאתי השמאל; מקום שממנו הן יכולות להשפיע באמת. מי שיעזור להן להיחלץ מהמקום הזה למעשה יעניק להן כוח לסחוט כמה שיותר משני הגושים.

"במילים אחרות, אנו מציבים במרכז המפה הפוליטית גורם עוין למדינה היהודית שיפעל לפורר אותה מבפנים, והאבסורד הוא שדווקא הימין הוא שעלול לעשות זאת. אם זה יקרה, שום ממשלה משום גוש לא תוכל לנהל בישראל מדיניות אפקטיבית שתבטיח משילות אמיתית. האם מישהו באמת חושב שממשלה שרע"ם חלק ממנה תקדם משילות בנגב? האם מישהו באמת מאמין שמנסור עבאס ייתן שיפעלו כנגד מצביעיו שלו?"

בדברים שכתבת בפייסבוק השווית בין ערפאת לסאדאת, שני אישים שדיברו על פיוס ושלום, שאחד מהם התכוון לדבריו והאחר מעולם לא הניח את נשקו. את מנסור עבאס השוואת דווקא לערפאת. מדוע?

"את ההשוואה הראשונית לא אני עשיתי אלא שמעון ריקלין בריאיון משותף שהיה לנו בגלצ בתחילת השבוע. ריקלין טען שאסור לימין לפספס הזדמנות לשיתוף פעולה עם ערבים מתונים כעבאס, כפי שבשעתו ידעה מדינת ישראל לקחת ברצינות את דיבורי השלום והפיוס של סאדאת.

"אני טוען שמנסור עבאס לא דומה לסאדאת אלא דווקא לרוצח ערפאת. רע"ם מייצגת בישראל את תנועת האחים המוסלמים. מדובר בתומכי מחבלים שיש להם מטרה אסטרטגית מוצהרת: לחסל את הציונות. מילים יפות לא ישנו את המטרה. גם ערפאת אמר מילות שלום, אך מטרתו הייתה ונותרה חיסול הציונות".

ביום העצמאות האחרון היה אחד ממדליקי המשואות ערבי, והוא אמר את המילים 'לתפארת מדינת ישראל'. אנחנו עדים בשנים האחרונות לתנועה גוברת של ערבים שרוצים באמת ובתמים להשתלב בחברה הישראלית ולנהל את חייהם בשקט ושלווה. אולי בכל זאת יש כאן אפשרות לשינוי?

"המגמה שציינת אכן קיימת, ואני בטוח שרבים ממצביעי עבאס עונים על הקריטריון הזה. למרות זאת זה לא משנה כהוא זה את העובדה שציינתי קודם: מפלגת רע"ם היא תנועה אידאולוגית שיש לה מטרה לחסל את המדינה היהודית. יש פה סתירה מובנית. אי אפשר לדבר בבוקר על השתלבות כנה במרקם הכלכלי והחברתי של ישראל ובערב ללכת לצהול עם מחבלים משוחררים.

"האחים המוסלמים עובדים בכל העולם באותה שיטה: הם מעמידים פני מתונים כדי להשתלב חברתית וכך לזכות במשאבים, ואותם הם מפנים לשכבות החלשות והעניות של המגזר שלהם. התמיכה הזאת מגבירה עוד יותר את ההצבעה אליהם. במקביל הם משתלטים על החינוך במגזר וכך מחדירים את האינדוקטרינציה שלהם, שמגדלת עוד ועוד דורות של נאמני האחים המוסלמים.

"אין לי התנגדות למפלגות ערביות, ואני בטוח שיכולות לקום במדינת ישראל מפלגות ערביות שאינן עוינות את הציונות. כרגע רע"ם וגם המשותפת לא עומדות בקריטריון הזה. לא בכדי חברי כנסת משתי הרשימות הללו הולכים להתחבק עם מחבלים. במצע של שתי המפלגות מופיעה אותה מטרה בניסוחים שונים: חיסול המפעל הציוני".

איך אתה מתייחס לקריאתו של ראש הממשלה ללכת בתוך חודש ימים לבחירות ישירות לראשות הממשלה?

"ברור לכולם שזה הפתרון היחיד שיכול להוציא אותנו מהסבך הנוכחי. דווקא משום כך ברור לי שכל הכוחות המתנגדים לא יאפשרו זאת, משום שגם להם ברור שלנתניהו יש יתרון ברור בבחירות ישירות. אף אחד לא מתקרב היום לקרסוליו של האיש, כפי שראינו אצל המתיימרים החדשים לכס ראשות הממשלה, שזכו בשבעה ובארבעה מנדטים".

אף שהוא נמנע מלנקוב במפורש בשמותיהם של סער ובנט, ברור לחלוטין למי טאוב מתכוון, והוא אף משגר רמז יותר מעבה לעבר בנט. "ברור לחלוטין לכולם שהגוש להפלת נתניהו יעשה כל שלאל ידו כדי לסכל מהלך של בחירות ישירות.

"לצערי הרב, כיום הגוש הזה מורכב לא רק מאליטות שמאלניות חילוניות, לאחר שבבחירות האחרונות חברו לגוש הזה גם חלק מהאליטות של הציונות הדתית. העובדה שלחלקם יש כיפה על הראש לא משנה את העובדה שמדובר באותה 'ישראל הראשונה', האוחזת במערכת המשפט, וכעת כורתת ברית עם מפלגות שהאג'נדה שלהן היא אנטי-לאומית ופוסט-יהודית. מדובר במהלך מסוכן.

"אינני מבין איך אנשים הקוראים לעצמם 'ימין' וחובשים כיפה לראשם מוכנים ללכת עם ליברמן, לפיד, מרב מיכאלי וניצן הורוביץ. האפשרות שמשהו כזה יקרה צריכה להיות פעמון אזהרה לכולנו. מהלך כזה עלול להיות תחילתה של מגמה שסופה בחיסולה של המדינה היהודית. בעיניי עדיפה עשרות מונים האפשרות שהימין יישאר נאמן לעקרונותיו וייתן לשמאל להקים ממשלה שבסופו של דבר תכשיל אותם. לימין אין דרך אחרת אם הוא מעוניין להמשיך להיות רלוונטי גם בבחירות הבאות".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם