אסור לשתוק יותר

b 3 karpel

מוטי קרפל

מוטי קרפל מסביר מדוע ביטל את הרצאתו מול קצינים בכירים, מחאה על הוראות הצבא נגד הרב יגאל לוינשטיין

קצין החינוך הראשי הורה שלא לאפשר לרב יגאל לוינשטיין להרצות בפורומים צה"ליים. כאות מחאה על כך הודעתי על ביטול הרצאה שהייתי אמור לתת לקצינים בכירים של המכללה לפיקוד ומטה (פו"ם). לפעמים שתיקה אחת שווה יותר משעה שלמה של דיבורים. אנחנו חייבים להבין את מהות המאבק הזה ומדוע חשוב לאותם גורמים בצה"ל שהתמכרו לתפיסות של השמאל הקיצוני, שלא לתת פיתחון פה לתורת ישראל.

חלק גדול מהציבור הישראלי נבוך ומבולבל לנוכח התופעה של "הקהילה הגאה". רבים מאוד חשים שהיא לא טבעית ושהיא שלילית ופסולה מבחינה מוסרית וערכית, אבל אין להם שום בסיס רציונלי להתנגד לה. בכל מרחבי התרבות המערבית אין בניין-על אידיאולוגי או תשתית ערכית מוסרית אינטלקטואלית, שמאפשרים לאנשים לשלול בצורה אינטליגנטית ולא מתלהמת את התופעה. ישנה כמובן השמרנות לשמה, אבל היא לעולם איננה תשובה מספקת.

המצב הזה מביא רבים לשתיקה מול המכבש התקשורתי המופעל בסוגיה. השתיקה הזו איננה באה מתוך הסכמה אלא מתוך מבוכה.

וכאן נמצא מבחינת אלה הדבקים בתורת ישראל האתגר האמתי. משום שהתשתית הערכית-מוסרית היחידה שמסוגלת להתמודד עם התופעה בצורה בוגרת היא תורת ישראל. עמדתה של תורתנו בסוגיה ברורה וחד-משמעית; היא פוסלת אותה מכול וכול ובלשון שאיננה יכולה להשתמע לשתי פנים. לא רק ספציפית, כאחד מאיסורי העריות, אלא גם כאחד מעשרת הדברות – "לא תנאף" – שלפי רוב המפרשים כולל את כל העריות.

בכל מרחבי התרבות המערבית אין בניין-על אידיאולוגי או תשתית ערכית מוסרית אינטלקטואלית, שמאפשרים לאנשים לשלול בצורה אינטליגנטית ולא מתלהמת את התופעה. ישנה כמובן השמרנות לשמה, אבל היא לעולם איננה תשובה מספקת

עמדתה זו של התורה מחייבת כל יהודי למחות נגד התופעה. המחאה הזו איננה על מנת להגן על התורה, על הציבור הדתי-חרדי או על הרבנים או על הרבנות; לא, אנחנו חייבים זאת לעם ישראל - לציבור כולו בכלל, ולאלה שנכשלו באיסור, או מועדים להיכשל בו, בפרט. כי אם אין מקור ערכי-מוסרי סמכותי אחר שעל בסיסו אפשר לשלול את התופעה, הרי שחובת המחאה שלנו כפולה ומכופלת. אנחנו לא רשאים לעמוד מנגד, ולומר שאת נפשנו ואת נפשם של בנינו ובנותינו (נניח, במקרה הטוב) הצלנו; כל ישראל ערבים זה לזה, ואנחנו אחראים לכך שלנוכח מכבש הפוליטיקלי קורקט, יישמע גם קול אחר. בנפשנו ובנפש העם הזה הדבר.

כמובן, מוטל עלינו לצאת נגד התופעה עצמה – ובעיקר נגד הלגיטימציה שהיא מקבלת והאידיאליזציה שעושים לה – לא נגד אלה שנכשלו בה, שראויים לאמפטיה ורגישות מרביות. חובה עלינו למחות נגד התופעה, אבל עלינו לעשות זאת בצורה שאיננה מעליבה, פוגעת ומכפישה, ובמלוא הרגישות. לא רק מכיוון שאנו מחויבים בשמירת לשוננו, ולא רק מפני שכך ראוי ואסתטי יותר, אלא גם מכיוון שאחרת סיכוייה של המחאה ליפול על אוזניים קשובות נמוכים הרבה יותר. "דברי חכמים בנחת נשמעים".

היו שטענו שהרב לוינשטיין נקט סגנון חריף בהתייחסותו לנושא. יכול להיות, אבל כדאי שנבין שלא הסגנון היה הסיבה לסתימת פיו. הוא היה רק התירוץ.

עלינו לעשות מאמץ אינטלקטואלי מאתגר מאין כמוהו: להסביר את עמדתה של התורה, במונחים, מושגים, שפה והיגיון מערביים. זוהי עבודה חשובה, עבודת קודש, שהיא בבחינת הצלת נפשות ופיקוח נפש במלוא מובן המילה. ישנם כמה הוגים אמיצים שקיבלו עליהם את המשימה והתחילו בה אבל העבודה עדיין רבה.

וכבר לימדונו חז"ל: "כל מי שאפשר למחות באנשי ביתו ולא מיחה – נתפס על אנשי ביתו, באנשי עירו – נתפס על אנשי עירו, בכל העולם כולו – נתפס על כל העולם כולו" (שבת, נ"ד, ב').

 תמונה: דו"צ

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם