זה הסוד שלנו

3 lag-baomer-region

הרב חגי לונדין

כל שנה לקראת ל"ג בעומר והילולת רשב"י, כשמושגים כמו 'סוד', 'קבלה', 'זוהר' מתחילים להיזרק לחלל האוויר, עולה מחדש השאלה מהי בעצם תורת הנסתר ולמה כל כך מזהירים ממנה.

נעשה סדר בדברים:

תורת הנסתר/הקבלה/הסוד – היא תחום תורני העוסק ברבדים המופשטים של פסוקי הנבואה. אם ההלכה מלמדת אותנו מה לעשות, ולימודי המשנה והגמרא מלמדים אותנו כיצד הגענו להלכה מתוך הפסוקים, הרי שלימודי הנסתר הם השיא במסע אל הפנימיות. על גבי ידיעת ההלכה והבנת ההיגיון הלמדני – אנו מנסים להבין מהם העקרונות הרוחניים העומדים מאחורי הפסוקים. לדוגמה, ההלכה מורה שאסור לערבב בשר בחלב באכילה, בבישול ובהנאה; הגמרא מסבירה שהאיסור נלמד מחזרת התורה שלוש פעמים על הפסוק 'לא תבשל גדי בחלב אמו'; תורת הסוד מגלה לנו שהבשר מבטא את 'מידת הדין' (הצדדים הקשים במציאות), ואילו החלב מבטא את 'מידת הרחמים' (הצדדים הרכים), וערבוב שלהם הוא ביטוי לטשטוש תפקידים שונים בבריאה.

בכל הדורות הסתייגו גדולי ישראל מלימוד פופולרי של תורת הנסתר, וזאת מפני החשש שהיחשפות לתכנים הללו עשויה להזיק למי שאינו בשל לכך. תורת הנסתר עוסקת ברעיונות עליונים ומופשטים הנראים במבט ראשון כתמוהים. אם האדם אינו בשל עדיין לעכל באופן מאוזן את התכנים הללו – העיסוק בהם עלול להביאו לבלבול, ולעתים אף לטשטוש של גבולות ההלכה והנורמליות. הרב קוק מנסח זאת כך: "הסתרים העליונים, מתוך גודלם, מתוך הופעת אורם – מהרסים את כל הסדרים הקבועים בתכונת השכל הטבעי" (אורות הקודש א, לד). לדוגמה, אחד העקרונות של עולם הקבלה הוא כי גם ברע חבוי טוב. הרעיון הוא: מכיוון שהרוע אף הוא יציר כפיו של ה' – הרי שמצד המבט הא-לוהי מתברר למפרע כי גם חטאינו וכישלונותינו תרמו את שלהם לקידום העולם. אדם שאינו בעל מוצקות הלכתית ונפשית עלול לקחת רעיונות כאלו וליישם זאת בחייו באופן ישיר ופשטני. קרי: לחיות באשליה כי הוא 'מעלה ניצוצות' באקט של אכילה תאוותנית, 'מברר קליפות' בהתנהגות לא צנועה ושאר רעיונות הזויים. והיו דברים מעולם.

מכיוון שכך, בכל דור ודור היו מחכמי ישראל שתרגמורעיונות מתורת הסוד לשפה המותאמת לכוח העיכול של התרבות הנוכחית, מה שמכונה בשם הלא-אקזוטי בעליל "לימודי אמונה/מחשבה". אף שגם לימודי האמונה עוסקים בהבנת הרובד המופשט של התורה ישנם שני הבדלים מרכזיים בינם לבין לימודי הקבלה: א. השפה שבה נכתבו ספרי האמונה היא שפה שכלית ומובנת עד כמה שאפשר. ב. התכנים בספרי האמונה הם ב'מתח רוחני' המותאם למבנה הנפשי של הלומד הממוצע; מכיוון שכך, הם יכולים לשמש 'משקפיים' ומקפצה ללימוד תוכני הנסתר שנכתבו ב"שפתקוד". ראוי להוסיף שגם אם היו תקופות או מקומות בעולם היהודי שבהם היו הדרכות מעט יותר 'משוחררות' בלימוד הנסתר, הרי שבדורות הללו תלמידי חכמים רבים 'מהדקים מחדש את החגורה'. זאת ככל הנראה עקב אבחנתם כי בתרבות הנוכחית – שבה ישנה משיכה חזקה למיסטיקה וזניחת השכל המופשט – הסכנה האמורה לעיל גדולה שבעתיים.

למרות כל האמור, אי אפשר להתעלם מהמשיכה האדירה שמתגברת כיום בציבור ללימוד תורת הסוד. שורשי תופעה זו אינם רק שליליים, אלא נובעים בעיקרם מהתבגרותה השכלית והנפשית של התרבות האנושית (עידן המכונה אצל חכמים בשם 'גאולה' או 'עקבא דמשיחא'). העולם כיום איננו מסתפק בחקר המציאות הפיזית אלא חותר גם לעומק ולרבדים הפנימיים. אצל רבים מתעורר צורך קיומי לתורה שאיננה רק אוסף של ציוויים יבשים אלא מלאת רגש וחיוניות ('נשמתא דאורייתא'); וזה נפלא.

המצב הנוכחי, שבו קיימים בתרבות במקביל מופשטות ועומק בשאיפה והתנהגות חומרנית בפועל – הוא מצב רגיש, בעל סיכון וסיכוי אדירים. הסיכון עלול להוביל, מעבר לתופעות שציינו לעיל, גם לרדידות מחרידה של תורת הסוד. לא נדיר לשמוע כיום 'אינסטלציה' של תורת הנסתר, היינו דקלום חיצוני של מושגים כדוגמת 'צינורות שפע'; 'ספירות'; 'בחינות' – שאמנם מעוררים תחושה מיסטית בשומעים, אבל במחילה, אף אחד, כולל המדבר, לא מבין בתכל'ס מה הכוונה. הסיכוי לעומת זאת – שיתממש כאמור דווקא באמצעות ביסוס תורת הנגלה ובריבוי של לימודי אמונה בהירים – הוא בהתחדשות מופלאה של תורת ישראל ובחיבור של הגלוי והנסתר. באופן מדורג וזהיר אנחנו נגיע בסוף לאש של רבי שמעון בר יוחאי. זוהי התקווה של העולם.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם