מי צריך סטטוס קוו

b 5 status

תני פרנק, ראש תחום דת ומדינה בתנועת 'נאמני תורה ועבודה'

הסטטוס קוו אינו קיים מזמן – תגובה ל"שחררו אותי מהסטטוס קוו" מהשבוע שעבר

במאמר שפורסם בעלון זה בשבת שעברה כותב אופיר סופר שהגיע הזמן להנמיך את השימוש בטיעון הסטטוס קוו ככלי בדיון על סוגיית השבת במרחב הציבורי. זאת משום שהוא אינו מחזיק מים בהעדר תוכן חלופי אמתי שהיינו אמורים לצקת לתוכו מזמן. סופר מתייחס לעניין האחרון שעולה על סדר יומה של הממשלה ושל בג"ץ – פתיחת המרכולים בתל אביב.

הסטטוס קוו לא מחזיק מים, משום שהוא אינו קיים יותר. אם בראשית ימי המדינה היו הסכמים מסודרים ביחס למרחב הציבורי של המדינה, ודאי שכיום הסכמים כאלה קיימים רק במוחם הקודח של פוליטיקאים ובכמה כלי תקשורת נבחרים. בנושא השבת הדבר בולט אף יותר; עד לפני שנים ספורות היו מרכזי קניות בודדים פתוחים בשבת. כיום, לפי מחקר של המכון לאסטרטגיה ציונית, בישראל פתוחים 39 מתוך 196 מרכזי קניות וקניונים בשבת (כ-20%). ואילו בצד האכיפה אין קול ואין עונה. גם בתקופתו של השר אריה דרעי כממונה על תיק התעסוקה במשרד הכלכלה (שבינתיים הפך לעבודה וחובר למשרד הרווחה) לא נאכף חוק שעות עבודה ומנוחה, וסביר שמדיניות זו תימשך בשנים הקרובות.

אם כן, המצב הקיים מזמן לא תואם לאותו "סטטוס קוו" מדומיין ולכן אין צורך להשתחרר ממנו. הוא השתחרר מהמציאות בעצמו. התגברות הפעילות המסחרית בשבת, בין השאר על חשבון אוכלוסיות מוחלשות, מתרחשת על רקע מדיניות אי-ההחלטה של ממשלות ישראל, בהן גם הממשלה הנוכחית. רק השבוע החליטה הממשלה להחזיר את הסמכויות על אישור חוק העזר העירוני של עיריית תל אביב המתיר פתיחת מרכולים בעיר בחזרה לשר הפנים. זאת על מנת להימנע מקבלת החלטה בנושא, כדי לא "להסתבך" חלילה עם החילונים בתל אביב מחד גיסא או עם החרדים בבני ברק מאידך גיסא.

כמי שנושא תפקיד במפלגה שמרכיבה חלק מסיעה מרכזית בקואליציה, הייתי מצפה מאופיר סופר לא להתעלם מהמציאות הזו. לא זהבה גלאון בקריאותיה היא זו שמותירה את המצב על כנו והופכת את תרבות הצריכה בשבת למגמה נפוצה. מי שעושה זאת באמצעות תמרונים פוליטיים הם, בין השאר, חברי מפלגתו, שהם חלק משמעותי מהקואליציה, אך ממאנים להודות במציאות ולהבין שנדרשת פעולה חקיקתית על מנת לשנות אותה.

היזמה הרלוונטית ביותר להסדרת המרחב הציבורי בשבת שנמצאת כיום על שלחן הכנסת היא הצעת החוק של חברי הכנסת מיקי זוהר, מנואל טרכטנברג, רחל עזריה ואלעזר שטרן, אשר נולדה במפגש שיזם החתום מעלה מטעם תנועת 'נאמני תורה ועבודה', המבקשת להסדיר את המרחב הציבורי בשבת בהתאם לרוח אמנת גביזון-מדן. ההצעה הזו היא הבסיס הטוב ביותר להביא להסכמה על דמותה הציבורית של השבת, להפכה ליום מנוחה אמתי לרוב המוחלט של עם ישראל, ולסיום הפיכת השבת לכלי משחק במאבק הפוליטי. כמי שהבין שטיעוני הסטטוס-קוו אינם רלוונטיים, אני מזמין את אופיר סופר וחברי מפלגתו לתמוך בהצעה, למען כבודה של השבת ושל העם היושב בציון.

Lead

המצב הקיים מזמן לא תואם לאותו "סטטוס קוו" מדומיין ולכן אין צורך להשתחרר ממנו. הוא השתחרר מהמציאות בעצמו. התגברות הפעילות המסחרית בשבת, בין השאר על חשבון אוכלוסיות מוחלשות, מתרחשת על רקע מדיניות אי-ההחלטה של ממשלות ישראל

 

 

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם