Print this page

הריני מקבל דחיה

3 hersh

אבינועם הרש

כשמייקל ג'ורדן קיבל דחייה משני המקומות הראשונים – על הקבלה לחטיבות הביניים

מיד כשהנציגה סיימה, ידעת שאת השיחה הזו אתה הולך לקחת עד לתחנה האחרונה שלך. היא הייתה קצרה, לקונית ובסך הכול ביקשה להזמין אותך לריאיון אצל המוסד השני שסימנת, אבל ידעת מה זה אומר מבחינתך: לא התקבלת לבחירה הראשונה שלך. כל התכניות, החלומות, ללכת יחד עם החברים הכי טובים שלך ולהיות 'חבורה' בחטיבה החדשה התנדפו להם לאוויר, משאירים את הלב שלך מעוך.

ההורים הסתכלו עליך בדאגה, שותקים, מנסים למצוא את המילים שאמורות להסביר לך בדיפלומטיות אוהבת שזה לא אתה, אלא הם. בלילה, לפני השינה, עמדת מול המראה וראית את הדימוי העצמי שלך כאילו הרגע הוא ירד מזירת האגרוף. הביטחון שלך שכב על הרצפה.

*

אח שלי היקר, יודע מה מבאס בכל העניין הזה? שמצד האמת הדחייה שלך בכלל לא קשורה אליך ואל מי ומה שאתה אלא לגמרי אליהם ולמוסד שהחליט שאתה לא מתאים למספר המשקפיים שדרכו הם ראו אותך. אז מה זה אומר, שאתה פחות טוב? שאתה לא מוצלח? שתגיע פחות רחוק מחברים שלך שכן התקבלו?

שמע סיפור על בחור צעיר שלא רק שהוא נדחה מהבחירה הראשונה, אלא שגם השנייה חשבה שהוא לא מתאים לה, ובסוף הוא הצליח להתקבל בבחירה השלישית. אין כמו הסיפור הזה כדי לעשות קצת סדר בכל עניין הדחיות והקבלות לחטיבה.

הדראפט ב-NBA (ליגת הכדורסל המקצועני) הוא הליך שיש בו לא מעט דמיון להליך הקבלה לחטיבות. קבוצות ה-NBA יכולות לבחור אחת לשנה איזה שחקן שהן רוצות מבין שחקני המכללות (הקולג'ים) וכן משאר קבוצות העולם לפי סדר מסוים. בדרך כלל הקבוצה שסיימה במקום הגרוע ביותר בוחרת ראשונה וכן הלאה.

השנה 1984, ושחקן נהדר בשם מייקל ג'ורדן בטוח שהוא הולך להיבחר ראשון. לאכזבתו יוסטון בחרה שחקן אחר לפניו: האקים אולאג'ואן. לא מפני שג'ורדן לא היה טוב, אלא שבאותו זמן  אולאג'ואן  יותר התאים לדרישות של הקבוצה. בבחירה השנייה הגיעה ההפתעה האמתית, כאשר קבוצת פורטלנד בחרה בכדורסלן בשם סם בואי, והיום כמעט כולם מושכים בכתפיים כששמו עולה כשמציינים את בחירתו לפני מייקל ג'ורדן.

עכשיו בוא נחשוב על הרגע המיוחד הזה, שבו מייקל ג'ורדן שנחשב לשחקן הכדורסל הטוב בכל הזמנים יושב ורואה איך פורטלנד מעדיפה מישהו אחר על פניו: למה? רק א-לוהים יודע, אחרת הפספוס של פורטלנד לא היה נחשב הפדיחה הגדולה בהיסטוריה של קבוצת כדורסל.

בחזרה לג'ורדן המתוסכל, שיושב ולא מבין: מה לעזאזל לא בסדר עם המשחק שלו? אולי זו הקליעה מבחוץ? אולי זה הניתור? אולי הוא לא יודע לשמור טוב? (ג'ורדן נבחר תשע פעמים לחמישיית ההגנה של הליגה) אולי הוא בכלל לא כזה אתלטי כמו שהוא חשב?

מה כל זה אומר? שלא רק שהמוסדות ששלחו מכתב דחייה מסוים היו מקבלים בעצמם מכתב דחייה מאיגוד הנביאים והרציונלים, אלא שמעבר להרגשה הלא נעימה - שגם היא ניתנת לבחירה - אין בינם לבין חיזוי ההצלחה בחיים פשוט כלום

ועכשיו למציאות: נראה לך? ג'ורדן ורחמים עצמיים מעולם לא הלכו יחד. מעבר ליכולות הפנומנליות שלו, מייקל ג'ורדן הצטיין בנחישות שלא ראתה אף אחד ממטר. הוא פשוט הסתכל במראה, התפוצץ מצחוק ואמר משהו כמו "איזה מסכנים", והמשיך אל הקבוצה השלישית שכן רצתה אותו, ה'שיקגו בולס'. השאר היסטוריה.

*

אתה מודע למספר היזמים, המפורסמים והאנשים שהפכו את העולם וקיבלו מכתבי דחייה מאינספור מוסדות בעולם, שתופסים עכשיו את הראש ולא מבינים איך הם ויתרו על יהלומים כאלו?

אתה יודע כמה סופרים, רופאים, מדעני גרעין, חוקרים והוגי דעות קיבלו מכתבים שליליים ממקומות שתקרת הזכוכית שלהם לא ידעה לזהות את הכישרון והיצירתיות שלהם, ואחר כך הם קיבלו את גביע הטיפשות הקדוש והזמנה לאירוע חגיגי שבו הם נבחרו למוסדות המגוחכים של השנה?

מה כל זה אומר? שלא רק שהמוסדות ששלחו מכתב דחייה מסוים היו מקבלים בעצמם מכתב דחייה מאיגוד הנביאים והרציונלים אלא שמעבר להרגשה הלא נעימה - שגם היא ניתנת לבחירה - אין בינם לבין חיזוי ההצלחה בחיים פשוט כלום.

לא קיבלו אותך? פספוס שלהם. יש כל כך הרבה מקומות נהדרים שבהם תוכל להתפתח ולממש את הכישרונות שלך. איך תדע מהו המקום הנכון?

אותו מקום שיחייך אליך וידע להעריך אותך ואת המתנות שקיבלת, הוא זה שגם יעניק לך כנפיים לעוף ולהרים את השמים.

וזה שהחברים שלך כן התקבלו ואתה לא, לא מלמד כהוא זה שהם איכותיים יותר אלא משהו אחד: ייתכן שהנשמה שלהם מתדלקת בבנזין ושלך בסולר. או בגז. ולא רק שאתה צריך להמתין לתחנה המתאימה אלא שמנוע שמכניסים לו דלק לא נכון יכול גם להידפק.

אומרים שהרגע שבו א-לוהים החליט להביא אותך לעולם הוא הרגע שבו הוחלט שהעולם פשוט לא יכול להסתדר בלעדיך, כי ישנו חלק שלם שאתה ורק אתה עם התכונות וכוחות הנפש שלך יכול למלא.

ואת זה, אח שלי, גם מיליון מכתבי דחייה לא יוכלו לשנות.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם