חברים של הים

6 sea

איילת כהנא

כדי שנמשיך לחיות בשלום עם הים גם אחרי האסון בכינרת, הבאנו הדרכה בסיסית כיצד להגיב בעת מצוקה במים * שלושת העיקרים הם: מניעה, קור רוח וחילוץ חכם ולא כוחני * שה' ישמור וגם אנחנו נהיה מוכנים. והיי, ים זה תענוג

"הכלל הראשון שיש לשמור עליו כשהולכים למקור מים כלשהו, אם זו הכינרת, אם זה הים התיכון ואם זו ברכת שחייה, הוא מניעה", אומר פליקס לוטן, סגן מנהל מרחב ירושלים של מגן דוד אדום, פרמדיק ומדריך צלילה בכיר המכשיר צוותים לאיתור נעדרים מתחת למים.

"האסון שקרה לצערנו בכינרת במהלך החג מזכיר לנו שוב עד כמה חשוב לשמור על הכללים: יש להישמע להוראות המצילים. כמו כן יש להקפיד לשהות בחוף רחצה מוכרז שיש בו מצילים. מי שאינו יודע לשחות, מוטב שלא ייכנס למים במקומות שהוא לא בטוח שהוא יכול לעמוד בהם, וכן עדיף שירחץ באזורים שאין בהם זרם בכלל".

לוטן מזכיר גם כי בשום אופן "אין להיכנס למים אחרי שתיית אלכוהול. כשאני נכנס למים אני צריך להבין שאני נכנס לסביבה לא טבעית לי שעלולה להיות מסוכנת אף על פי שהיא סביבה כיפית ונהדרת. בן אדם שנכנס למים כשהוא שיכור מסכן את עצמו".

לרבים מאתנו, הנופשים, לא ברור כיצד אדם שנכנס למים עלול למצוא את עצמו בסכנת טביעה. במיוחד אדם שיודע לשחות. לוטן, צוללן ותיק, מתאר את הסכנות האורבות בים, בכינרת ואפילו בברכה: "בעוד הברכה היא מקום מוגן בהשוואה לים, והמציל די קרוב, בים אנו חשופים ליותר סכנות. בים התיכון יש משטר זרמים, רוחות וגלים, ואחת התופעות המסוכנות בו נקראת 'זרם סחף' או 'זרם חוזר'.

"זרם חוזר מחזיר את המים פנימה, אל הים, בעצמה רבה. אם נסתכל מלמעלה על פני הים, נוכל לראות גלים שנשברים אל החוף, ובין הגלים נראה אזור שקט כביכול, אך דווקא בו נמצא הזרם שסוחף אנשים פנימה, אל הים". לדברי לוטן, רבים מהטובעים נסחפים בזרם החוזר מכיוון שאינם יודעים איך להשתחרר מאחיזתו. "כשנתפסים בזרם כזה הדבר הראשון והחשוב ביותר הוא שלא להיכנס לפניקה ולא להילחם נגד המים", אומר לוטן. "הים תמיד חזק יותר מאתנו, וככל שנילחם בו כך נתעייף ובסופו של דבר נשקע. כשנקלעים לזרם חוזר יש לנהוג לפי אחת משתי אסטרטגיות: האחת – לשמור על קור רוח ולתת למים לסחוף אותנו אל תוך הים. הזרם לא ייקח אותנו עמוק ורחוק אלא רק כמה עשרות מטרים במקרה הקשה, ואז נוכל לחזור עם הגלים שנעים לכיוון החוף. האסטרטגיה האחרת היא לאנשים בעלי טיפה יותר מסוגלות פיזית: שבעודם בתוך הזרם ישחו ב-90 מעלות לזרם אל עבר אזור הגלים. כך הם יצאו מטווח הזרם אל הגלים, והגלים כבר יזרקו אותם בחזרה, לכיוון החוף".

כיצד יש לנהוג כשנקלעים חלילה למערבולת?

"מערבולות הן תופעה נדירה למדי, והשכיחה שבהן היא מערבולת שיבולת. זהו זרם שכיוונו כלפי מטה, והוא נפוץ באזורים שיש בהם חללים בקרקעית הים. ראשית, חוף שיש בו מערבולות, הרבה פעמים יש שילוט המתריע על כך, וחד-משמעית אסור להיכנס בו למים", לוטן מזהיר. "אם נתפסים במערבולת יש לשכב ולנסות לצוף על פני המים עד שהמערבולת מעיפה אותנו אל מחוץ לזרם. שיטה מורכבת יותר, שמצריכה מיומנות וקור רוח, היא לשחות כלפי מטה, אל האזור הצר של המערבולת, ולצאת ממנו ב-90 מעלות. עם זאת הנוהג הטוב ביותר והחיוני ביותר הוא מניעה", הוא חוזר ומדגיש.

הים חזר מהאדם

לעומת הים התיכון, בכינרת יש תופעות מסוכנות אחרות. "הרבה מאוד פעמים נושבות בצהריים בכינרת רוחות שיוצרות סחף חזק מאוד וגלים. זה למעשה מה שקרה באירוע האחרון", הוא מתאר, "העצמה של הרוחות הללו הייתה הפעם חזקה במיוחד. גם כאן הכללים הם שחייה בחופי רחצה מוכרזים, במקומות שיש בהם מצילים, ואם רואים שהים מתחיל להיות גלי להבין שזה הזמן לשבת בחוץ ולא להיכנס למים. בטח לא עם מזרני ים.

"בשונה מהזרם החוזר בים התיכון, בכינרת יש סחף שלוקח את האנשים עמוק אל תוך הים", ממשיך לוטן. "הוא עלול לקחת אותנו עשרות אם לא מאות מטרים, וזה מסוכן מאוד, בטח ובטח לאנשים שאינם יודעים לשחות היטב, ושחייה בים כזה 150 מטר בחזרה אל החוף יכולה להיות משימה מורכבת עד בלתי אפשרית".

לוטן אומר כי בכינרת בכלל צריך להיזהר כפליים, כי בחופים רבים מאוד המראה של הים מטעה: "המים נראים רדודים, ואני הולך בתוך המים בעומק של 50 סנטימטר, ופתאום יש מדרגה שמפילה אותי לעומק של שני מטרים. אנשים שאינם מוכנים לזה ולא מכירים נופלים במדרגה, נכנסים ללחץ וטובעים.

"פניקה היא גורם מרכזי למצב טביעה. כשאנחנו מרגישים שכרגע המצב מורכב ומתחילים להיכנס ללחץ, זה הרגע שבו אנחנו צריכים לעצור ולשאול את עצמנו מה אנחנו יכולים לעשות כדי לעזור לעצמנו. לנסות לשכב ולצוף, להסתכל גם לאן שוחים"

"בכלל, מצב של פניקה הוא המצב הגרוע ביותר לאדם שנמצא בטביעה", מדגיש לוטן. "פניקה היא גורם מרכזי של מצב טביעה. כשאדם בפניקה הוא נמצא מעבר לשלב של יכולת התמודדות, הוא מתחיל להילחם במים אך אינו יודע שהים תמיד חזק יותר מאתנו".

יש טכניקות לשמירה על מחשבה צלולה בזמן לחץ כדי שלא להיכנס לפניקה?

"כשאנחנו מרגישים שכרגע המצב מורכב ומתחילים להיכנס ללחץ, זה הרגע שבו אנחנו צריכים לעצור ולשאול את עצמנו מה אנחנו יכולים לעשות כדי לעזור לעצמנו – אולי יש בסביבה משהו להיאחז בו, אולי יש גלשן או סירה קרובה, לחפש את המצילים ולקרוא להם לעזרה. לנסות לשכב ולצוף, להסתכל גם לאן שוחים. אדם בפניקה נאבק ושותה מים, ואז הסיכויים שלו הולכים ופוחתים. חשוב מאוד להשתדל לשמור על קור רוח".

כיצד אפשר לסייע למי שנמצא במצוקה בים?

"הדבר הטוב ביותר הוא לנסות לזרוק לו משהו ולא לסכן את עצמכם. אם אתם לא יודעים לעזור למישהו ומנסים לעזור לו, אתם מסכנים למעשה שני אנשים. אפשר לזרוק גלגל הצלה או ג'ריקן גדול, מצוף שהוא יוכל להחזיק; לעזור בלי להתקרב אליו פיזית. אם אתם מנסים לעזור למישהו ובכל זאת מתקרבים אליו פיזית, כדאי שגם אתם תהיו מוגנים, בין בחגורת הצלה ובין בחסקה. כדאי שתיקחו אתכם מצוף כשאתם שוחים אל האדם שבמצוקה כדי שיהיה לכם משהו להיאחז בו בעצמכם.

"חשוב לי להזכיר עוד משהו", אומר לוטן, "וזה כל העניין של שמירה על הילדים. זה קריטי! כל הזמן לראות מה הם עושים ולאן הם הולכים, הם הרבה פעמים לא מודעים לסכנות הקיימות. בשנה שעברה היו כמה מקרים של טביעת ילדים בבתים, בברכות בחצר, בגלל שנייה של חוסר השגחה".

מכל הגורמים שהזכיר לוטן הוא חזר והדגיש כי פניקה היא גורם מרכזי בסכנת טביעה, אך הוסיף את הממד האנושי של חוסר הזהירות: "אם אתם לא מבינים את ההתנהגות של הים והזרמים, אתם צריכים לראות לאן אתם נכנסים. רוב הסיבות לטביעה הן חוסר זהירות. שמירה על הכללים, מניעה, הבנת היכולות שלנו והגבולות שלנו, הן שגורמות להצלה בסופו של דבר".

קיץ בריא ובטוח לכולנו.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם