חטיבה נולדת – האודישן

6 hersh

אבינועם הרש

זיכרון שנצרב בי היטב מימי הבחינות לחטיבה הוא החיפוש אחר שקית הקאה רגע אחרי שקיבלתי את התגובה הלקונית: "לכבוד אבינועם הירש (השם כתוב בעט), שמחנו לראות אותך. לצערנו מחמת חוסר מקום לא יתאפשר לנו לקבל אותך השנה למוסדותינו. אנו מאחלים לך הצלחה רבה בהמשך דרכך ובטוחים שתוכל לממש את כישרונותיך במקום אחר".

"קודם כול, לא הירש אלא הרש", חשבתי בכעס. "לפחות תקדישו קצת מחשבה. לכל איש יש שם. גם לתלמידים דחויים. וחוץ מה, מה נראה לכם שאני, הא? איזה דביל שתבואו עכשיו ותרפדו לי בשכבת דבש בטעם צבע מאכל מריר את התשובה המשפדת שלכם? אתם יודעים בכלל איזה נזק ההחלטה הזו גרמה לי? עכשיו אני צריך לחפש את עצמי באיזו ארץ לא זרועה אחרת, מנותק מכל חברי הילדות שלי!"

*

בספרו 'מכתב מאליהו' כתב הרב דסלר על ההבדל שבין נקודת בחירה פרטית לכללית: הבחירה הפרטית לא תשנה לנו את החיים. עלינו על אוטובוס לירושלים, נשב במושב הראשון או השני, נו, בכל מקרה נגיע לירושלים. אבל אם נתבלבל בטיסה בין סין לאוסטרליה, כאן כבר יש לנו בעיה אמתית.

בחירת חטיבה היא נקודת בחירה כללית לכל דבר ועניין: חטיבה טובה שמתאימה לנער תוכל להקנות לו כלים שיממש באמצעותם את כישוריו. אמנם אפשר לעבור אם רואים שהחטיבה איננה מתאימה, אבל למה להיכנס מראש למקום שיהיה קשה לצאת ממנו?

בשורות הקרובות אתמצת את חמשת הכללים החשובים בעיניי לבחירת חטיבה דרך הנחות יסוד שמתגלמות במשפטים שהורים נוהגים לומר.

הכללים כתובים בלשון זכר ומתייחסים כמובן לשני המינים

  1. "אנחנו פשוט לא מכירים לעומק שום ישיבה. מה אתה אומר?"

חוות דעת איננה תחליף להליכה למקום ולהתרשמות מגוף ראשון, למפגש עם התלמידים. בקשו לסייר במקום. נשמו אותו. הכירו את הדופק שלו. בקשו לדבר עם הצוות החינוכי. תמונה אחת טובה מאלף מילים, אבל במקרה זה אין כמו השהייה בשטח.

  1. 2."זו ישיבה מצוינת. הבן של השכנים שלנו לומד שם"

אין קשר בין ההצלחה של הבן של השכנים או אפילו של הבן הגדול שלכם להצלחה של הבן הנוכחי. ישיבה היא כמו זוג משקפיים. המותג מעניין אותנו פחות מהמספר, וההצלחה של הבן תלויה אך ורק בהתאמה האישית. יש ישיבות שלהן שם מצוין והן שמות דגש רב מאוד על ההישגיות, אולם יש תלמידים שילכו בהן לאיבוד. היסוד הפרטני הוא אקוטי.

  1. "שמענו על הישיבה הזו כל מיני שמועות. אתה בטוח שזה מקום טוב?"

למרות המוניטין המפוקפק שיצא משום מה לרס"ר שמועתי, הוא משחק תפקיד חשוב מדי במנעד השיקולים. גם בעולם החטיבות והתיכונים יש פוליטיקה ונשמות טובות, ולפעמים השמועות מגיעות ממקום לא נקי ומתוך אינטרסים. לעולם אל תקבלו שמועה כתורה מסיני. היא מטרידה אתכם? דברו עם בעל השמועה וחקרו. חבל שבנכם יחמיץ מקום טוב בגללה.

  1. "אנחנו יודעים מה טוב בשבילו"

נכון, אתם ההורים, אולם בשורה התחתונה בנכם הוא שילמד בבית הספר ויחווה את אווירתו בכל יום, לא אתם. לכן כדאי מאוד (ואם מדובר בהתעקשות מיוחדת מומלץ לערב איש חינוך כגורם מתווך) שהוא יהיה שלם עם ההחלטה.

  1. "אנחנו פוחדים מדחייה"

הורים רבים חווים את הצלחותיהם דרך ילדיהם, ובלי משים כישלון הדחייה של בנם מפחיד גם אותם. מדובר בעצם בהתנסות הראשונה בחייו הבוגרים הכורכת את אפשרות הדחייה והכישלון, ולכן בהתנסות זו טמונה השפעה מכרעת על תפיסת דימויו העצמי וביטחונו בהמשך החיים, והמסר החשוב ביותר הוא זה: אתה שווה יותר ממיליון דולר, ושום מכתב דחייה מחטיבה (או מאולפנה) לא ישפיע על העובדה הזו.

לפעמים התמודדות נכונה ובריאה עם דחייה משפיעה על קומות האישיות של הנער לא פחות מהשפעת המוסד שאליו רצה להתקבל מלכתחילה. לפעמים אפילו יותר.

לתגובות ולהתייעצויות פרטניות מוזמנים לפנות This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">ל:This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם