בלי בג"ץ ובצלם

b 4 ofra101

 

הרב שמואל אליהו

יצחק רבין הסביר את הסכמתו להסכמי אוסלו בכך שבאמצעותם יהיה אפשר לשבור את זרוע המחבלים "בלי בג"ץ ובצלם". הוא הבין כבר אז שהם פועלים כנגד האינטרס של המדינה, וחלם בטעות כי בהסכמי אוסלו ערפאת ישבור את זרוע המחבלים בלי המפריעים הללו. כולנו יודעים שהסכמי אוסלו היו אסון, אבל כולנו יודעים גם שאם רוצים להשיג מטרה צריך לנטרל את ההשפעה הרעה של בג"ץ ובצלם. ואיך עושים זאת?

לומדים מאסתר המלכה. היא, שהחליטה ללבוש מלכות, הבינה כי כדי לשלוט צריך גם להחליף את הפקידים, גם את הבכירים וגם את הזוטרים. במגילה מסופר כי אחרי הניצחון במלחמה של היהודים על מבקשי נפשם אסתר מבקשת לתלות את עשרת בני המן, שנהרגו ביום הראשון, ומבקשת עוד יום להרוג את מבקשי נפשם של היהודים. אחשוורוש מנסה לעצור בעדה אבל היא מתעקשת ומקבלת את מבוקשה, עשרת בני המן נתלים ויהודי שושן יכולים להרוג בשונאיהם עוד יום אחד. מה הסיפור?

שושן הייתה עיר המלוכה של 17 מדינות. בעיר הזאת היו משרדי הממשל הגדולים, וממנה היו מנהלים את כל האימפריה הגדולה. רש"י מספר לנו את הנתון ההגיוני ביותר, שבני המן עבדו בחצר הממשל והמשיכו את שנאתו של אביהם ליהודים. הם שלחשו על אוזנו של כורש כשביטל את ההיתר שנתן ליהודים לבנות את בית המקדש.

אסתר רוצה לנצל את ההצלחה וליישם את הנבואה של ירמיהו על בניין הבית השני אחרי שבעים שנה, והיא מבינה שעם הפקידות העוינת בשושן לא תוכל ליישם את מדיניותה. היא חייבת להודיע לציבור כי התחלפה ההנהגה ואי אפשר להמשיך כמו שהיה קודם, ועל כן היא מבקשת לתלות את עשרת בני המן, כדי שכולם יבינו שהתחלף המשטר, אחרת לא תהיה משילות.

אחר כך היא מפטרת את כל הפקידות הבכירה כדי שלא ישימו לה רגליים. כך מסביר המהרי"ל את ההלכה שאומרת כי צריך לקרוא את שמות עשרת בני המן עם המילים "חמש מאות איש". הוא אומר כי חמש מאות האיש הללו עבדו עם בני המן – לכל אחד מהבנים היו חמישים יועצים ועוזרים שפעלו ליישם את המדיניות של בני המן, ואסתר הבינה שבלי סילוקם לא ייבנה בית המקדש השני. צריך לפעול.

אבל בזה לא נגמר הסיפור, כי עוד שלוש מאות איש קראו את המפה היטב וביום הראשון למלחמה לא היו בשטח. הם הבינו שהיהודים הולכים לנצח וביום הראשון נעלמו. אלו הם המסוכנים ביותר, הם עוינים והם חכמים והם נשארו. לכן אסתר מבקשת גם את נפשם של שלוש המאות הללו; רק כך אפשר לעשות מלוכה. רק כך היא תוכל ליישם את התכניות שלה.

המאמר הזה לא נכתב לצרכיהם של נתניהו או טראמפ אם כי חכמת אסתר יכולה להועיל גם להם. המאמר נכתב לעיני כולנו, הקוראים, כדי שנבין שאם לא נכוון את עצמנו, את תלמידינו ואת ילדינו למוקדי הכוח – לא נוכל להתקדם בקצב הרצוי. ויפה שעה אחת קודם.


 

b7underdos5

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם