לשנות את המשוואה

4 ketshop

נרי לוי

השבוע שוב יצאו הצהרות ממשרד הבריאות על מצב האוביסיטי (השמנת היתר הקיצונית) של החברה שלנו. שומן והשמנת יתר הם סוגיה מהקשות ביותר שהחברה במערב מתמודדת אִתן. יש הרבה מחלוקות על דרכי הפתרון ומה לעשות כדי להציל אותנו, אבל כמה דברים חייבים להיאמר: יש להפסיק להאשים ולהתחיל לקבל אחריות. אמנם משרד הבריאות יוצא מדי פעם בפעם בתכניות להתמודדות עם בעיות האכילה של האזרחים, אך בדרך כלל קצת פחות מדי והרבה תחת לחץ של חברות מסחריות.

בואו נתמודד עם הדברים מבחינה מסחרית; בואו נעודד את הפועלים לטובה. יש אויב שכולם מסכימים עליו – הסוכר. סיפור העמסת הסוכר החל לפני 40 שנה, כשמשרד הבריאות האמריקני החליט שכדי להתמודד עם ההשמנה הדוהרת יש להפחית את כמות השומן במאכלים. הפחתת השומן גרמה לטעם להיפגם מאוד, ולכן החברות הוסיפו לאוכל (המון) סוכר ומלח. את התוצאות העולם כולו אוכל עכשיו, שכל המערב שמן יותר בצורה קיצונית.

ההצעה שלנו היא שלא להגביל את מי שמוכר סוכר אלא לעודד כלכלית את המוצרים מופחתי הסוכר. לא דייאט, רק מופחתי סוכר. לדוגמה: חברת היינץ התחילה לייבא לארץ שני ממרחי קטשופ. אחד רגיל (מלא בסוכר) ואחד עם 50% פחות סוכר ו-25% פחות נתרן (מלח). איזה מהם זול יותר? המתוק והסוכרי. ובכלל, המוצר המתחרה המוביל, של חברת אוסם, זול כמעט במחצית. מה קרה? המוצר מופחת הסוכר של היינץ תפס תאוצה, ונראה לכם שאוסם תיתן לחברה אחרת להשתלט לה על המדפים ועל העגלות? היום הניחה אוסם על המדפים גם קטשופ עם חצי מכמות הסוכר (והקלוריות) אבל גם שם יודעים שאפשר לגבות יותר על בקבוק קטן יותר. רק 30% יותר במחיר…

אצלנו בבית קונים בקבוק קטשופ כמעט על בסיס שבועי. זה הפרש של 250–300 שקלים בשנה רק על מוצר אחד. אילו מחיר המוצרים היה זהה, לא הייתה לנו התלבטות. אילו מחיר הקטשופ מופחת הסוכר היה נמוך יותר ממחיר הקטשופ הרגיל, על אחת כמה וכמה.

אם המוצרים מופחתי הסוכר יהיו זולים, יקנו אותם הרבה יותר, רבים יתרגלו לצרוך פחות סוכר וכולם יהיו מרוצים, יצרנים וצרכנים.

רוצים לשמוע עוד על השפעת הסוכר על החיים שלנו? אלו שני סרטים מקסימים שגרמו לי לחתוך בסוכר לגמרי: ׳fedup׳׳that sugar film׳.

ח"כים, נראה אתכם עכשיו.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם