מדינת הפלא

4 adam gold

אדם גולד

על מנהיגים, ילדים והפלא של מדינת ישראל

בעוד פחות משלושה שבועות ייפגשו בעיירת נופש פסטורלית על חופי סיציליה המנהיגים העצמתיים ביותר של האנושות כדי לדון בוועידת G7 כיצד אפשר להבטיח את עתיד ילדינו ואת שגשוג הדורות הבאים של האנושות. רק שבאופן די מדהים, כמעט לכל המנהיגים לא יהיו ילדים משל עצמם.
במוקד הוועידה יעמדו קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי, ראש ממשלת יפן שינזו אבה, נשיא הנציבות האירופית ז'אן-קלוד יונקר, ראש ממשלת איטליה פאולו ג'נטילוני – כולם כולם ללא ילדים, ואליהם יחבור כמובן עמנואל מקרון הצעיר, נשיא צרפת הנבחר, שלא הביא לעולם ילדים עם בריז'ט טרוניו, אשתו המבוגרת ממנו בעשרים וחמש שנה (ולא שטרוניו לא אוהבת ילדים, שהרי באופן מביך הרומן ביניהם החל באופן פלילי משהו, כשמקרון היה ילד קטן בכיתה ט' וטרוניו הייתה המורה שלו לתאטרון). למעשה, חוץ מטרודו וטראמפ מנהיגי צפון אמריקה, לאיש ממנהיגיו העצמתיים של העולם החופשי אין ילדים.
מנהיגי G7 מצטרפים למנהיגים אירופים רבים חסרי ילדים, ובהם ראש ממשלת הולנד מרק רוט, ראש ממשלת שוודיה סטפן לופוון, 'השרה ראשונה' של סקוטלנד ניקולה סטורגיאון, ראש ממשלת לוקסמבורג חאוויאר בטל וכן הלאה.

התופעה העגומה אף החלה להתפשט מאירופה אל עבר חלק ממדינות אסיה, ובין היתר אפשר לציין את נשיאת טיוואן צאי אינג-ון, את ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי ואת נשיאת דרום קוריאה המודחת פאק גון-הייה. כולם חסרי צאצאים.

 יש כאן הרבה יותר מעוד אנקדוטה או קוריוז חביב.

גם אם אפשר לטעון לקשר עקיף שגורם לתופעה המרתקת (היעדר הילדים פינה למנהיגים זמן נוסף להשקיע בקריירה הפוליטית), ברור לכל שאי אפשר לנתק את העובדה שלראשונה בתולדות האנושות המנהיגים חסרי הילדים (חלקם הגדול מבחירה) הם שמקבלים את ההכרעות הגורליות ביותר הנגזרות משקיעתה המתמשכת של תרבות המערב, בדגש על אירופה, בשנים האחרונות.

ואכן, המנהיגים הם רק סימפטום בולט של תהליכים חברתיים עמוקים יותר ושל הלכי הרוח של הציבור הרחב שבחר בהם. באירופה העייפה והנבוכה של ימינו, בצל קריסת המשפחה המסורתית וניוון אנושי מתמשך – שהם במידה רבה צל של טראומת המעשים הנוראיים שביצעו אבותיהם על אדמה זו לפני 70 שנה – זוגות רבים בוחרים שלא להביא ילדים ולעתים אף שלא להתחתן בכלל. אין פלא כי שיעורי הפריון מצביעים על מגמת היכחדות דמוגרפית, ומספר הילדים הממוצע באירופה הוא 1.4 ילדים בממוצע לאישה, בעוד המספר הנחוץ לשמירת יציבות גודל האוכלוסייה הוא לכל הפחות 2.1 ילדים לאישה.

זוהי תופעה מעוררת מחשבה. הפריון מבטא אמונה בעולם ובעתידו, והבחירה להוליד ילדים היא הצהרת אופטימיות ביכולת החברה להתמודד מול האתגרים העומדים לפתחה.

מנגד, הבחירה שלא להוליד ילדים מבטאת תפיסה הפוכה ושונה בתכלית. אם כן, התופעה המרתקת שבה למנהיגים רבים כל כך אין ילדים, היא רק נדבך במכלול רחב של תהליכי עומק מדאיגים, שבמסגרתם מתמודדת אירופה עם הגירה מתעצמת, חוסר יציבות פוליטי, קני טרור מתרבים, קיטוב פנימי, התאבדות דמוגרפית, היעדר רוח לחימה, כלכלה מזדקנת, איבה לפקידות האיחוד, פנסיות רעועות ועתיד לוט בערפל.

כאשר כותרות העיתונים מדווחות שוב ושוב על טרור, על בעיות הגירה, על הצורך בלאומיות בריאה מאוזנת ועל התקווה כי העולם החופשי ימציא עצמו מחדש ויוכל להתמודד כראוי עם האתגרים הקיומיים של איראן, דאע"ש, צפון קוריאה ויתר הפסיכופטים על פני האדמה, נקודת הפתיחה חייבת להיות הצבת חלופה לניוון המערבי.חלופה כזו כרוכה ביצירת חברה בריאה ומשגשגת שתהיה דרך האמצע בין הפונדמנטליזם האיסלאמי ובין הדקדנס האירופי.
כאן הגענו לישראל, שכן התופעות המתוארות כאן הן אולי הסיבה שהשמאל הפרוגרסיבי ברחבי העולם (ובשוליים קיצוניים בישראל) מתחרפן כל כך מהאנומליה החריגה שנקראת מדינת ישראל ונחוש לשבש את יכולתה של המדינה לשמר את אורח חייה. שהרי באורח פלא ולמרות כל המכשולים נותרה ישראל אנטיתזה בולטת למערב הפרוגרסיבי ולרוחו המדולדלת (כפי שמתאר בהרחבה דיוויד גולדמן בספרו 'ציביליזציות גוועות').

צאו וראו: למרות הקשיים הרבים העומדים בפניה ישראל היא מדינת לאום דתית, מודרנית, מצליחה ומאושרת. למרות טרור רצחני, מלחמות עקובות מדם ומציאות גאו-אסטרטגית לא פשוטה, התבססה בישראל מדינה יציבה ודמוקרטית שלה חברה תוססת, צבא עצמתי, תעשייה חדשנית, כלכלה חזקה וצמיחה גבוהה. ובה בעת ישראל מתבלטת כמדינה ששיעור הפריון שלה הוא הגבוה ביותר בעולם המפותח, ושיעור הפריון הגבוה מאפיין גם את הציבור החילוני. כל אלו מסייעים לישראל לשמר את מעמדה גם בטייפון הסוער של המזרח התיכון המדמם (טפו, טפו, כמובן...).

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם