גרעינים בע"מ

4 shatach
שמואל שטח

גרעינים תורניים – הזדמנות לדיוק בדרך

שמואל שטח, מנכ"ל נאמני תורה ועבודה

יותר ממאה קבוצות התיישבות וגרעינים פועלים היום ברחבי המדינה, ופעולתם בחידוש קהילות ובבניית הארץ היא חשובה ונהדרת. גם אני זוכה לגור בעיר שהתחדשה והתחזקה הודות לגרעין תורני נמרץ שפעל בה, אולם יש כשלושים גרעינים אשר למרות מסירות הנפש המוערכת שלהם מביאים לתוצאות הפוכות: להדרת אוכלוסייה מסורתית, לבריחת אוכלוסייה קיימת וליצירת חיץ בין הקהילה הדתית הוותיקה ובין הקהילה החילונית.

אמנם מדובר במיעוט של גרעינים בתוך הכלל המבורך, אבל זהו מיעוט שלא נוכל להתעלם ממנו, מאחר שהוא יוצר נזק רוחבי המשפיע על כלל הנעשה בעיר. את הנזק רואים לא רק בנתונים המציגים זליגה נוספת של אוכלוסייה מסורתית לעבר החינוך החילוני, אלא גם שומעים בסתר ממנהיגי הציבור הדתיים, המזהירים השכם והערב ממעשים לא אחראיים של אנשי גרעינים אלו, המזוהים בדרך כלל עם תפיסותיו הערכיות של אורי אריאל. דבריהם לא ייאמרו בקול משום שעוד לא נוצר בנו שיח אמתי וכן סביב הדרך שבה ראוי (ולא ראוי) לגרעין לפעול.

מבקר המדינה נתן לנו הזדמנות מחודשת לבחון את הדברים. רבים וטובים שקראו את הדו"ח, כמו קלמן ליבסקינד, עצרו בעמודים הראשונים העוסקים בהיבטים הפוליטיים, אך המשך הדו"ח הוא החשוב יותר, והוא העוסק בעצם הבעיה. כך למשל כתב המבקר: "לא נקבעו מנגנונים ואמצעים שמטרתם להתמודד עם הביקורת שנמתחה על פעילות קבוצות ההתיישבות". 

המבקר מביא בדו"ח דוגמה מגרעין קצרין, שבה היה נתק בין הרשות המקומית ובין הגרעין – שפעל להקים מוסד חינוכי שידיר את האוכלוסייה המקומית – וממשיך וטוען: "רוב הרשויות השיבו כי אין תיאום בינן ובין משרד הבינוי בנוגע לסיוע לקבוצות ההתיישבות, וכי בפועל אינן מפקחות על פעילות קבוצות ההתיישבות ואינן מבקרות אותה".

המבקר הרים להנחתה כדי שנתחיל לדון בכללים הראויים שגרעין ישמור עליהם ונשאל כיצד אפשר להעריך את היעילות החברתית והקהילתית של כל גרעין וגרעין: האם הוא מחזק את האוכלוסיות החלשות או דווקא מעצים את הפער החברתי? האם הוא מחזק את המוסדות המקומיים או מנוון אותם? האם הוא מחזק את השפעת הקהילה הדתית בעיר או מביא לבידולה?

בצר לנו נכנסו לדיון ברגל גסה אנשי 'מולד', יריב אופנהיימר וחברת הכנסת סתיו שפיר. הם משכו אותו לכיוון שלהם וגרמו לנו לחשוב שזהו מאבק בין שמאל לימין ושאין טעם להידרש לדברים. רבים בציונות הדתית התנחמו בעובדה שכל מי שביקש לאחרונה תמיכה תקציבית, כולל גרעינים חילוניים – קיבל. אלא שדווקא עובדה זו, המצביעה על חוסר הבקרה, היא שצריכה להדאיג אותנו ולא להרגיע. 

ראוי כי ננצל את ההזדמנות הזו לתיקון הליקויים ולא לתירוצים בנוסח "גם מפא"י עשו כך". מי שחפץ בחיזוק עולם הגרעינים, ראוי כי יהיה הראשון לקיים דיון זה ולנטרל את יכולת השפעתם של מי שמשחירים את התמונה. העובדה שאנשים עושים אינה יכולה למנוע מאתנו לשקול האם גם מעשיהם נכונים.

 

 

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם