מאחורי קלעי החיסכון

4 wiss

גלעד ויס

יש משהו מרתק בגילוי ברכה הצומחת ממקום לא צפוי, מתוך מאבקים פוליטיים והתנצחויות * כך קרה שבזכות ההתנצחות בין יאיר לפיד לחרדים שנאבקו בביטול קצבאות הילדים, נוצרה לדור הבא תמיכה כלכלית שיש לצדה אפילו כמה ערכים

היו אלה ימי הקמת ממשלתו הרביעית של בנימין נתניהו. לאחר שנתיים של יאיר לפיד במשרד האוצר, ושל המפלגות החרדיות במדבר האופוזיציוני, לקחו על עצמן המפלגות החרדיות משימה שאת תוכנה הם לא היססו לבטא בפומבי: למחוק כל זכר להישגיו של לפיד נגד החרדים. אחד הסעיפים היה כמובן גובה קצבאות הילדים. קצבאות הילדים אינן מופנות לציבור החרדי או הדתי באופן מובהק, כמו תמיכה בישיבות או אורך השירות הצבאי, שכן הן מוענקות באופן גורף לכל משפחה בישראל. אך כאשר מדובר במשפחות מרובות ילדים ובעלות הכנסה נמוכה יחסית, כמו אצל החרדים והערבים, מדובר בהכנסה משמעותית בעבורן ולכן החרדים באופן עקבי רואים את הקצבאות הללו כאינטרס סקטוריאלי שלהם.

קצבאות הילדים הן דוגמה לקצבאות בעייתיות. אפשר לומר שמטרתן לעודד ילודה או לסייע להורים בגידול הילדים, אך כאשר מדובר בקצבאות שניתנות באופן גורף ומצטברות לסכומים מכובדים במשפחות מרובות ילדים, ההכנסה הנחמדה הזו מהמדינה מאפשרת להורים מסוימים לבחור לחיות מעט בצמצום ולא לצאת לעבוד. כאשר נתניהו כיהן כשר אוצר בתחילת העשור הקודם, מצבה הכלכלי של ישראל היה חמור מאוד והוא נקט שורת צעדים של "הידוק חגורה", ביניהן קיצוץ דרמטי בקצבאות הילדים. המצב הזה, הפלא ופלא, גרם לרבים לצאת לעבודה, ודווקא מאותם מגזרים של משפחות מרובות ילדים שנהגו שלא לעבוד לפרנסתן עד אז. מובן שבמצב אידיאלי הייתה המדינה מעניקה קצבאות ילדים למשפחות שבהן ההורים עובדים אך משכורתם קטנה יחסית – אז זו הייתה תמיכה ראויה. אך בפועל הקצבאות הן אוניברסליות וניתנות באופן גורף, והגדלת הקצבאות עלולה להחזיר את הגלגל לאחור.

לפני כשנה התעקשו החרדים על ביטול "גזרות לפיד", בתוכן קיצוץ בקצבאות הילדים, והנושא נפתח למשא ומתן בתוך הדיונים על הרכבת הקואליציה. המיועד אז לשר האוצר, משה כחלון, היה מרכיב בדיונים, שכן רצה בצדק להשתתף בכל ההתחייבויות התקציביות שנעשות במסגרת ההסכמים הקואליציוניים. החרדים דרשו לא רק לבטל מכאן והלאה את המצב שלפיד יצר, אלא גם להחזיר רטרואקטיבית את הכספים שלא הועברו במשך השנים שבהן כיהן כשר אוצר. כדי לדחות את הוצאת הכספים הללו בתקציב 2015–2016 הציע האוצר דרך אחרת להעניק את הכסף לילדים: חיסכון לכל ילד. ההצעה הייתה כי עם תחילת שנת 2017 יפתח המוסד לביטוח לאומי תכנית חיסכון אישית לכל ילד, עד הגיעו לגיל 18. המוסד לביטוח לאומי יעביר לחיסכון 50 שקלים בכל חודש, נוסף על קצבאות הילדים שההורים מקבלים. בגיל 18 יקבל הילד מענק של 500 שקלים, ואם ישאיר את הכסף בחיסכון עד גיל 21 יקבל מענק של 500 שקלים נוספים. הכספים יופרשו עד גיל 18, אך עד גיל 21 ימשיך הביטוח הלאומי לשלם את דמי הניהול בקופה. אין חובה למשוך את כספי החיסכון עד גיל 21 ואפשר להניח להם לגדול עוד - תיאורטית עד גיל הפרישה.

השארת הקצבאות בסכומים נמוכים יותר ממשיכה לעודד הורים לצאת לעבוד (כאמור, היה טוב יותר אילו ניתנה התמיכה להורים עובדים בהתאם למצבם הכלכלי), ובינתיים הכספים נחסכים באפיקי השקעה שונים, כך שבמועד שחרור החיסכון צפויה הקופה להכיל עשרות אלפי שקלים. הכסף הזה יוכל לסייע רבות בתחילת החיים: במימון לימודי מקצוע או לימודים אקדמיים, בהקמת עסק, ברכישת בית ועוד. מובן שיחד עם כספי פיקדון של חיילים משוחררים שאפשר להוציא (לפחות בחמש השנים הראשונות) רק למטרות אלה, הרי שמדובר בסכום מצטבר משמעותי מאוד.

ממאבק סקטוריאלי על קצבה בעייתית יצאה תכנית שעשויה להביא ברכה אמתית לקבוצות רחבות בחברה הישראלית. מעבר ליתרונות הנקודתיים של סכומי הכסף שיצטברו עד בגרות הילדים ויציאתם לחיים, זו הזדמנות חינוכית-כלכלית, גם להורים וגם לילדיהם, ללמוד על חשיבות החיסכון לטווח בינוני וארוך, לדעת לתכנן קדימה ולהבין שכשם שישנם צרכים מידיים ישנם גם צרכים רחוקים המצריכים היערכות זמן רב מראש. הורים רבים, כמו ילדיהם הבוגרים, יתחנכו לחשיבות החיסכון וללמידת האפיקים השונים שבהם אפשר לעשות זאת באופן יעיל. אם יהיה בתכנית הזו פתח גם להורים, ללמוד לדחות שימוש מידי בכסף ולחסוך אותו באופן מחושב ומושכל לצרכים עתידיים, אפשר לקוות שנראה שיפור חיובי במצבן הכלכלי של משפחות רבות.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
החזון הלאומי של עמ"י

  מאמר מאת הרב שלום...

אורים ותומים

  מאמר מאת הרב איל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם