הצרפתים ואנחנו

4 france

הלן מזוז, מנהלת השדולה למען קליטת עולי צרפת בכנסת
אם עד כה בפוליטיקה העולמית זוהתה האנטישמיות עם מפלגות הימין באירופה, הרי שדווקא תמיכת האסלאם האירופי בשמאל שניצח חושפת את המציאות המרה שיהודים בתפוצות וגם בארץ רצו כל כך להדחיק: שנאת היהודים אינה קשורה לצד מסוים של המפה הפוליטית, ובטח שלא לשנאת הזרים באשר הם זרים * כך מוצאים את עצמם יהודי צרפת חסרי מנוחה מכל עבר. ולא, זה לא אומר שהם ישתכנעו בקלות שהציונות והעלייה לארץ הן כרגע הבחירה הטבעית ביותר בעבורם * מנהלת השדולה למען קליטת עולי צרפת קוראת לממשלה להושיט להם יד מכוונת

את נאום הניצחון שלו פתח נשיא צרפת הנבחר מקרון במשפט "פרק חדש של תקווה מתחיל עבור צרפת". האם ניצחונו הוא באמת פרק חדש בנוגע לעתיד המדינה? ספק רב. צרפת, שאיבדה את זהותה והפכה מהרפובליקה החמישית לרפובליקת אסלאם, סובלת גם מבעיה כלכלית קשה מאוד.

התסכול וחוסר האופטימיות של רוב האזרחים מסביר היטב את התחזקות הקיצוניות מימין ומשמאל. צרפת, הנמצאת היום בבעיה דמוגרפית חמורה וסובלת מנתונים כלכליים שליליים, כנראה רק תחמיר את מצבה למראה 'המצע' של מקרון, ופרק חדש בהחלט אינו נראה באופק.

אך השאלה המתבקשת נוגעת לתקווה שעליה מקרון מדבר. האם מדובר בתקווה אמתית לאזרחים? והשאלה המעניינת יותר היא: האם מדובר בתקווה אמתית ליהודי צרפת בנוגע לעתידם וביטחונם האישי שלהם ושל משפחותיהם?

בעבור הקהילה היהודית בצרפת, התוצאות בסיבוב הבחירות הראשון (שנתנו לשמאל הקיצוני ולימין הקיצוני יחד יותר מארבעים אחוזים) לא היו מפתיעות. הקהילה היהודית סובלת זה שנים ארוכות מאנטישמיות קשה מאוד, ומדיניות צרפת כלפי כניסת זרים למדינה רק החמירה את מצבם. הסתובבות חופשית ברחובות פריז כבר מזמן הייתה לפריווילגיה והסתובבות בכיפה על הראש היא כבר מזמן סיכון שיש להביא בחשבון. מהרצח של ילדים בבית ספר יהודי בטולוז שזעזע את הקהילה כולה ועד זריקת אישה יהודייה מחלון ביתה על ידי מוסלמי לפני כחודשיים היו עוד אלפי מקרי אנטישמיות שנעשו חלק משגרה.

גם הצרפתים עצמם סובלים מאוד מהתחזקות האסלאם ובעקבותיה גם מהעלייה באלימות והפשע במדינה, וכל אלו הם הסיבה שעלייתה של לה פן לסיבוב השני לא הייתה בגדר הפתעה כלל.

לכאורה תוצאות הבחירות בצרפת צריכות לא רק להדליק נורה אדומה ליהודים אלא גם להיות הזרז לעלייה מסיבית לארץ ישראל. מי שסובלים שנים ממקרי אנטישמיות קיבלו עתה גם ביטוי מספרי בתוצאת הבחירות, שכביכול משקפת את אחוז הקיצונים במדינה. אך עלייה מסיבית הייתה רלוונטית אילו חיפשו היהודים סיבות לעזוב, אבל ההפך הוא הנכון. הם מחפשים סיבות להישאר.

באופן אבסורדי, הצלחת מקרון לגבור על יריבתו מימין וגריפתו כ-65 אחוזים מקולות הבוחרים היא תקווה בעבור יהודי צרפת. הם אינם רואים את האיום בתוצאה של לה פן או בתוצאת המועמד מהשמאל הקיצוני מלנשון בסיבוב הראשון, להפך. הם רואים את התוצאה של מקרון, והתוצאה הזאת מרגיעה אותם. ההיסטוריה הוכיחה לנו שגם כשהסכנה ברורה וגם כשהאנטישמיות מקבלת ביטוי עצום עוד הרבה יותר מהבחירות בצרפת, רובם הגדול של היהודים באירופה עדיין בוחרים להישאר במקום מגוריהם.

התקווה או היראה, הדאגה לפרנסה ואולי כולן יחד הן הסיבות לבחירת רוב היהודים להישאר במקומם למרות מיליוני הנורות האדומות שנדלקו. גם היום יש בצרפת אלפי משפחות יהודיות הסובלות מאנטישמיות ותוצאת הבחירות אינה הפתעה מבחינתן, אבל המחשבה לקום ולעזוב עדיין נשארת בגדר מחשבה. לחלקם הפרנסה והנוחות קשות להשגה מחוץ לצרפת, ולכן למי שכן שוקלים ברצינות לעזוב, מדינת ישראל אינה בהכרח האפשרות האידאלית.

ישראל מערימה היום קשיים לא מעטים על עולי צרפת. המדינה מסרבת להכיר בחלק מהתארים האקדמיים של העולים ואחוז המובטלים בקרב הקהילה הצרפתית גדול מאוד. רוב נבחרי הציבור שלנו אינם מכירים את הבעיות של העולים, וגם אם הם מכירים אותן, הן אינן בראש סדר העדיפויות. לכן ברור כי כל עוד לא תייצר ישראל תקווה לקהילה בצרפת, היא תמשיך להיתלות בתקוות אחרות – ושום נורה אדומה לא תעזור.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם