יש לך כנפי טיס

8 abu

אשר בן אבו

מסופר על מטוס קרב אחד ששמו אבי שהיה קצת שלומפר ורחפן, או כמו ששאר החברים המטוסיים שלו קראו לו 'פרופלור', מה שהיה לגמרי לא נכון כי אבי המטוס היה F15i חדיש ביותר ומה שדחף אותו למרומי הרקיע לא היה פרופלור אלא שני מנועי סילון אדירים. אבי המטוס היה אהוב על כולם, אבל אותם כולם ידעו שלא כדאי לסמוך עליו ברגעים קריטיים. לאבי היה קל באימונים וקשה בקרב. באימונים לא היה חד ממנו, נאה ממנו ומיירט מדויק יותר ממנו, אבל במה שנקרא 'מבצעי' היה קשה לסמוך על אבי שיזניק ממקומו טיל אוויר–אוויר ולא מצנח נחיתה בטעות. הוא פשוט לא עמד בלחץ. ככל שעבר הזמן נפקד מקומו של אבי במשימות אמת ומספר גיחות הקרב שלו שאף לאפס, ולמען האמת העדיף אבי להשתתף גם בכמה שפחות גיחות עם החבר'ה לחדר האוכל או למועדון.

אבי הלך ונעשה מקובל פחות ופחות, ואפילו החברים הטובים ביותר שלו הניחו לו לנפשו וגם הפסיקו להדביק לו את שם המשפחה המומצא והמאוס 'רון', מה שאמנם הפיח באבי (אללוף) מעט נחמה. אבל היה אחד שכן שנותר עם המטוס העלוב לאורך כל הדרך. מושיקו – תותח הוולקן 24 מילימטר שלו נשאר נאמן והיה עם אבי במגע צמוד צמוד לאורך כל הדרך, בין השאר משום שהיה מרותך בברזל יצוק לשורש הכנף הימנית שלו. אבל לא רק.

מושיקו עודד תמיד את אבי ונתן לו להרגיש שהוא שווה, גם כשהגיעו שניהם בדרך לא דרך לשמים הסוערים של מוסול וניצלו אך בנס מטיל קרקע–אוויר מסוג 'אינעל דינאק'. מושיקו האמין שיש משהו באבי, משהו שגורם לו להיות קצת שונה מכולם, אטי יותר (רק 1,300 קמ"ש) מבולבל יותר, אבל גם טוב לב יותר. "אבל מה זה עוזר למטוסים להיות טובי לב", שאל פעם אבי את מושיקו בזמן שנחתו נחיתת חירום בתימן. "זה טוב לכל אחד להיות טוב לב", ענה מושיקו ולא זז לרגע מהכוונת שלו מפחד אויב.

ואז הגיעה המלחמה הגדולה וכל העולם גויס להילחם ברוע. לא משהו שלא ידענו שיקרה, אבל זה עדיין לא משמח כשמגיעה מלחמה גם אם יודעים עליה מראש. וגם המלחמה הזו כמו מלחמה אחרת מפעם פרצה בתאריך ישראלי יהודי סמלי – ביום העצמאות. מקומן של הטייסות הישראליות כמובן לא נפקד מהמאמץ המלחמתי (וגם כולם יודעים את מי באמת רוצים להשמיד פה), וכל המטוסים טסו בדחיפות כדי להצטרף לחבריהם בעולם ולהשיג עליונות אווירית, ולא רק מוסרית, כפי שהם כבר מתורגלים היטב. הגיוס נעשה בחיפזון כי זה מה שקורה במלחמות, ובשוך האבק מעל מסלולי ההמראה הריקים ניצבה דמותו השפופה של מטוס F15i אחד על תותח הוולקן 24 מילימטר שלו.

המפקדים הבכירים של הטייסת החליטו שלא לגייס את אבי לקרב כדי להימנע מטעויות קריטיות. אדיר, המפקד החדש והיהיר, אמר: "אני לא הולך לתת לצוציק הרחפן הזה להרוס לי מבנה שושנה בגובה 60 אלף רגל", ואילו המוסטנג הוותיק רק הנהן בחרטומו בעצב והתנחם בעובדה שאבי לפחות יישאר בריא ושלם.

אבי, מדוכדך, התגלגל לו לאטו בין המסלולים הריקים. מושיקו התותח ניסה לנחם אותו, אך ללא הועיל. אבי רק האזין ברדיו המתקדם שלו לדיווחים מהשטח ומדי פעם פתח את כיסא המפלט כדי לשחרר אנחה, כי מהרדיו נשמעו קולות של מצב רוח ירוד וחוסר תקווה.

ואז הבזיק הרעיון בקנהו של מושיקו – "המטס!" "מה?" שאל אבי. "המטס!!! היום יום העצמאות, ובגלל שכולם בקרב אין מטס! אבל אתה פה אבי!" "עזוב אותי, מושיקו, בחייך, אל תדרוך לי על גלגלי החירום". "לא, לא, אני רציני! הרי אתה מומחה בטיסות אימונים, אבי! תחשוב מה זה יעשה לילדים לראות מטוס באוויר! ואתה ממש טוב עם ילדים!" (זה מה שתמיד אמרו על אבי כשהציעו אותו בשידוכים). אבי הרהר קצת בדבריו של מושיקו, והיה נדמה לו שהוא מרגיש איזו פעימת לב קטנה מתחת לכנף.

אל שמי האביב הלוהטים פרץ במהירות הקול מטוס קרב חדיש מדגם F15i והותיר אחריו שובל של עשן סמיך בצבעים נהדרים – כחול ולבן. מטס של מטוס אחד. ילדים צוהלים במטולה, בחצור, בחיפה, נופפו לו מלמטה בידיהם הקטנות. גם בכפר סבא, בשדה ורבורג, בהרצלייה ובתל-אביב קראו נערים ונערות קריאות התפעלות, וסבים וסבות מחו דמעה בממחטה ישנה. ערי הדרום מקומן לא נפקד, אשדוד, באר שבע. אבי התעקש לעשות סיבוב מיוחד גם ביהודה ושומרון ומעל המערה בחברון. היהודים במדינתם ידעו שאפשר להסתכל למעלה, שיש תקווה ושמאין יבוא עזרם. ואבי? אבי קנה למושיקו עניבה יפה בקוטר 24 מילימטר לשים על הקנה, ככה מתנה מחבר. רצה הגורל והעניבה נתפסה באחד מהמחברים של התותח והוא העלה עשן ויצא מכלל שימוש לארבעה חודשים. אבי ממש התנצל אבל מושיקו אמר: "מה זה כמה חודשים לעומת הנצח".

יום עצמאות שמח!

לתגובות:This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

צילום: משה מילנר, לע"מ

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם