בטח בהשם ועשה טוב

4 karov

הרב זאב קרוב

הרבה מלל נאמר לאחרונה על החשש להתפוררות חוסנם של הצבא, ההתיישבות ובכלל עם ישראל. יש כאלה שהפכו את צעקות ה"געוואלד" למקצוע קבוע ועיקרי בחייהם. הם עוקבים ומחפשים סימוכין לכך שהדברים מתמוטטים. כל אמירה או עשייה שונה או בעייתית מהווה מבחינתם הוכחה להתפוררות הקרבה ובאה של דברים שונים בעם ישראל ובמדינתנו. עין רעה הפכה למקור חייהם.

ובכן רבותיי, חוששים מקצועיים, הצבא לא עומד בפני התמוטטות, גם לא ההתיישבות בשומרון, כשם שהישיבות לא הולכות להיעלם מן העולם. למרות בעיות חמורות של אנשי תורה הסורחים ולמרות ישיבות כאלה ואחרות המעוותות את דרך התורה והאמונה, עולם הישיבות ימשיך להתקיים ואף יגדל ויפרח.

מהיכן יודעים זאת? ראשית, מאמונה. ביטחון בה'. הקב"ה בוחר בעמו ישראל, הוא מדבר טוב על ישראל ועל מפעל ארצנו, והאינטרס שלו לשמירתנו גדול וחזק מכל אינטרס של אדם זה או אחר. שנית, המציאות מלמדת כך. עם ישראל פורח וגדל בארצנו, התורה מתפתחת וההתיישבות גדלה למרות קשיים רוחניים ופיזיים הפוקדים אותנו חדשים לבקרים, ולמרות כאלה המנסים פעם אחר פעם לפגוע בחיינו ובאמונתנו.

כל מי שמסתובב ונפגש עם רבים בעם ישראל על גווניו השונים, עם מפקדים בצבא, אנשי עמל וסתם יהודים, רואה ושומע את הטוב והרצון הטוב שקיים עמוק ברוב מוחלט של הציבור. ודאי שקיימים עיוותים, ודאי שיש טעויות, אבל הבסיס ישר וטוב. אם לא ניזונים מכלי תקשורת או משליחים שתפקידם להביא עין רעה, אי אפשר שלא לראות ולחוש ממש את יד ה' המדברת טוב על ישראל וכיצד המציאות בארצנו הולכת ומתחזקת בכל מישורי החיים.

יותר לימוד תורה, יותר מפקדים בצבא החדורים באמונה וצדקת הדרך. יש לזכור: עם ישראל מגוון ביותר ומחדש את חייו בארצנו לאחר אלפיים שנות גלות. זה לא פשוט.

נראה שהעומדים בפני סכנת התמוטטות הם אלה הצועקים ומאיימים עלינו בהתמוטטות. בשל חוסר האמון בעם ישראל ומיעוט עין טובה בראיית המציאות, הם בבחינת קטני אמונה שאיבדו את סבלנותם ואמונתם. הם שוקעים בעין רעה המפרשת כל דבר טוב כשלילי.

לצערי, הנזק הגדול ביותר היום לעם ישראל הוא הסגנון הרע הזה. הטפטוף העקשן לצעוק שהכול רע ועומד להתפורר. כמה רוח רעה ונזק יש באווירה הזאת. כמה חוסר אמונה וחוסר ביטחון הוא מטפטף לציבור. יתרה מזו, הדבר מביא עוד ועוד אנשים לחשוב כי אנשים כאלה והציבור שהם מייצגים כביכול איננו ראוי להוביל בעם ישראל. אנשים שאין בהם ביטחון והם חוששים כל הזמן אינם ראויים להוביל את עם ישראל.

עם ישראל אינו חלש ומסכן כל כך. יש בו כוחות חיוביים גדולים והוא מוכיח זאת פעם אחרי פעם. נכון, יש בעיות וקשיים, ועלינו להתמודד עמם ולמצוא דרכים לתקנם ולחזקם.

"בטח בה' ועשה טוב" – עלינו לחזק את הביטחון בה' לבשר ולעשות כמה שיותר טוב.

חייבים לחזור לשפיות הנובעת מהאמונה בבורא עולם ובעם ישראל. חובתנו לקבל את הלימוד של חכמינו מאברהם אבינו בדבר עין טובה על המציאות ועם ישראל. עשה דוחה לא תעשה וכוח החיוב והאור אמתי יותר ודוחה חושך יותר מכל צעקה.

אפשר וחשוב להתריע על בעיות ועיוותים, אבל לדעת ולזכור את החיוב האדיר ואת ההתקדמות וההתפתחות שאנו רואים אל מול עינינו. ככל שנדבר על הדברים הטובים הקיימים ומתפתחים במדינה ובצבא נוכל להעצים ולחזק את היכולת להחליש מגמות שליליות.

חז"ל לימדו אותנו כי מרובה מידה טובה ממידת פורענויות. עם ישראל על כל גווניו ושכבותיו זקוק ומצפה לאנשי אמונה ולחיזוק כוח החיוב בחיים. עין טובה של אבינו הראשון, המאמין ומסוגל לחפש טוב אפילו במקומות חשוכים, זו דרכנו ועל זה פארנו.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם