פרופיל מנטרלי המחבלים

5 eliyahu

הרב שמואל אליהו

מה שאירע בפיגוע בארמון הנציב צריך להיות קריאת השכמה לרמטכ"ל גדי איזנקוט, לאלוף מוטי אלמוז ראש אכ"א ולאל"מ יניב אלאלוף מפקד בית הספר לקצינים, זה שחלק מחייליו ברחו במקום להסתער ולהציל את חבריהם. אני רוצה להציע למפקדים הבכירים הללו לאפשר לחמישה אנשים שהוכיחו את עצמם להנחיל לכלל חיילי צה"ל את רוח הלחימה, את היזמה ואת הראש הגדול. חמישה אזרחים וחיילים שכן חתרו למגע והצילו חיי אדם במקום שאחרים קפאו במקומם.

שניים מהם עצרו את שני פיגועי הטרקטורים שהיו בירושלים. האחד הוא משה פלסר, ש"הפגין אומץ לב, קור רוח, אחריות ודוגמה אישית". בהיותו בחופשת 'רגילה' נקלע לפיגוע שבו מחבל דרס בטרקטור אנשים. פלסר לקח אקדח של מאבטח וירה במחבל, ובכך סיים את האירוע. על מעשיו אלה הוא קיבל את צל"ש מפקד פיקוד הצפון אלוף גדי איזנקוט. השני הוא יקי עשהאל, שקפץ על הטרקטור בפיגוע שאירע מאוחר יותר, הרג את המחבל והציל חיים.

בפיגוע בישיבת "מרכז הרב", שבו נהרגו שמונה תלמידים, מי שהרג את המחבל היה דוד שפירא. על כך קיבל דוד שפירא צל"ש מאלוף גדי שמני, מפקד פיקוד המרכז דאז. בדברי הצל"ש כתוב: "בכניסה לבניין ישיבת 'מרכז הרב' עצרו אותו השוטרים, ואמרו לו כי מדובר באירוע קשה והפצירו בו להמתין לכוחות המיוחדים שהוזעקו למקום. על אף זאת, וחרף אי הוודאות באשר למספר המחבלים החמושים המעורבים והאמל"ח שהם עלולים לשאת עמם, החליט רס"ן שפירא להיכנס לבניין. הוא רץ לעבר הספרייה, מקום הישמע הירי. משהגיע לדלת הכניסה הציץ פנימה, זיהה את המחבל חמוש ועומד בצד לדלת, ירה אינסטינקטיבית בעמידה במחבל וירי נוסף לנטרול. בתוך זמן קצר הרג רס"ן שפירא את המחבל החמוש היחידי ששהה בבניין. במעשה זה הראה רס"ן דוד שפירא רוח לחימה, מקצועיות ויזמה בכך שחתר למגע ופעל באומץ לב להציל חיי אדם נוכח הסכנות והמכשולים שעמדו לפניו כדי חירוף נפשו".

כך גם היה בכפר ר­­­­ג'ר, כשקבוצה של מחבלים מחיזבאללה ניסתה לחטוף חיילים שישבו משותקים מפחד. רב"ט דוד מרקוביץ הסתער, הרג ארבעה מחבלים ובכך מנע אבדן חיים וחטיפת חיילים. במעשיו אלה גילה אומץ לב, מקצועיות ודבקות במשימה, וקיבל צל"ש מהאלוף יאיר נוה, אז אלוף פיקוד המרכז.

הרמטכ"ל, האם אתה יודע מה המשותף לאיתן רונד, שחיסל את המחבל בארמון הנציב, ולמשה פלסר, יקי עשה­­אל, דוד שפירא ודוד מרקוביץ שהסתערו והצילו חיים? לא נעים לומר, אבל כולם דתיים. אני לא אומר את זה בשביל לטפוח על השכם של הציבור הדתי, מכיוון שיש הרבה גיבורים בלי כיפה שידעו להסתער ברגע האמת. אבל הריכוז הזה של חיילים דתיים אומר שיש פה משהו חינוכי.

מישהו בצה"ל החליף את סט הערכים היהודי בסט ערכים עקום. למזלנו רוב עם ישראל מחובר למסורת. רוב העם מחובר לערכי הנצח שלנו.

אם הנהגת צה"ל באמת רוצה להתעורר, היא צריכה להפסיק לחנך את החיילים הדתיים והמסורתיים מחדש, תנו להם ולכלל האנשים הערכיים בצה"ל לחנך ולהוביל באומץ, ולא לארגוני שמאל שמחלישים את צה"ל כבר כמה שנים.

תמונה: קובי גדעון לע"מ

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם