הטובים לתקשורת חזותית Featured

14 tov veyafe

מתברר שלתורה יש הרבה מה לומר גם על מוסר וגם על רעיונות בתחום האסתטיקה, ובבית המדרש 'טוב ויפה' מתמקצעים ביצירה האנושית אך לא שוכחים להידרש לשאלת הרוח

נדב גדליה

אחרי שהטובים הלכו לתקשורת ובסוף הקימו לעצמם ערוצים משלהם, הגיעה השעה לחקור את עומק האומנות היהודית. זו שמעבר לשביס ולכיפה. לשם כך הוקם לפני חמש שנים 'טוב ויפה' בירושלים, בית ספר לאומנות ועיצוב המוגדר 'בית מדרש למחקר עיוני, לימוד מעשי ויצירה של עיצוב ואומנות באור היהדות'.

בבסיס פעולתו של בית המדרש עומדת ההכרה בחיוניות החיבור בין היפה, הממד האסתטי של היצירה האנושית, לבין הטוב, עולם הערכים של חוכמת האמונה היהודית.

מאחורי בית הספר עומדים שני בוגרי בצלאל שהתקרבו ליהדות עם השנים: נחמיה בועז (46), נשוי ואב לחמישה המתגורר באדם ומלמד אומנות ועיצוב בכמה מוסדות, וד"ר עפר כהנא (52), נשוי ואב לשתיים המתגורר בפרדס חנה. "במהלך השנים חקרתי דרכים רוחניות כמו מדיטציה בודהיסטית ותרגול אומנויות לחימה סיניות ויפניות מסורתיות, אבל הייתי רחוק מאוד מהיהדות", מספר ד"ר כהנא. "תוך כדי המחקר והכתיבה לדוקטורט, בעקבות קישור לשיעור וידאו של הרב אורי שרקי (מהממליצים על בית הספר, נ"ג), ששלח לי המורה שלי לטאי צ׳י, התחלתי להתיידד עם היהדות עד לתהליך שהוביל בסופו של דבר למהלך של תשובה שנמשך עד היום.

"מתוך הלימוד האינטנסיבי של היהדות גיליתי להפתעתי הרבה שלתורה יש הרבה מה להגיד על מוסר ועל פוליטיקה וגם על רעיונות ומושגים בתחום היצירה והאומנות, כמו יופי, טעם ודמיון, ועל מקומם החשוב בנפש האדם וביחסים בין אנשים". משם התגלגלה דרכו של כהנא להצטרפות לטוב ויפה.

למה דתי לא יכול ללמוד אומנות בכל בית ספר 'כללי' אם אין בו בעיות מבחינה דתית?

"בית ספר דתי הוא הגדרה לא טובה בעיניי", אומר כהנא. "הרוח היצירתית לא מחבבת גבולות ותכתיבים חיצוניים, והאתגר הגדול של היצירה האנושית הוא ההתמודדות עם המתח שבין חירות היצירה לבין ההכרה בצורך לתיעול מיטבי של העוצמה של היצירה ושל הדמיון, שכמו הרבה דברים עוצמתיים יש בה פוטנציאל מיטיב וגואל אך גם פוטנציאל הרסני ומשחית.

 

"ברוב בתי הספר לאומנות ועיצוב כמעט לא עוסקים במישרין בשאלת הרוח וניזונים בחוסר ביקורתיות מהתפריט התרבותי המערבי-חילוני. לאומנות ולתקשורת חזותית יש היום מקום מרכזי ומשפיע מאוד בתרבות ובחברה, ולכן חשוב מאוד להכשיר יוצרים שבבסיס היצירה שלהם מונחת השאיפה לחבר בין הטוב ליפה".

מעבר להרי האסתטיקה

"לאורך ההיסטוריה פיתחה האנושות כלי הבעה וסגנונות ביטוי מגוונים ועשירים", אומר בועז. "השאיפה של בית המדרש היא לא לגבש סגנון צורני מסוים או לבטא תוכן מסוים אלא להשתמש בשלל סגנונות ולגעת בנושאים מגוונים מתוך מפגש עקבי של כלי הביטוי האומנותיים עם התורה. בכוח של המפגש הזה אפשר לעורר נביעה חדשה של יצירה מקורית ולהפיח חיים חדשים בשדה העיצוב והאומנות.

עפר כהנא: כל יצירה היא גילום של רוח בחומר. לכן ברור לנו שכדי שהיצירה תהיה גדולה, משמעותית ומיטיבה, חייבים לטפח רוח גדולה ולתת לה כלים שיאפשרו לה לבוא לידי ביטוי בחומר

 

"בסופו של דבר האומנות היא גילום של מחשבות ורגשות בחומר. האומנות מעניקה הן ליוצר הן לצופה כלי ביטוי מוחשיים למפגש עם עולם פנימי. בכוחה של היצירה האומנותית לתרום לבנייתו של עולם רגש עשיר ולהיות שער להתעלות רוחנית".

"כל יצירה היא גילום של רוח בחומר", מוסיף כהנא. "לכן ברור לנו שכדי שהיצירה תהיה גדולה, משמעותית ומיטיבה, חייבים לטפח רוח גדולה ולתת לה כלים שיאפשרו לה לבוא לידי ביטוי בחומר. זה הרעיון הבסיסי של טוב ויפה, לתת לתלמידים כלים מקצועיים מצוינים ומעודכנים ובו בזמן לקבל הזנה רוחנית הנובעת מחוכמת האמונה היהודית".

מה עומד בדרכו של האומן היהודי היום?

"האתגר של האדם היוצר הוא לממש את כישרונו האומנותי כחלק מייעודו ומעבודת ה׳ האישית שלו", אומר בועז. "אבל מימוש הכישרון האומנותי זקוק לעבודה פנימית ייחודית הכוללת פיתוח של מידות הנפש, ובהן ענווה, סבלנות, התמדה, עדינות, מקוריות, כנות ומודעות עצמית. אנחנו מציעים הדרכה וליווי המבוססים על האמונה היהודית ועל והחוכמה היהודית כדי להביא את היוצר לתהליך רוחני ונפשי ואת דרכי הביטוי וההבנה של היצירה לממדים חדשים של עומק ודיוק".

הכול אומנות, לא? מה ההבדל המהותי בין אומנות לבשורה של אומנות יהודית?

"האומנות עוסקת באופן בולט בכאב של הקיום האנושי. היהדות ממקמת את הכאב בתוך הֶקשר של התקדמות מתמדת של המציאות לעבר הופעתו השלמה של הטוב. אחד האתגרים החשובים בדורנו הוא ליצור אומנות איכותית, חכמה ומעודכנת שלצד העיסוק בכאב יודעת גם לתת ביטוי לדרכי התיקון ולסמן תקווה וחזון לעתיד.

"בכוחה של האומנות להיות גשר ייחודי למפגש ולהיכרות עם חוכמת האמונה היהודית, גשר המתעלה מעבר למחסומים תרבותיים ומגזריים. היצירה החזותית תופסת מקום מרכזי בתרבות, בתקשורת, בכלכלה ובפוליטיקה, והיא שותפה חשובה בבניין קומות הרוח הלאומיות. לכן צריך ליצור את התנאים להכשרתה של מנהיגות תרבותית-אומנותית הנטועה בזהות היהודית".

מעשי ועיוני

נחמיה, האם כל אחד יכול להיות מעצב?

"לא. צריך אהבה לתחום, וחוץ מזה צריך כישרון חזותי ואז ללמוד את זה כמה שנים טובות. אצלנו יש מסלול למתחילים שאורך שנה ומספק את ארגז הכלים של שנתיים במוסדות מקבילים, ויש מסלול של מתקדמים, שגם הוא אורך שנה, וגם שם מקבלים ארגז כלים של שנתיים. כעת אנחנו בדרך לפתח תוכניות רב-שנתיות. עיצוב ואומנות לומדים בדרך כלל שלוש-ארבע שנים".

יש דרך לבדוק מי מתאים?

"גם אצל מישהו שמקשקש במחברת בשיעור אפשר לראות נטייה לתחום החזותי; אפשר לקחת את זה לאיור, עיצוב, ציור, רישום. כל אחד מברר את זה אחר כך. יש כאלה שמגיעים אלינו ויודעים מה הם רוצים, ויש כאלה שאנחנו נותנים להם תרגילים ובאמצעותם מכוונים אותם ועוזרים להם להבין מה מתאים להם".

הלימודים בטוב ויפה, כמו בכל בית ספר לאומנות ולעיצוב, כוללים שיעורים ביסודות הרישום והעיצוב הגרפי, איור, קליגרפיה וטיפוגרפיה, תורת הצבע, מיתוג ושימוש בתוכנות מקצועיות. לצד הלימודים המעשיים יש לימודים עיוניים הנוגעים בסוגיות ההלכתיות המתבררות בבית המדרש ובנושאים הרלוונטיים לעיסוק באומנות ועיצוב מתוך תפיסה אמונית ותורנית. שיעורים לדוגמה: מה בין חופש היצירה במובן היווני-מערבי לחירות היצירה במובן היהודי? בירור מידת הקנאה בתהליך לימודי אומנות ועיצוב, החוש של האומן להרמוניה כהכנה להתעלות רוחנית, הספק בתהליך היצירה כמפתח להתחדשות.

נוסף על פעילות המחקר, הלימוד המעשי והיצירה, בטוב ויפה שואפים לשמש מרכז תרבות ואומנות תוסס לקהל הרחב, ובמיוחד לציבור הדתי והחרדי, הזקוק לפעילות תרבות המתאימה לערכיו. זאת באמצעות הזמנה ללימוד משותף, כנסים וימי עיון, תערוכות, הוצאה לאור, אירועי תרבות ושיתופי פעולה.

כדי שזה יקרה ביתר שאת מרימים כעת בטוב ויפה קמפיין לגיוס כסף שייעודו הקמת בית קבע לבית המדרש. לתרומות: https://www.charidy.com/cmp/tovveyafe.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם