לבטל את חזקת הגיל הרך

4 sushard

ד"ר עודד סושרד

בשבוע שעבר צוין ברחבי העולם היום הבינלאומי למאבק באלימות כלפי נשים. אין מחלוקת שאלימות בכלל ואלימות נגד נשים בפרט, היא רעה חולה שיש לעקרה מן השורש, בכל האמצעים העומדים לרשותנו: החינוכיים, הטיפוליים והענישתיים. יש לפעול להעצמת הנשים ולחיזוקן, ולנקוט יד קשה כלפי כל מי שנוקט אלימות, ופוגע בזכותו הבסיסית של כל אדם לחיים שלווים ובטוחים בכל מקום, ובפרט בביתו-מבצרו.

ביום רביעי שעבר השתתפתי בצעדה של נשים וגברים המשתתפים במאבק החשוב למניעת אלימות במשפחה. שמחתי לקרוא ביחד עם כולם - "נשים דורשות שוויון מלא, לא פחות" ולראות את החולצות שעליהן כתוב "לא תלויה באף אחד". אכן, שוויון בין המינים ועצמאות כלכלית הם ערכים חשובים, בדרך ליצירת החוסן החברתי הנדרש לכל אישה, כדי להגן על עצמה ולעמוד איתנה במציאות המורכבת שאותה חוות נשים רבות בישראל ובעולם כולו.

יצירת הבדלי מעמדות בין ההורים, שלפיהם תפקידה של האם הוא לגדל את הילדים ולאב שמורות "זכויות ביקור" בלבד (איזו הגדרה מקוממת!), פוגעת גם בילדים, הזכאים לשני הורים חזקים בחייהם

בימים אלה הכנסת דנה בהצעות חוק המנסות לעשות סדר בדיני המשפחה הנהוגים במדינה, ובפרט בחלוקת האחריות ההורית בין האב לאם לאחר פרדה. במדינות רבות בעולם כבר הבינו שחזקות משפטיות ארכאיות המקנות עדיפות לאחד ההורים רק בשל מינו, לא רק שאינן עולות בקנה אחד עם עקרונות ההוגנות והצדק הטבעי, אלא שהן מקבעות סטריאוטיפים מגדריים ופוגעות פגיעה אנושה ביכולתן של נשים להגיע לשוויון האמתי שלו הן ראויות. יצירת הבדלי מעמדות בין ההורים, שלפיהם תפקידה של האם הוא לגדל את הילדים ולאב שמורות "זכויות ביקור" בלבד (איזו הגדרה מקוממת!), פוגעת גם בילדים, הזכאים לשני הורים חזקים בחייהם, גם באבות המנוכרים וגם באימהות המוכנסות למשבצת המטפלת התלויה הארכאית, שממנה שוחרות השוויון האמתי רוצות כל כך להיחלץ.

 

מי שבאמת חפצים בשוויון ובאי-תלות, טוב יעשו אם יתמכו בהצעת החוק של חברי הכנסת סמוטריץ' וקיש ושל השרה לשוויון מגדרי גילה גמליאל, לבטל את "חזקת הגיל הרך" המיושנת, ולהחליפה במתן שיקול דעת לשופטים היושבים בדין, להחליט בכל מקרה לגופו בהתאם לטובת הילדים, ומתוך נקודת מוצא של שוויון אמתי בין אבא לאמא – כל עוד לא מתקיימות נסיבות מיוחדות המחייבות אחרת. זו טובת הילדים, טובת האבות – וגם טובת האימהות.

 

הכותב הוא יו"ר פורום "מרחיבים שורות" במפלגת הבית היהודי. להתפקדות לבית היהודי כתומכי הפורום יש להקליד 2468 בקוד ההפניה שבטופס ההתפקדות.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם