סייבר נפשי

5 cyber

אבינועם הרש

בעוד אתם בוצעים את החלה וטובלים אותה בחריימה, מתברר שעולם הסייבר התחפש להר געש פעיל. האקרים פתחו במלחמת עולם שלישית והסתערו על מדינות רבות בעולם באחת מהתקפות הסייבור הגדולות שהיו אי פעם.

מתקפת הסייבר התרחשה בעשרות מדינות ובהן בריטניה, רוסיה, ספרד, טורקיה, יפן והפיליפינים.

מדובר בפעולה מכוונת של תכנה מזיקה העונה לשם 'נוזקה' על ארגונים של מדינות וארגונים עסקיים המבצעת הצפנה של קבצים שמאוחסנים ברשתות מחשבים, ותכליתה למנוע מבעלי הקבצים גישה חופשית למידע שלהם. כאשר בעל המידע מבין שהמידע החשוב לו בעצם מוחזק כבן ערובה מגיעה דרישת כופר מצד הפצחנים (האקרים) בכדי לשחרר את המידע.

בליל ההתקפה נספרו עשרות אלפי דרישות כופר מצד ההאקרים והם דרשו לקבל את הכסף ב'ביטקוין' (מטבע המשמש ככסף באינטרנט) בשווי עשרות אלפי דולרים.

ה'ניו-יורק טיימס' דיווח כי מעבדות קספרסקי, גוף אבטחת סייבר בעל מוניטין בינלאומי הממוקם ברוסיה, זיהו יותר מ-45 אלף מתקפות פצחנים ב-74 מדינות שונות ('דבר ראשון' עדכון אחרון: 13.05.2017).

עשרות בתי חולים בבריטניה נפלו קרבן למתקפה הגדולה וכך גם מוסדות עסקיים גדולים ברוסיה ובספרד. למרות האיום הנרחב הודיעה הרשות הלאומית להגנה בסייבר כי נבלמה המתקפה חסרת התקדים על המערכות הישראליות, וזאת לאחר הנחיות ברורות לציבור שפורסמו קודם המתקפה.

*

הרעש התקשורתי שעשתה מתקפת הסייבר חסרת התקדים סיפקה לנו עוד הזדמנות להבין לאילו איומים טכנולוגיים אנו נחשפים בעצם החיבור הגובר לאינפוזיה הטכנולוגית של האינטרנט והסמארטפונים, או אם תרצו לשאלת המיליון דולר: מה ענקיות התכנה 'גוגל ו'פייסבוק' אינן רוצות שנדע עליהן.

מעבר למידע המטורף שנאגר עלינו - החל מתמונות, מיילים, חשבונות אשראי, דפוסי התנהגות ותחביבים - שחברות-הענק הללו מתרגמות אותו לסכומי כסף אדירים שהן מקבלות תמורת חשיפת המידע הזה לחברות שיווקיות, העניין המפחיד באמת הוא חוסר המודעות שלנו לאיומים הטכנולוגיים שנשקפים לעברנו באופן תמידי ואנחנו בכלל לא מודעים להם. ממש כמו אדם שמציב את מצלמת הנייד שלו בחדר והוא בטוח שהיא סגורה כי נורת הבקרה לא עובדת, אך ברגעים אלו ממש מישהו עוקב אחריו ואחרי התנועות שלו.

הדרך לפתרון, כותב בעל 'מסילת ישרים', היא קודם כול להפסיק לחיות בסרט, ולדעת שאנחנו לא יודעים כלום. להיות מודעים למצב האמתי שלנו.

רק במוצ"ש שמענו והבנו כמה ניסיונות סייבר לתקוף את ישראל עברו עלינו וסוכלו מבלי שידענו בכלל. פתאום הרגשתי צורך לעצור לרגע ולבדוק את הגנת הסייבר הנפשית שלי, והאם אני מודע בכלל למיליון ההתקפות שמנסות לחדור למרכז הבקרה שמניע את המעשים שלי, והבנתי שדווקא העובדה שאני משום מה לא נלחץ וממשיך בשאננות שלי - היא זו שממנה אני הכי חושש.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם