אני לא אומר עד כאן

3 karov

הרב זאב קרוב

תגובה למאמר המערכת נגד המגמות החדשות בצבא, מהשבוע שעבר

"לפעמים צריך לדעת לומר עד כאן" - הכותרת הזאת זעקה בעלון זה בשבוע שעבר. הצבא איבד כיוון, השתגע ואי אפשר להתעלם ולדבר על החיוב שבצבא. יש לזעוק ולהודות כי יש כאלה שמתריעים כבר כמה שנים על המגמה הזאת ההורסת ומקלקלת את הצבא ומפקדיו.

המאמר כאב לי עד מאוד ולא מפני שאין דברים בו נכונים. השאלה היא איזה שיח אנו רוצים לפתח וליצור בציבור הישראלי. אולי יתרה מכך: איזה שיח הקב"ה מצפה מאתנו לפתח בעם ישראל.

אין ספק, ששורות לוחמניות תופסות בימינו הרבה יותר מדיבור על אהבת האומה והאמון בתהליכים האלוקיים, ומדיבור מתוך עין טובה ואופטימית. השאלה היא מה אנו נדרשים לעשות, כאנשי אמונה וכאנשים שיש להם אחריות על ראיית האמת כולה על כל המורכבות שבה.

אמת, פעמים צריך לדעת לומר עד כאן. אין ספק שביחס למגמה שהתחזקה בקרב מפקדי צבא שונים היה ויש מקום לזעוק עד כאן. היה ויש מקום להשקיע כספים ומאמרים רבים על הבנה ובירור בשאלת זוגיות אמת, והנזקים שבקשר, ערבוב ובלבול בין המינים. צריך היה ועדיין צריך לעסוק בזה באופן שיטתי ומעמיק. לא בצעקות, בחירופין ובגידופין, וודאי לא בהחלשה של אנשים טובים הטועים.

הגיע הזמן לומר עד כאן לאווירה ולדברים הפוגעים בעשרות ומאות מפקדים וחיילים העומדים בפרץ, אם בשקט ואם ברעש. הגיע הזמן לומר די לפגיעה העמוקה בציבור רחב המחונך בערכי תורה ואמונה המנוגדים לאווירת העליהום העכשווית.

המאמר שנכתב יכול היה להיכתב בקום המדינה כקורא לעצור את הקטסטרופה שבהקמת המדינה עקב העיוותים. הוא היה מצטרף לדברי החזון אי"ש שאמר כי בתוך עשר שנים לא יוכלו יהודים לקיים מצוות ולאפות מצות במדינת ישראל (מפורש ב'פאר הדור').

האווירה של הדברים הנאמרים ונכתבים היא תוצאה של חוסר ענווה וחוסר אמונה. חוסר ענווה להבין שעדיין אין אנו רוב הציבור במדינת ישראל, וגם נכנסנו למהלך מלחמתי לפני שעשינו מינימום של מאמצים לתקן, לבנות ולהעמיק תודעה ואמונה. כמה מאמרי העומק שנכתבו והכנסים הרציניים שנערכו הוא אפסי ביחס לבעיה שמגלים הכותבים והדוברים.

אנו עומדים לפני חג הפסח וסיפור יציאת מצרים. אין ספק שהקב"ה לא ידע לומר עד כאן. ברור שחלק מכותבי המאמרים והרבנים היו נלחמים לעצור את יציאת מצרים. אי אפשר לשתוק ולומר שלא קורה כלום לנוכח תופעות כל כך שליליות שהיו בעם ישראל בתקופה ההיא.

מהלך בריאת העולם והוצאת עם ישראל ממצרים כולו נטוע בשדה של אהבת ה' את ישראל. למרות מ"ט שערי טומאה, למרות "ואת עירום ועריה", למרות כל הכישלונות והנפילות, חטא העגל ועוד, הקב"ה הודיע כי למרות הכול הוא בוחר בעם ישראל. "קול דודי הנה זה בא מדלג על ההרים" - "כיוון שרצה לגואלכם אינו מביט בעוונות שלכם (מדרש שיר השירים). שיר האהבה העמוק והחזק מלמד על הכוחות החיוביים הנטועים בעם למרות כל הפוזות החיצוניות הנראות ונשמעות כלפי חוץ, ובניגוד להן. מאימתי אנשי אמת ואמונה בוחנים ושופטים על פי דיבורים כאלה ואחרים של אנשים, יהיו אשר יהיו?

"האומר 'יברכוך טובים' הרי זו דרך מינות". חוסר אמונה הוא מצב שבו יש חושבים שמעשים רעים, "פושעים", אינם שייכים כל כך לקדושה האלוקית בעם ישראל.

ייתכן וזה לא תקשורתי כל כך ולא נשמע "חזק" ורציני.

הקב"ה חזק יותר מכל חולשה בעם ישראל. נכון, תפקידנו לחזק את החולשות אבל לא במחיר פגיעה בעם ישראל ובאחדותו. דורו של דוד היו יוצאים למלחמה ונופלים כי הייתה פגיעה באחדות. דורו של אחאב, עם כל חטאיהם, היו מנצחים בגלל אחדותם ומיעוט לשון הרע שבהם זה על זה.

לא מעט חוסר אמונה בבורא העולם ובדרכו לגלות ולהצמיח את עם ישראל ואת הופעת התורה יש באווירה שאומרת עד כאן ומתעלמת ממה שמעבר וממה שבונים לפני ששוברים.

אני מסרב לומר עד כאן לתורה העמוקה והאמתית שאנשי אמת לימדו אותנו וחינכו אותנו בעשרות השנים האחרונות בעקביות ובשיטתיות, עם הצורך לצעוק ולהתריע כי יש מסלולים שאיבדו את הכיוון. הדרך היא לא ברע ולא ברוח, הדרך היא להעמיק המרץ ולהאיר את תורתו. את הייאוש והמלחמתיות וזריעת הייאוש נשאיר לאלה שעשו זאת בעשרות השנים האחרונות. עולם התורה מתפתח במדינת ישראל, ומתרבים המתחברים לעם ישראל ולתורתו.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם