Print this page

לשון הרע על עיתון

5 hagay segal

חגי סגל, עורך 'מקור ראשון'

גם על עיתון אסור להגיד לשון הרע – תגובה לדברי הרב שמואל טל

לפני כעשרים שנה פנה אליי רב צעיר שלא הכרתי, שמואל טל. הוא ניסה לרתום אותי למשימה לאומית חשובה: הקמת עיתון ימני איכותי. הרב שוחח אתי בטלפון, בא לביתי, ובהמשך אף הצליח לגרום לי להצטרף אליו לפגישות עם מממנים ומנהלים פוטנציאליים של המיזם.

גם חברי המנוח אורי אורבך ז"ל ("הטובים לתקשורת") נכח באותן פגישות. אמנם נבצר משנינו להירתם אישית למשימת הוצאתו לאור של העיתון המוצע, כי כבר אז היינו טרודים במשימות תקשורתיות חשובות דומות, אבל התרשמנו מהלהט של הרב הצעיר, וכמובן היינו שותפים לחזונו - הוצאה לאור של עיתון עשוי היטב שיסייע לאיזון התקשורת הכללית, עיתון ימני מרחיב דעת שיפרוץ סוף סוף אל מחוץ לדוכני העיתונים המגזריים. הרי אין טעם לשכנע את המשוכנעים בלבד. רק כלי תקשורת איכותי הנהנה מיוקרה רב-מגזרית מסוגל להשפיע על השיח הישראלי. עיתון מגזרי יישאר כלוא תמיד בתוך גבולות המגזר וגינוני התעמולה.

אחרי חודשים אחדים יצא לאור העיתון של הרב טל: 'מקור ראשון'. בקרוב ימלאו לו עשרים שנה. בעליו התחלפו בצוק העתים, רוב העושים במלאכה התחלפו, וגם הרב טל פרש מזמן בעקבות משבר תקציבי שכמעט הסתיים בסגירת העיתון, אבל 'מקור ראשון' שרד. בעשור האחרון הוא אף הצליח לבצע פריצת דרך תודעתית ולזכות בהכרה נרחבת באיכותו. ההשקעה המתמשכת של עובדיו ושל בעליו נשאה פירות. גם משמאל הוא קוצר היום מחמאות רבות, אף שהקו הרעיוני היסודי שלו לא השתנה מאז ימי הרב טל: תמיכה עקבית במפעל ההתנחלויות, התנגדות נחרצת לחלוקת הארץ ונאמנות לערכי היהדות במובנם הישן והטוב.

במקור ראשון אין מדור רכילות, אין תצלומים בעלי ניחוח מיני או מילים גסות, ויש מעט מאוד לשון הרע ביחס למקובל בשוק התקשורת החילוני והדתי כאחד. כל המתכונים שמתפרסמים בו כשרים למהדרין. בניגוד לדברי הלעז, הוא אינו ממריד את קוראיו נגד תרי"ג מצוות. צריך זכוכית מגדלת משוכללת כדי לאבחן אצלו מעידות קלות פה ושם, אבל הרב טל עצמו כנראה מצויד בזכוכית שכזאת. בין השיטין הוא הצליח לאתר עילות למתקפה על העיתון. בריאיון ל'עולם קטן' בשבוע שעבר ייחס לנו אימוץ של "נורמות צניעותיות שלא מתאימות להלכה", הצהיר שהעיתון "גרוע בעיניי הרבה יותר מאשר עיתון חילוני מוצהר", ואף קבע שאנחנו "מדורת השבט" של תופעת הזלזול המתרחב לטעמו ב"נורמות הלכתיות".

האם סטינו במאה ושמונים מעלות מקווי המתאר של הרב טל לפני עשרים שנה? כעיתוני סדום היינו? לערוצי עמורה דמינו? לעניות דעתי, לא ולא. 'מקור ראשון' תשע"ז הוא פחות או יותר 'מקור ראשון' תשנ"ז. אל הילד הזה התפללנו. אבל הרב טל עצמו כבר אינו אותו הרב טל. הוא השתנה. צער ההתנתקות סחף אותו אל מחוזות חרדיים. הוא הפסיק להגיד 'הלל' בימי העצמאות, הפך לש"סניק וכונן סביבו חצר מסתגרת בסגנון קוצק. אחאב בן עמרי טוב בעיניו ממנהיגי ישראל דהיום, כך הבהיר בריאיון הנ"ל ל'עולם קטן'. הטהרנות המוחלטת מדריכה אותו. "כדי לקדם גאולה צריך שהכול יהיה על טהרת הקודש", אמר.

'מקור ראשון', אני מודה, אינו על טהרת הקודש (מי כן?), אבל גם מבקריו מבית אינם עשויים על טהרת טוהר. הרב טל עצמו מינה יהודי שאינו חובש כיפה לעורך הראשון של העיתון, מן הסתם מפני שהיה אז מחובר יותר לצרכים התקשורתיים האמתיים של הדור: עיתון מוקפד מקצועית בסגנון 'מקור ראשון'. שום עיתון ימני אחר לא הצליח ולא יצליח לפרוץ את גבולות המגזר. הימין יכול לקטר עד בוא המשיח על התקשורת השמאלנית החילונית, אבל לעולם לא יוכל לייהד אותה ולהיימין אותה אם עיתוניו ימשיכו לשאת אופי חרדי, צדקני ומטיפני.

אכן, יש מחיר מסוים ליכולת הפריצה החוצה. הציונות הדתית מעלה קרבן על מזבח שאיפות החיבור שלה לכלל חברה הישראלית, והעיתון שצמח ממנה אינו פטור מקרבן שכזה. ברוך ה', מדובר בקרבן צנוע, מנחת סולת לכל היותר. מניפת עיסוקיו של העיתון רחבה ביותר, ועדיין אין עיתון נקי ממנו. במידת הצורך הוא עוסק (במשורה) גם ב"סוגיות מביכות" (סוגיית ה'גאווה' לדוגמה), אבל אותן סוגיות עולות על שולחן השבת של כל משפחה יראת שמים ומעסיקות גם את בתי המדרש. מעולם לא הודפסה בו תמונה צנועה פחות מהתופעות הממשיות הלא צנועות שכולנו פוגשים יום-יום ברחוב או בעבודה, אפילו הצדיקים הגמורים שבינינו. צדיקים גמורים פחות מחפשים כל הזמן ב'מקור ראשון' ראיות מרשיעות נגדו, ומחייכים חיוך רחב כשהם מצליחים לגרד פה ושם בדל ראיה כזאת. הם מדורת השבט של אפנת ההסתגרות הדתית ושל העין הרעה. במקום להיות סנגורם של ישראל, הם מתנדבים להיות קטגורם של ישראל.

אני קורא לרב טל לחזור בו מהמילים הלא נכונות והלא הוגנות שהטיח בנו, ולכפר עליהן בקריאה לציבור תלמידיו להצטרף לאלתר למשפחת מנויינו. זה יעזור מאוד בקידום הגאולה.

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם