היופי שבחושך

4 green world

ישעי צביאל לוביץ, 'עולמקום-ירוק עכשיו'

העולם המודרני הולך ומגרש את החושך, ויש לכך מחיר של פגיעה בחי ובצומח וגם בבני האדם. מעבר לכך, ריבוי האורות המסנוורים עלול לבלבל אותנו ואת תפיסת עולמנו

בחנוכה מקובל לדבר על המלחמה בין האור לחושך. במהלך החג בוודאי תפגשו באינספור פרשנויות למטפורות אלו: מהו האור? מי מייצג את החושך? במי צריך להילחם היום? איפה ממשיכי דרכם האמתיים של המקבים? ועוד. כמובן, כל אחד יוכיח שהוא בצד של האור. אבל אני רוצה דווקא לדבר על החושך. מה זה חושך? מה טוב בו?

השיר המוכר מהגן קורא להתאחד לכלל אור איתן ולגרש את החושך לחלוטין, כיאה לתקופה המודרנית בעלת האידאות הגדולות (לאומיות, ציונות, סוציאליזם וכו'). בני אדם חיפשו אור איתן שיביס את החושך אחת ולתמיד. באמת, מי צריך חושך?! בני אדם לאורך ההיסטוריה נלחמו בחושך וניסו להגביר את שעות האור: "הרגיל בנר הוויין ליה בנים תלמידי חכמים" (שבת כ"ג). בדיחה ידועה אומרת שמלחמת העולם השלישית היא מלחמת האדם בטבע, החדשות הרעות הן שאנחנו מנצחים... אנו חיים בעידן פנטסטי לאחר שניצחנו את הלילה והברחנו את החושך: "סורה חושך, הלאה שחור", ואז גילינו שאנו זקוקים גם לחושך.

היעלמות החושך יוצרת נזקים גדולים לסביבה, לבעלי החיים ולאדם. חרקים, צבּי ים, עטלפים, ציפורים נודדות ובעלי חיים רבים נמשכים לאור ונפגעים ממנו, לפעמים עד כדי מוות. השעון הצירקדי (הביולוגי) של בעלי חיים, פרחים ועצים אחראי בין היתר לגדילה, נדידה, שנת חורף, קינון ורבייה. הארכת שעות האור וחשיפה ממושכת לאור בלילה משבשת את הפעילות התקינה שלו ויכולה להביא להכחדת מינים. אצל בני האדם, ההיפותלמוס מייצר את הורמון השינה מלטונין דווקא בשינה בחושך, לכן שינה בחושך בריאה, טובה ועמוקה יותר. הורמון זה אחראי גם לתהליכי גדילה אצל ילדים, לכן הם גדלים דווקא בשינה ועדיף בחושך. בנוסף, מחקרים מראים שהמלטונין מדכא התפתחות תאים סרטניים, ועוד. בעידן השפע אנו רואים שאפילו עודף אור יכול להפוך לנזק ולזיהום סביבתי.

בחנוכה - וכאן המסר המהפכני - איננו חוגגים רק את חג האורים, אנו חוגגים גם את החושך. חנוכה, כידוע, נחגג בימים הקצרים ביותר בשנה, כאשר הלילה ארוך וחשוך מתמיד. חנוכה חל בסוף החודש כשאפילו הירח בקושי נראה. לחגוג את החושך הטוב המאפשר לנרות לגלות את אורם כי "שרגא בטיהרא מאי אהני (איזו הנאה יש בנר בצהריים)?" בחנוכה אין לנו עניין באור איתן! בחנוכייה אסור ששני נרות יתחברו, חנוכייה שנרותיה הפכו לאבוקה - פסולה. הנרות חייבים להאיר אחד אחד ולהישאר נפרדים.

יש לדייק - בהדלקת נר חנוכה אנו לא מנסים להאיר את החוץ, איננו מנסים לספק תאורה לרחוב. די לנו בשליחת איתות אל עבר האחר, נתינת סימן "אני כאן", רואה ונראה, חוסה בביתי הנוח אך פונה להביט לעברך

דווקא החושך מאפשר את האור הקטן והרך של הנרות והכוכבים. באור השמש היחיד והאחיד אין צורך בכוכבים, הם דוהים לעומתה. כאשר אידאה אחת גדולה מכסה את שמי האנושות ומסנוורת את בני האדם, אנו נוטים לחשוב שהאמת גדולה ונמצאת שם. כששוקעת השמש על האידאה הגדולה מתגלה אמת מסוג אחר, האמת של האנשים הקטנים. וזו אמת אישית מאוד. אדם חש אינטימיות עם האמת, היא כאן. כאן מתחיל האדם להאמין בעצמו, בחייו, בכוחו. "שכל איש ידע ויבין,שבתוך תוכו דולק נר,ואין נרו שלו כנר חברו" (הרב קוק). החושך מאפשר לאור הקטן, הפרטי של כל אחד ואחת להאיר. נכון שהאור הפרטי שלך אינו מושלם ולא האור בה''א הידיעה, אבל זה האור שלך!

יש כאן הכרה באיכות השונה של כל אור. ריבוי אמיתות שאסור שיכחישו זו את זה, כלומר מעבר להכרה בכך שאין אור אחד מביס חושך, יש כאן שיח שאינו עושה סינתזה הרמונית בין האורות אלא מקפיד על נוכחות גווניהם השונים דווקא.

בית שמאי סוברים שסדר ההדלקה צריך להיות "פוחת והולך", כדי להורות על הייחודיות של כל אחד, בסוף חנוכה כל אחד רואה כמה מיוחד הנר האחד שלו. בית הלל, לעומת זאת, אמרו "מוסיף והולך" - ללמד אותנו שריבוי אורות וגוונים יש לו עצמה. להראות שמתוך האורות היחידאיים נוצר דבר חדש: קהילה. חיבור בין אנשים שהוא גדול מסך החלקים מחד גיסא, אך שומר על ייחודיות מאידך גיסא, מביא לאחדות ולא לאחידות, "נרות אין לדבקן יחד ולהדליקן, דהוי כמדורה ופסול".

יתר על כן: האור המוקטן כמותית מביע איכות מיוחדת. הכוכבים והנרות בלילה מפיקים אור בעל איכות אחרת מאור השמש המסנוור, אור רך המעניק תחושת אינטימיות וביתיות. מה יותר ביתי ואינטימי מחג החנוכה, "חם בבית ונעים", בחוץ גשום וסגרירי, ואנו מאירים כלפי חוץ. יש לדייק - בהדלקת נר חנוכה אנו לא מנסים להאיר את החוץ, איננו מנסים לספק תאורה לרחוב. די לנו בשליחת איתות אל עבר האחר, נתינת סימן "אני כאן", רואה ונראה, חוסה בביתי הנוח אך פונה להביט לעברך. פנייה נטולת מניפולציה, חפה מעשיית רווח מלבד זה שביחסי ידידות. אני מאחל לנו שבחנוכה הזה נפסיק להוסיף בצרכנות, ונוסיף ביחסי שכנות וחברויות.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם