בדרך לעצמאות בדרך

B 7 mobileye

גלעד ויס

השבוע נשבר שיא חדש בישראל – המכירה הכי יקרה של חברה ישראלית על ידי ענקית מחו"ל. חברת אינטל העולמית הודיעה כי תרכוש את חברת 'מובילאיי' הישראלית, תמורת סכום המוערך בכ-15 מיליארד דולר.

קצת על המהפכה התחבורתית שבדרך, ואיך העסקה מיטיבה עם אזרחי ישראל.

הציבור הרחב אולי פחות מודע לתזוזות הלוחות הטקטוניים תחת ההתפתחויות בתחום הרכב האוטונומי, אבל כשמתבוננים מעט אפשר לראות איך מהפכה מתחוללת לנגד עינינו. על פי מחקר שביצעה לפני כמה חודשים חברת רולנד ברגר, אחת מחברות הייעוץ הבינלאומיות הגדולות בעולם – ישראל מובילה בתחום. בעיתון 'גלובס' פורסם שהמחקר קבע כי כל מי שירצה להיות בחזית בתחום התחבורה החכמה יהיה חייב לכלול בתכניותיו את הסטארט-אפים הישראליים. יש בישראל יותר מ-500 חברות מקומיות שעוסקות בתחום הרכב החכם על נגזרותיו. המחקר מנתח באופן מעניין את הייחודיות של החדשנות הישראלית בכך שאנשים מאומנים כבר משירותם הצבאי לחשיבה מחוץ לקופסה, עמידה בפני כישלון ולקיחת סיכונים. הם מזכירים גם את היחס הגבוה בין מספר המהנדסים לגודל האוכלוסייה בישראל ואת העובדה שהממשלה בדרכה מעודדת התפתחות של יזמות מהסוג הזה. כל אלה ביחד מאפשרים לישראל לעמוד בראש מה שעתיד להתגלות כמהפכה הגדולה ביותר בתחום התחבורה מאז המצאת המכונית.

לפני כחצי שנה נבחרה חברת 'מובילאיי' כחברת העשור במסגרת פרויקט מיוחד של עיתון גלובס, "אומת ההיי-טק". לרגל הזכייה התראיינו באופן נדיר יו"ר החברה פרופ' אמנון שעשוע, והמנכ"ל זיו אבירם, שני מייסדי החברה שעומדים בראשה. הם מציגים חזון שנשמע דמיוני, אבל מתברר שהוא הופך להיות אפשרי מיום ליום. הם מציגים בריאיון את תאונות הדרכים כמגפה של העידן המודרני. לדבריהם, הנהגים אשמים ב-93% מהתאונות, שהן גובות את חייהם של מיליון וחצי אנשים בשנה, פוצעות כ-50 מיליון וגורמות נזק כלכלי של 600 מיליארד דולר.

עכשיו דמיינו לעצמכם שנמצאה למגפה תרופה. אחד האתגרים הוא לנסות לייצר מנגנון בינה מלאכותית שיוכל להגיב לכל תרחיש מסוכן ומוגזם שנהגים סביבנו עלולים להכניס אותנו אליו. לדעתם, בעוד שני עשורים כבר לא יהיה חוקי לנהוג ברכב. כשכל הרכבים נוהגים באופן עצמאי, ומתוכנתים להוביל את הרכב על פי חוקי התנועה, קל יותר לשלוט בתרחישים והסיכוי למנוע תאונות גדל. אבל הדרך לשם לא קלה בכלל. הם מזמינים אותנו לדמיין את המורכבות בתכנון ההשתלבות בנהיגה. למשל, ארבעה כלי רכב מגיעים יחד לצומת שיש בו רמזור מקולקל. על פי תכנות פשוט – אף אחת מהן לא תזוז לעולם. נהג יודע להסתכל על הנהגים האחרים, לזהות מי חושש יותר ומי אסרטיבי יותר, מתקדם לאט ובזהירות עד שמצליח לעבור. המתכנתים צריכים ללמד את המחשב מיליארדי סיטואציות כדי לכסות כל אפשרות. אמנם מחשב לעולם לא יוכל להיות חכם כמו אדם, וכבר אפשר לנחש את הדיונים הרבים שיבואו בעקבות תאונה שתיגרם מרכב אוטונומי שלא היה מתוכנת לסיטואציה הייחודית שבה נתקל או שהיה כשל במערכת, אבל נצטרך בהגינות להיזכר במספרים שהוזכרו קודם ולראות כמה נזק בחיים וברכוש נגרמים על ידי נהגים אנושיים. השאלה תהיה מי עושה פחות טעויות בכביש – האדם או המכונה.

הם גם צופים ירידה במספר המכוניות בכבישים. זמן השימוש הממוצע ברכב הוא 4%, ומשמעות הדבר שבעלי רכב מוציאים הרבה כסף על מוצר שהם בקושי משתמשים בו. כאשר אדם יכול בלחיצת כפתור להזמין רכב על פי צרכיו, שיגיע אליו באופן עצמאי, אולי גם יאסוף עוד אנשים בדרך, ויוריד אותו ביעדו, ייתר לדעתם בעבור רבים את הצורך בהחזקת רכב. ישנן כבר חברות לייצור רכב שמתכננות רכבי הסעות אוטונומיים. כשמוציאים את הנהג, העלויות נחתכות בשליש. מניע נוסף הוא ניצול זמן הנסיעה – כאשר נהג "כלוא" ברכב בזמן הנסיעה והוא אינו נוהג, הוא יכול להמשיך להיות יצרני, לנוח, או לחלופין להיחשף לתכנים ופרסומות כפי שהוא נחשף בכל מרחב שהוא "כלוא" בו - וגם בזה מסתתר הרבה כסף.

---

גם על המפות כבר התחיל לעבור הראש הישראלי. הרעיון מבוסס על טכנולוגיה מתקדמת שתהיה מסוגלת לדייק עד רמה של עשרה סנטימטרים, ותתעדכן באמצעות אותו קונספט של חכמת המונים. אמנם בשונה מ-waze (שגם היא המצאה ישראלית, אגב) לא הנהג יהיה זה שצריך לעדכן, אלא המכוניות עצמן שמרושתות במצלמות ומזהות את הסביבה תהיינה מסוגלות לתרגם את המידע ולהפוך אותו למפה.

כל זה איננו מדע בדיוני. על פי פרסומים שונים, בקליפורניה ובאריזונה כבר פועלות מכוניות באופן עצמאי, אך החוק אינו מתיר להן לנסוע ללא נהג ליד ההגה. לפני שנה אישר משרד התחבורה בישראל לחברת 'מובילאיי' להפעיל שלוש מכוניות אוטונומיות במסגרת ניסוי, ובזאת הצטרפנו למדינות כמו ארה"ב וגרמניה שכבר מאפשרות ניסויים כאלה. סן פרנסיסקו ומינכן הן הערים שבהן צופים את תחילת תנועת המכוניות האוטונומיות, וראשי 'מובילאיי' מתכוונים להכשיר גם את ירושלים להיות מהערים הראשונות בעולם שתהיינה מותאמות לנסיעה במכוניות כאלה.

הרכישה שפורסמה השבוע, של חברת 'מובילאיי' על ידי אינטל, נותנת דחיפה דרמטית לתהליך שענף התחבורה נמצא בו, ובצדה גם קצת 'דמי כיס' לאזרחי ישראל. מדובר על תשלום מס של היזמים הישראלים, שצפוי לעמוד על כמה עשרות אחוזים. ההערכות סביב העסקה מדברות על אומדן של החל מ-4 מיליארדים שקלים ועד עשרה מיליארד, שייכנסו לקופת המדינה. בעקבות עודפי גבייה וההכנסה הגדולה הצפויה מהמכירה, הודיעו ראש הממשלה ושר האוצר על כוונתם להפחית מסים למעמד הביניים ולשכבות החלשות. מנגד, באופוזיציה קראו חברי הכנסת הרצוג ויחימוביץ' להפנות את הכספים "להעלאת השכר במשק, לביטוח סיעוד ממלכתי, להארכת חופשת הלידה, לחיזוק ההכשרה המקצועית ולהעצמת שירותים חברתיים שהציבור נדרש לשלם בעבורם מכיסו". הממשלה רוצה להשאיר בידי האזרח סכום גדול יותר ממשכורתו כדי שיחליט כיצד להשתמש בכספו, ואילו האופוזיציה רוצה להמשיך לקחת יותר כסף מהאזרחים כדי לממן את הסטת האחריות מהאזרח הפרטי אל המדינה. עד כאן, אין חדש.

אינני יודע כיצד נערך משרד התחבורה לעליית המכוניות האוטונומיות לכבישים, ומן הסתם יהיה זה תהליך שבתחילתו תשולב המערכת עם חובת הימצאות נהג ערני ברכב עד שיובטח כי המערכות עובדות היטב; אך מהפכה כה גדולה מחייבת יצירת רגולציה חדשה שתסדיר את השימוש במכוניות הללו. ישראל יכולה להיות לא רק בחזית הטכנולוגית של פיתוח המכוניות אלא גם בחזית הרגולטורית. לשם שינוי יש למשרד התחבורה כמה שנים ללמוד את הנושא מקרוב לצד חברות הפיתוח, ולייצר במקביל את הקודים והנורמות החדשים של עולם התחבורה המתחדש.

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם