פסטיבל ערד

b 5 arad

דובי חלקיה, ערד

האירועים החמורים באום אל חיראן מזכירים לכולנו את המתרחש בחבל ארץ נשכח. הגיע הזמן שהציבור שלנו יזהה את האיום הטמון פה וגם את הפוטנציאל הגדול, במזרח הפרוע של ישראל

את ערד אנחנו זוכרים כעיר פסטורלית של פסטיבל ותיק, טיולי משפחות בחנוכה או עצירת קפה בדרך לזריחה במצדה. בימים שבהם מפעל ההתיישבות ביו"ש צומח במהירות לקראת חצי מיליון תושבים והצהרות על החלת ריבונות, מדינת ישראל מאבדת בפועל את השליטה על חבל ארץ ענק ואסטרטגי לא פחות מהבקעה או מהשומרון. ערד על 25 אלף תושביה היא נקודת ההתיישבות המשמעותית היחידה במרחב עצום של מאות קילומטרים ובמקום שאין התיישבות אין ריבונות. מתחת לאפנו נבנית סמי-מדינה המונה לפי הסקר האחרון כרבע מיליון בדווים.

גאוגרפית, ערד ממוקמת על פסגה מרהיבה עם נוף עוצר נשימה, מרחק פסיעה מהמצוקים האדירים של מדבר יהודה. לצערנו, כיום זהו תיאור מדויק גם של מצבה הדמוגרפי של ערד - כפסע לפני תהום. כבר שלושה עשורים ברציפות ערד סובלת מנסיגה דמוגרפית ובריחת צעירים, ולאחרונה עלינו לראש הטבלה הארצית עם אחוזי עזיבה הגדלים משנה לשנה. חלק מהתושבים והפרנסים בערד, שהוקמה כ"עיר מפא"י בנגב", עדיין מעדיפים להתעלם מהסכנה המביכה והלא פוליטי קורקט ולהסיט את המבט לסכסוכים פוליטיים קטנוניים עם קהילת גור המקומית, בשעה שהמציאות בשטח ברורה ומידית: אם לא נצליח להחזיר את הצעירים בהקדם ערד תהפוך מ"מודיעין של הדרום" לעיר מצוקה ופשע. העיר שכיום מספקת שירותים ומסחר לאלפי בני הפזורה תהפוך לחיבור מושלם בין מרחב ההברחות של גבול ירדן למרחב השב"חים של דרום הר חברון.

בעוד דימונה וירוחם, "השכנות החלשות", נהנו במשך השנים מהתפתחות של קהילות צעירות ואידיאליסטיות והיום הן ערים אטרקטיביות בכל קנה מידה, ערד נשכחה. תנופת הצמיחה בנגב פשוט דילגה מעלינו וצעירי המגזר הדירו רגליהם מכאן. אולי זו ההזנחה הממשלתית, אולי זו התדמית הסדוקה ואולי זה מכיוון שבאמת כיף לחיות פה, יש פה אנשים מתוקים, חינוך מצוין מכל בחינה, בית מדרש קהילתי מגוון ושמח, מכינה קדם-צבאית מתפתחת, אולפנה תורנית סביבתית היחידה בארץ, שלוחה של הישיבה הגבוהה במצפה רמון, שירותים עירוניים מהטובים בארץ, שלווה פסטורלית ואיכות חיים כמו חופשה-בצימר-הכול-כלול, במחירים שיש רק בערד. בקיצור, רחוק מאוד מהדימוי האידיאליסטי של מאחז בודד באפלה או עיר פיתוח דרומית.

לפני כשנתיים התארגנה קבוצת משפחות צעירות וביחד עם תנועת הבוגרים של בני עקיבא הקימה גרעין שמטרתו לחזק את הקהילות הוותיקות בעיר, ולבנות תשתית קהילתית שתאפשר לצעירים בני המקום וגם אחרים לקבוע את ביתם בערד. שנתיים רצופות של עבודה מאומצת נשאו פירות מבורכים והקיץ הצטרפו לקהילה 20 משפחות חדשות, לראשונה זה שנים מרגישים באוויר ריח של התחלה ותקווה חדשה. משפחות צעירות הצטרפו והתחברו לקהילות הוותיקות, ותוך חודשים ספורים החלה לחזור לתחייה האווירה הקהילתית שאפיינה אותם לפני שנים. בימים אלו פועלים בגרעין בני עקיבא בשיתוף פעולה הדוק עם ראש העיר ועם כלל הכוחות בעיר להביא לערד כמה שיותר משפחות מהמגזר הדתי-לאומי לגווניו, במטרה שההתחדשות הזו תשפיע על כלל האוכלוסייה ותחזיר את הצעירים לעיר. בערד מאמינים היום שאפשר לנצח את שעון החול הבדווי ולעורר את המגזר לגלות את ערד כשעדיין כיף לחיות בה ולגדל בה ילדים.

אם גם אתם מחפשים משימה לאומית עם קהילה חמה וחיוך גדול, אתם מוזמנים להצטרף לסיורים ולשבתות הקליטה המתקיימים בחודשים הקרובים. פרטים בטל' 052-5549055 או בפייסבוק.

 

 

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם