הספינר מהמלין

5 spinerאבינועם הרש

הכירו את הממתק הלאומי הבא: הספינר. הוא נראה כמו חלק מנוע מקולקל שהוצא משימוש, ולו שלושה עיגולים בצורת מדחפים של רחפן, וכאן בערך מסתיים המפרט החזותי המפואר שלו.

השימוש בספינר פשוט עד כדי כך שגם אמבה מתקשה תוכל מן הסתם לכתוב עליו את הדוקטורט שלה: אוחזים, מסובבים את העיגולים ובשאר הזמן לא נותר אלא להתפעל אחוזי השראה מהפלא שכרגע נמצא בידכם. זהו סנכרון מושלם בין תיאום הציפיות המוקדם לתוצאה – קניתם מוצר. הבטיחו לכם שהוא עובד ואתם אמורים למלא תפקיד כדי להפעיל את המכונה הזו, והנה ההבטחה מולאה בשלמותה. אחת לאחת.

זוהי בעצם הגדולה של הספינר והסיבה להתמכרות ההמונית שהוא מעורר בקרב הילדים: מתברר שלמרות אזהרות המבוגרים, לא כל דבר בחיים מסובך כל כך. חשבנו שבשביל להצליח בחיים צריך ללכת לבית ספר טוב, לוותר על הנאות החיים, למכור את הנשמה, להתפלל שניפול על אוניברסיטה טובה שתקנה לנו יתרון בדרך למשרה נחשקת שתעניק לנו משכורת מכובדת ובאמצעותה אולי אולי נוכל להגיע סוף סוף לעבר התוצאה הסופית ולהיות מאושרים, והנה מגיע הספינר ופשוט מנפץ את כללי המשחק היות שההצלחה מעולם לא נראתה נגישה ומזמינה יותר: פשוט סובבו את הגלגלים, והמשימה הושגה.

תחושת הניצחון הקטנה הזו, של אדם שמגיע למשימה, מקבל הוראות ומגיע בשלום ליעדו, היא משכרת. מדהימה. ממכרת. מעניין כמה זמן יידרש עד שיחברו את התלמיד הראשון לאלקטרודות ויראו שכשהוא מפעיל את הספינר התאים במוח שלו מגיבים באופן זהה לאדם שהרגע חווה אושר, סיפוק ומשמעות.

בדרך כמובן זורמים מיליוני דולרים לחברות הגדולות שעובדות על המודלים הפסיכולוגיים הפשוטים כל כך שמשחקים במוח של הילדים כמו בפלסטלינה, ולא נותר לנו אלא לתהות: יכול להיות שהעולם שאנחנו מראים לילדים שלנו נהיה מורכב ומתוסבך כל כך עד שדבר פשוט כמו הספינר הזה נראה להם מושך עד כדי התמכרות?

אולי עד לגלגול הבא של הספינר נהיה חכמים יותר.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם