נחמה לייבוביץ על הגמרא

b 10 more gudman

יונה גודמן, מנהל חינוכי, רשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא

לפני שנים, בהיותי מורה צעיר לתנ"ך בישיבה תיכונית, הלכתי להתייעץ עם נחמה ליבוביץ בשאלות הקשורות לדרכי הוראה. תוך כדי שיחה שאלה אותי נחמה: "האם נכון הדבר שהרבה בנים לא אוהבים ללמוד גמרא?" עניתי שלצערי היא צודקת. נחמה הביעה פליאה ושאלה: "האם זה נכון שהם לומדים לפחות ארבע-חמש שעות בשבוע, במשך שש שנים מכיתה ז' עד כיתה י"ב? שחלקם לומדים ארבע-חמש שעות ביום, לעִתים במשך שנים ארוכות יותר, גם אחרי התיכון, ועדיין לא כולם יודעים ללמוד גמרא?!" שתקתי. ואז היא אמרה משפט שזכור לי עד היום: "הרי אם היו לומדים יפנית כל כך הרבה שעות ושנים – כולם היו מדברים יפנית שוטפת!" חשבתי בלִבי: אם מישהו באמת היה רוצה ללמוד יפנית, ומבין שזה חשוב לו למטרה עסקית או אחרת, הוא היה מצליח. אך האם אנחנו מבינים מדוע ללמוד גמרא? האם אנו רוצים ללמוד?

לפני הניתוחים ושפע ההצעות להעצמת הלימוד צריך להבין שהאחריות מוטלת עלינו, על כל תלמיד ועל כל לומד. אם אנחנו מבינים שזה דבר ה', ושזו הדרך להיפגש עם עומק תורתו ועם דרכי חשיבתו, צריך להחליט להשקיע ולהזיע
 
לפני הניתוחים ושפע ההצעות להעצמת הלימוד צריך להבין שהאחריות מוטלת עלינו, על כל תלמיד ועל כל לומד. אם אנחנו מבינים שזה דבר ה', ושזו הדרך להיפגש עם עומק תורתו ועם דרכי חשיבתו, צריך להחליט להשקיע, להזיע ולא לוותר. בלי זה, שום שיטה או רב לא יעזרו. רק לאחר מכן אפשר לבחון את שפע הגישות הקיימות בעולם הישיבות שלנו ולבחור את הגישה המתאימה לנו (עומק הפשט? לימוד להלכה? לימוד לעומק הקומה הרוחנית?).
 
במילים אחרות, יחד עם הרצון ללמוד מרב שמלמד בלהט פנימי של אהבת הלימוד והבנה עמוקה של הסוגיה, עלינו לזכור שעיקר האחריות מוטל עלינו. לא די שהרב ילמד – אני צריך ללמוד, מתוך רצון ובעמל.
 
כרכיב אפשרי בטיפוח לימוד עצמי, מרכז ישיבות בני עקיבא מקדם שני מיזמים משלימים, הרבה בזכות השותפות הפעילה של הנדיב מר בנימין לנדי. האחד הוא עידוד של לימוד תורה לשמה בהיקף ומתוך בחירה, כשהמסיים 50 דפים זוכה בפרסים תורניים משמעותיים (כמו ש"ס). השני הוא חידוש 'סדר' הגמרא הקבוע בכיתות בית מדרש חרף הקיצוצים התקציביים שכולנו מתמודדים אִתם. המטרה היא לא רק להושיב את הנער במשך שעתיים עם גמרא וחברותא, אלא ללוות אותו עם דפי לימוד מסודרים ועם הכְוונה שיטתית שתסייע לו להצליח ללמוד לבד, וממילא לאהוב את הלימוד.
 
שילוב של עשייה מצד הר"מים, מיזם רשתי כפול של בני עקיבא והחלטה עמוקה של התלמיד שהוא מוכן לעמול כדי להכיר את תורת ה', הם מסד ללימוד גמרא בעומק ובשמחה.

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם