כללי השירות המשותף

3 armi


הרב יעקב פיגנבוים, רב המכינה הקדם-צבאית 'קשת יהודה'

יחד

1. המדינה והצבא של כולנו, של כל ישראל, ואנו משרתים בצבא מתוך מחויבות מלאה ככל אזרח אחר. איננו מתנים תנאים להשתתפותנו.

2. דווקא משום כך אנו דורשים אפשרות הוגנת לכל חייל דתי, כמו לכל חייל אחר, לשמור על אמונתו ודתו, בצורה מלאה.

3. כולם חייבים להבין שיש בעמנו כיום בעלי דעות שונות, וכן גם בצבא, ולא הוגן ולא דמוקרטי ("זכויות המיעוט") לכפות על כל צד שהוא לעבור על אמונתו.

4. מצד שני, בגלל השונות הגדולה, כדי להצליח לבנות צבא אחד (ומדינה אחת) חייבים כולם לעשות מאמץ לא לחדד את ההבדלים אלא למצוא דרך להבנה ולמציאת המכנה המשותף. זה דורש מאמץ מעשי ובעיקר נפשי מכל הצדדים, אבל הדבר הכרחי ואפשרי.

5. אי אפשר להגיע לזה מתוך כפייה כפולה: א. שצד אחד יחליט בעבור האחר מה יהיו הנהלים המשותפים בלי להידיין, לכבד ולבנות את ההסכמה יחד. ב. קל וחומר שלא יכול צד אחד להחליט בעבור הצד האחר מה האמת שלו, מה חשוב לו, מה קריטי בעבורו ומה ניתן להגמשה.

6. אנו יוצאים מנקודת מוצא שכולם את טובת אומתנו דורשים, וכולם מבינים את הרגישות הגדולה בכל צד ולכן מבינים עד כמה צריך להירתם למשימת בניין היחד באחריות גדולה. קל לקרוע חס ושלום את היחד בכך שכל צד יתבצר בעמדתו, ללא הקשבה לאחר וללא הסכמה משותפת (כמו בגישת ה"גישור" הפופולרית כל כך בתקופה האחרונה, המנסה לבנות הסכמה שלפיה שני הצדדים יחושו "מרוויחים", ולא שצד אחד יצא בתחושת "הפסד").

7. מובן שצריך לגשת לדיון כזה ב"ראש נקי", כלומר כשכל צד מציג את אמתותיו בצורה הוגנת, ולא כבמסחר שבו מציגים מראש עמדה לא אמתית, כדי שיהיה לאן לסגת וכד'. כל צד צריך גם לבוא עם אמון מלא שגם הצד השני בא ב"ראש נקי", עם אמיתותיו, ולא משחק בפוליטיקה חלילה. רק כך נצליח, ואנו חייבים להצליח. אין אפשרות אחרת.

8. יש פערים שעלולים לטמון בחובם "חומר נפץ" חברתי. לדוגמה, אם הציבור הדתי ינפנף כל הזמן באיום "סירוב פקודה" ביחס לפנוי יישוב, והציבור החילוני ינפנף בכך שהחוק מעל ההלכה והתורה. אלו גישות מאוד עקרוניות לכל אחד מגוני החברה, שבהם אנו חלוקים מחלוקת עמוקה. למרות זאת, הצלחנו לפעול יחד עד כה. אני חושב שאם לא נדבר בזה בהצהרות לוחמניות, אלא נפעל בהתחשבות, ברגישות ובהכלה, נוכל להתמודד גם עם אלו.

ייחוד

9. יש בצבא אפליה קשה נגד החיילים הדתיים - לא בכוונת מכוון, אלא מכיוון שהאווירה בכללותה חילונית מאוד, עוד לפני שקורה משהו החייל הדתי מרגיש מנוכר. צורת השיחות, נושאי השיחות, האווירה בשולחן השבת ועוד ועוד. משה דיין כותב בספרו ששמע מבן גוריון שחייבים לאשר לחייל דתי להתפלל במניין, לא משום שזה חשוב, אלא מכיוון שאנו רוצים שגם חייל דתי ירגיש בצבא "בבית", ואת זה נשיג רק אם יוכל להתפלל במניין. ואמת זו נכונה ביחס לכל הנושאים הנידונים.

10. העובדה היא שחיילים דתיים רבים מאוד הופכים בצבא לחילונים, או שאמונתם נחלשת. כולל זו של בחורים שבוודאי רוצים אחרת, אלא שלא מצליחים לעמוד בלחץ החברתי והמעשי הקשה. אין זה הוגן להתעלם מהבעיה הקשה וגם לא הגיוני ולא כדאי לעשות כך, כי זה רק ירחיק ומרחיק רבים מלרצות לעשות את המקסימום בשירות. וכן נוצרה ותיווצר רתיעה אצל הורים ומחנכים בדחיפת הבחורים לכלל צה"ל.

11. מובן שיש להתחשב באותה מידה גם ברגישויות החילוניות, אבל כל זה צריך להידון ולהיות מוחלט יחד.

12. מובן שהצבא הוא מערכת של פקודות והנחתות מלמעלה, אבל דווקא בגלל זה, יש להיזהר שבנושאים כאלו הדברים לא יוכרעו מלמעלה בפקודה לא רגישה ולא מתחשבת. אולי זה יעשה "שקט תעשייתי" לזמן קצר, אבל בהמשך הגולם יקום על יוצרו.

13. ידוע גם שהציבור הדתי עצמו אינו הומוגני ויש בו דעות שונות ודפוסי התנהגות שונים ביחס לכל נושא כזה. אנו דורשים שגם כאן לא נקבע לשום חוג מה דעותיו ומה נדרש ממנו לבצע, אלא נדון בזה יחד.

14. אמנם זו דרך ארוכה הדורשת זמן רב, הקשבה ונכונות נפשית לשיתוף פעולה, אבל בסוף זוהי "דרך ארוכה שהיא קצרה", ולדעתי הדרך היחידה, הנכונה והאפשרית לטווח הארוך.

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם