הקוטרים המאושרים בעולם

3 happy hersh

אבינועם הרש

ובכן אנשים, קבלו בשורה: אתם מאושרים!

עד כמה מאושרים? ממש ממש מאושרים.

אה כן, אתם לא מודעים לכך, ואם נפתח שולחן ונכנס איזה פרלמנט של נהגי מוניות סביר להניח שתתחילו לקטר איזו מדינה דפוקה יש לנו, והמחירים בשמים ויוקר הדיור והמשטרה והביבי והחינוך ובלה בלה. אבל העניין הוא שברגע שאתם לבד עם עצמכם, עוצמים את העיניים ועונים לסוקר, גם אתם מבינים שלא רק שאין לכם ארץ אחרת אלא שאתם לגמרי מאוהבים במדינה הזו. עד מעל הראש.

ובכן, לפי דו"ח האושר שפורסם בשבוע שעבר בידי שלושה חוקרי אקדמיה מאוניברסיטת קולומביה, בית הספר לכלכלה ומדעי המדינה בלונדון ומחלקת האו"ם לפתרונות פיתוח, ישראל קטפה את המקום ה-11 והבלתי נתפס ברמת האושר של תושביה.

מסביב ייהום הסער, המזרח התיכון בוער, זוועות בסוריה, גיהינום בעיראק, והמפעל הציוני מתעקש להמשיך לתחזק את גן העדן שלו: אם זה לא היה אירוני מדי ועצוב, הייתי גם מוסיף: ימותו הקנאים.

הדו"ח מסתמך על "עריצות התוצר" - כלומר עד כמה המדינה מסתמכת על התמ"ג (תומר מקומי גולמי) שלה כמדד לאיכות החיים, וענו עליו כ-3000 נשאלים בכל מדינה בהתאם לחלוקה לשבע קטגוריות שונות:

תמ"ג לנפש, תמיכה חברתית, תוחלת חיים בריאה, חופש אישי, נדבנות, השחיתות הנתפסת וכן קטגוריה נוספת שמשקללת את ממוצע שלושת הדו"חות הקודמים.

העניין ההזוי הוא שמבט בשלושת המקומות הראשונים של ממדי האושר העולמי, מגלה שגם כאן נמשכת ההגמוניה של מדינות סקנדינביה: נורווגיה, דנמרק ואיסלנד הידועות במדיניות החברתית שלהן – הן נתפסות כמדינות רווחה.

ישראל לעומת זאת מוציאה הרבה פחות מהן ולמעשה ממוקמת נמוך מאוד בשיעור מדיניות הרווחה שלה (דו"ח שפורסם ביום שני מצביע על כך ששיעור התמיכה בקשישים בישראל הוא מהנמוכים בקרב מדינות ה-OECD), מה שרק מעמיד בסימן שאלה גדול את השאלה: איך זכתה לציון גבוה כל כך במדד התמיכה החברתי?

ובכן, מתברר שאף שהמדינה כגוף לא השכילה להעניק מעטפת ראויה, ישראל משופעת במנגנונים חברתיים שכל מגזר וסקטור השכילו להקים לעצמו.

תסתכלו מסביבכם ותראו כמה ארגוני חסד ותמיכה יש כאן: החל מהסקטור החרדי על הגמ"חים שלו וארגוני החסד הענקיים וחוצי המגזרים כגון 'יד שרה' ו'עזר מציון', ועד ל'פעמונים' הדתי-לאומי ושאר המגזרים בציבור החילוני.

נסו לחשוב על כל תחום שעולה לכם בראש, ומיד תקבלו ארבעה ארגונים שונים שישמחו לסייע לכם. למעשה, נראה שכרגע חסר בישראל גמ"ח מודיעין שיעשה כאן סדר בין אלפי ארגוני הרווחה הקיימים כיום.

ואם גם אתם שואלים איך זה יכול להיות שבין כותרת אחת מרוחה בענק על המשפט בין נתניהו לעיתונאי יגאל סרנה לבין עוד טור שטובע בסארקזם של עוד פובליציסט מתוסכל (אף פעם אל תאמינו למתוסכלים. תבדקו בעצמכם: ככל שהאדם יותר מתוסכל, כך הוא מרוויח יותר) שיאכל לנו ת'ראש על כמה הוא רוצה כבר לעוף מפה, התקשורת פספסה עובדה משמחת כל כך שמביאה לנו הרבה גאווה (ארצות הברית במקום 14, בריטניה 19, צרפת 31).

הסיבה מאוד פשוטה: אושר הוא לא 'ניוז'. בקבוקי המחזור של שרה נתניהו ועוד עובדות שמנסות לדחוף לנו שישראל היא לא יותר מאשר רפובליקת בבנות דווקא כן.

רגע, כתבנו שישראל לקחה מקום אחד-עשר? למה לא עשירי?

תמיד נישאר אחרי העשירייה המובילה?

אין, הביבי הזה. אי אפשר אתו.

(מבוסס על מאמרו של סמי פרץ, 'תקציר מנהלים', ,markerweek הארץ).

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם