משפט שוה לכולם

b 4 shoftim

עינת קורמן, סמנכ"לית הפורום המשפטי למען ארץ ישראל

המשפטים הכתובים בפרשת משפטים ניתנו לעם ישראל עוד בהיותם במדבר, מתוך הבנה שאותם משפטים יחולו גם בכניסתם לארץ המובטחת. הדבר ברור, כי מוסר הוא מוסר וחוק הוא חוק, בלי קשר לטריטוריה.

אבל בישראל של 2017 זה כנראה לא מובן, כי חוקים רבים אינם מוחלים במדבר, סליחה – ביהודה ושומרון. כאילו הארץ המובטחת היא ישראל שלפני 1967, ורק בה חלים החוקים. ביו"ש, במקרה הטוב, מוחלים צווי אלוף שאמורים להתאים לספר החוקים של מדינת ישראל. והכול ממניעים פוליטיים.

הדוגמה האקטואלית ביותר היא חוק השקיות. כל אזרחי ישראל שחיים "בתוך" הקו הירוק מחויבים לשלם 10 אגורות על כל שקית ניילון בקנייה ברשתות השיווק הגדולות, אבל תושבי יו"ש לא מחויבים בכך. ומדוע? כי אלוף הפיקוד עדיין לא עשה "העתק-הדבק" של נוסח החוק

לקראת שנת היובל לשחרור שטחי יו"ש, הפער זועק עוד יותר. מדוע במשך 50 שנה מדינת ישראל מהססת לחוקק חוקים גם ביו"ש? מדוע על אזרחי ישראל תושבי האזור להסתפק בצווי אלוף שיחולו עליהם רק ברצותו של אלוף הפיקוד ויועציו המשפטיים? והפער מתעצם כשמדובר בממשלה לאומית שלכאורה הייתה אמורה לחרות על דגלה את השוויון בשני עברי הקו הירוק.

גם אם ממשלת ישראל עדיין לא החליטה להחיל את הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון, אין זה מונע ממנה להחיל את החקיקה הישראלית ביו"ש.

הדוגמה האקטואלית ביותר היא חוק השקיות. כל אזרחי ישראל שחיים "בתוך" הקו הירוק מחויבים לשלם 10 אגורות על כל שקית ניילון בקנייה ברשתות השיווק הגדולות, אבל תושבי יו"ש לא מחויבים בכך. ומדוע? כי אלוף הפיקוד עדיין לא עשה "העתק-הדבק" של נוסח החוק לצו אלוף. חוק כל כך פשוט, כל כך יומיומי, טיפה בים בניסיון לשמור על הסביבה שחשובה לכולנו, ועדיין – יש אפליה בין שני סוגי אזרחים במדינת ישראל.

חוק השקיות הוא דוגמה פשוטה. חוק ההסדרה הוא דוגמה נוספת לכך שיש צורך דחוף לתת תנאי חיים שווים לתושבי יו"ש, כמו לתושבי שאר מדינת ישראל. בחוק המקרקעין יש סעיף שמסדיר פיצוי של בעלי קרקע שהתיישבו בה בתום לב. חוק ההסדרה למעשה מחיל את הסעיף הזה על תושבי יו"ש, אבל כמו בכל עניין שנוגע לחבלי מולדת, קמה מהומה וצעקה גדולה והחוק לא סייע לתושבי עמונה שפונו מבתיהם.

בספר דברים אנחנו קוראים את הציווי: "לֹא יִהְיֶה לְךָ בְּכִיסְךָ אֶבֶן וָאָבֶן...אֶבֶן שְׁלֵמָה וָצֶדֶק יִהְיֶה לָּךְ" (דברים כ"ה, י"ג-ט"ו). במצב היום אפשר בהחלט לומר שאבני תל אביב גדולות מאבני מעלה אדומים, ואבן שלמה וצדק יהיו רק כאשר ממשלת ישראל תשכיל להבין שיש מוסר אחד שצריך להיאמר בשפה אחת.

b7underdos5

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם