הכניסו את 'טד' להדרכה

4 ted

אבינועם הרש

ארבעה כללים ליישום בפעולות ההדרכה מבימת ההרצאות הנחשבת בעולם

בקבוצת התמיכה של המדריכים הוותיקים נהוג לומר שפעילויות הם כמו מלחמה: אתה יודע איך אתה נכנס אליהם, אין לך מושג איך תצא. בהתאם לזאת הטיפים הבאים נכתבו לכם, המדריכים החדשים. אמנם יש הבדל בין הרצאת 'טד' קצרה לפעילות של בני עקיבא, אולם מצד שני, ישנם כמה עקרונות חזקים במיוחד שתוכלו לקחת מבימת ההרצאות החשובה והמשפיעה בעולם ואין ספק שיישום מושכל של כללים אלו יוכל לה להקפיץ את רמת הפעילות בכמה דרגות קדימה. באחריות.

כלל ראשון: 'כאן בונים' Buil-up

אחת מהמתודות הגדולות והמוכחות ביותר בעולם היא הסיפור. הדלק שמניע אותה הוא המתח.

לא משנה מה הפנאץ' הסופי שלכם, אתם חייבים תמיד לבנות את המתח ולהשאיר לחניכים שלכם חלק סמוי ונסתר שבגללו יהיה שווה להם להקשיב לכם במקום לחבר שעושה להם הרגע 'פו' על האוזן. נסו לא להיות צפויים והימנעו מקלישאות.

תסתכלו על העיניים שלהם ותראו אם אתם רואים שם ציפייה וסקרנות. אם לא? חשבו מסלול מחדש. ואם צריך אפילו תפסיקו את הפעולה ותעברו למשחקי חברה או פעילות רק אל תשרפו את עצמכם.

בקטנה: פעילות היא כמו אופניים. או שהעפתם. או שפישלתם. פעילויות בינוניות לא מספיקות בכדי לגרום לחניכים לנתק את עצמם מהווטסאפ ולהגיע לסניף.

כלל שני: לא לדבר. לחוות. The concrete illusion

אם כבר מחקרים, אז יש כאלו שמצאו שסף הקשב של נער ממוצע היום בישראל עומד על שבע שניות. זהה בערך לקשב של דג זהב. מה זה אומר? שעם כל הכבוד למסר החשוב ולנאום שהכנתם, החניכים שלכם יחדירו אותו למוח אם הם יצליחו גם לעבור חוויה בפעולה שלכם. תפעילו אותם. אם לפני שלושים שנה, מדריכים היו מגעים לפעילות מצוידים בחוברת של מרכז ההדרכה והרבה אמונה, עכשיו, טוב, בואו רק נגיד שהזמנים השתנו. אפילו דמיון מודרך יכול להיכנס אליכם לארגז הכלים.

בקשו מהם לעצום עיניים. שירגישו את הצמא. שישתוקקו למשקה הקר. רוצים לדבר על עבודת צוות? קחו כדור ושישחקו פולו ביניהם. תנועה. חוויה. אקטיביות.

בקטנה: תמיד עדיף להביא בתור מתודה 'קוקה קולה' אמיתי וקר. במצב כזה גם אם חפרתם להם לפחות הם יוכלו לצאת מהפעילות הזו עם משהו שאפשר לקחת לבית, הטעם נסבל והוא גם נספג בגוף.

כלל שלישי: הכול הולך אחר הסיום. Take away phrase

כל הפעילות היא בעצם בנייה של בניין מפואר של מחשבות ורעיונות שאמור בסוף להסתכם בדגל שיוצב לראשו. בסוף, בשורה התחתונה, החניכים שלכם אמורים ללכת הביתה עם קפסולה גרעינית מהודקת היטב ונוחה לשימוש. לשם כך, תשתמשו במונח: . Take away phrase

כלומר משפט מחץ שאורז את כל מה הפעילות שלכם ומסוגל להתלבש על האופי של החניכים.

זה יכול להיות משהו עם חרוזים, יוצא דופן או משפט יפה במיוחד שהם ימשיכו לחשוב עליו גם כשהם יצפו באליצור קרנ"ש חוטפת בראש בליגת בתי הכנסת. אין לכם משפט משל עצמכם?

לכו ל'ויקיציטוט' ותיקחו כמה שבא לכם. יש שם משפטים לכל נושא ועניין.

בקטנה: אל תנסו להרשים את החניכים שלכם. על פי רוב הפשטות והכנות יעשו לכם כבר את העבודה. ואם כבר לקחתם משפט מפוצץ כמו למשל: "אין לנו מה לפחד אלא מן הפחד בעצמו" תעשו שיעורי בית כמו שצריך ותדעו בדיוק מי אמר את זה ובאיזה הקשר. (נו, יבטטות, הכול להגיד לכם? פרנקלין רוזוולט בנאום ההשבעה שלו'. )

כלל רביעי: המראה של סוד הצמצום.

הרבה יותר חשוב ממה אתם הולכים להגיד, זה מה שאתם לא הולכים להגיד. פעילות היא בעצם טיול שבו אתם מובילים את החניכים שלכם בדרך הרעיונות. אם היא תהיה ארוכה מידי הם פשוט יתעייפו באמצע, לכן תחפשו תמיד את הדרך הקצרה ביותר. הדיוק של המילים הוא חשוב ביותר כמו גם הדוך הישיר. אם זמן שווה כסף, מילים שוות זמן. לפני שאתם מתחילים לרסס את המרחב ברעיונות שלכם, תדאגו לסדר את הכוונת. יש פעילויות שאין בינן לבין הצלחה או כישלון אלא אחת בודדת.

בקטנה: בחיים אל תגידו שום נתון או מחקר שלא בדקתם אותו. אין תחליף לרושם ראשוני ולפעמים מאוד קשה להחזיר את האמון שלכם שאבד לכם מול החניכים בגלל שחניך אחד עשה גיגול פשוט וראה שאתם בעצם לא בודקים נתונים. אל תניחו אף פעם הנחות. החיים מראים שמחוץ ל'יינון ביתן' או ה'שופרסל' הם בדר"כ לא מצליחות להחזיק מים.

בהשראת מאמר של עופר לנגר: איך בונים הרצאות בסגנון TED ב-3 שלבים?

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם