גדול תלמוד

b 10 more gilad

גלעד לנדאו, מרצה במכללת הרצוג

נכון. ללמוד גמרא זה קשה. השפה הזרה, חוסר הפיסוק, קפיצה מנושא לנושא, הלוגיקה שלפעמים נראית בעינינו אבסורדית, ומה המטרה של כל המאמץ האינטלקטואלי הזה? ומדוע זה תופס כל-כך הרבה שעות במערכת? ועדיין, אחרי כל המשוכות הללו, עדיין "גדול תלמוד". עדיין זהו הדבר המרכזי.

"גדול תלמוד", קודם כול כי הוא הצינור המרכזי שדרכו וממנו זורמת כל התורה שבעל פה. לא רק הראשונים והאחרונים שסובבים את התלמוד, אלא גם כל ספרי השו"ת, ספרי הפסיקה והמחשבה, עד הרב קוק ורבי נחמן. כל אלו יונקים מהתלמוד וקשורים בו, כמו ענפים ופירות המקבלים את כוחם מהשורש.

"גדול תלמוד", כי כשאני בא לא "מכווץ" ומוכן לצלול לתוך סוגיה - אני יכול להרגיש שאני נכנס לבית המדרש של גדולי התנאים והאמוראים, ויש לי הזכות ממש ללמוד מהם ויחד אתם. ללמוד מהם איך לדרוש את הפסוקים, איך להתייחס לסיטואציה בחיים, איך לפרש את דברי החכמים הקודמים להם.

כשאני בא לא "מכווץ" יש לי הזכות ממש ללמוד מגדולי הדורות ויחד אִתם. ללמוד מהם איך לדרוש את הפסוקים, איך להתייחס לסיטואציה בחיים, איך לפרש את דברי החכמים הקודמים להם

אני לא רק מקבל את השורה האחרונה. אני "שט" בתוך מרחב של שיח רב-דורי, ויכול להרגיש איך גם אני חלק מהנהר הגדול הזה.

אם ניכנס עוד יותר לעומק נבין ש "גדול תלמוד", מפני שכניסה אל תוכו פותחת צוהר לגודל של התורה. אפשר לחוות את התורה רק כ"דת המעשה" – מה מותר, מה אסור, מה אפשר. אפשר לחיות כך, אבל זו החמצה. משל היינו תופסים את עצמנו ואת אישיותנו רק דרך הפרופיל היבש המתואר בתעודת הזהות שלנו. הסברות, המחלוקות, הסתירות והשקלא וטריא, הם עולם מחשבתי רחב ועשיר שהוא הרקמה החיה של פרטי המצוות.

כך מסביר המהר"ל את הגודל של התלמוד (חידושי אגדות, קידושין מ ע"ב): "כי התלמוד הוא התחלה ובכוח ההתחלה הוא הכול... וידוע שכל הדברים אשר קודמים מעלתם יותר גדול, מפני שהוא סיבה לאחר". הגמרא לא רק מפתחת את שכלנו ומחדדת אותו - היא "הנשמה היתרה" של העולם הדתי המעשי. יש בה כדי להאיר את עינינו, להחיות את לבנו, לעצב את אישיותנו, ולהעניק עומק, משמעות וגודל לכל מעשינו.

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם