תעזוב ת'פלאפון, ילד

4 smartphone

ירון סלע, פסיכולוג

מה מפחיד כל כך את בני הנוער שבגללו הם אינם מניחים את הטלפון החכם?

 ילדים ובני נוער היום (שנולדו אחרי שנות התשעים), נקראים בלשון הסוציולוגים והפסיכולוגים 'דור ה-Y' או 'דור המילניום'. הם מהירים יותר מבעבר, מתוחכמים יותר, בעלי קשב נמוך יותר ומחפשים גירויים וריגושים כל הזמן.
בני דור ה-Y נולדו למעשה לעידן האינטרנט ומקבלים אותו כחלק בלתי נפרד מחייהם, בערך כמו שהטלפון הנייח היה לדור הוריהם.

אבל האינטרנט לא יצר רק תקשורת הרבה יותר מהירה; יש חוקרים המסתכלים עליו ממש כעל 'משנה משחק' בשל השפעתו המהותית על התפיסה העצמית והחברתית של בני הנוער של ימינו. השימוש האינטנסיבי באינטרנט בכלל וברשתות החברתיות בפרט הביא להעצמת שתי חרדות: האחת היא החרדה להיות אנונימיים (או שלא להתפרסם), והאחרת היא הפחד מלהחמיץ.

המרוץ לתשומת הלב

מהמחקרים עולה ששימוש ברשתות חברתיות שם במרכז את ה'עצמי' והפנה אליו אינספור זרקורים מצד בני
משפחה וחברים ממעגלים שונים. בכל רגע נתון יש לכל אחד גישה למאות ולאלפי עוקבים, עניין המחזק את​​'המרוץ לתשומת הלב'. מחקרים בנוגע להצגה עצמית ברשתות חברתיות מראים שאנשים בדרך כלל נוטים להציג את עצמם בצורה האידאלית ביותר, כלומר מפרסמים על עצמם נתונים מחמיאים, מציגים תמונות מהחופשות הנחשקות ביותר ובכלל מראים תמונה חיובית (מדי) של ה'עצמי'. למה? כי זה מה שכל השאר עושים... התהליך הזה יצר התעסקות מוגברת מאוד ב'עצמי' ובעיקר באופן שבו ה'עצמי' נתפס בעיני אחרים, על ידי מספר הלייקים, התגובות, העוקבים, השיתופים ועוד.

פרסום רשומה אינו רק עדכון פשוט; הוא נעשה מנגנון לחיזוק התלות בתגובותיהם של אחרים. בני הנוער רוצים שיראו אותם, שיאהבו אותם ושיעריצו אותם, ולמעשה מחזקים את ההתייחסות העצמית הנרציסטית. לעומת זאת כאשר אין הם זוכים לתגובות שהם כל כך רוצים (וצריכים), הם חשים ריקנות, בדידות והכי גרוע – אנונימיות.

מראה, מראה שעל הקיר, איפה המסיבה הכי טובה בעיר? הפחד מהחמצה

אז ראינו שהאינטרנט מגביר את ההתעסקות בתפיסת ה'עצמי' בעיני אחרים ברשתות החברתיות, אבל זה לא נגמר שם. המציאות ברשתות היא אינטנסיבית ותמיד מזמנת עוד אירוע, חדשות או פורום. הפצצה של אינסוף אירועים וגירויים כאלה מעוררת את הפחד מלהחמיץ.

הפחד הזה חזק עד כדי כך, שהוא זכה למושג מקובל מאוד בפסיכולוגיה היום: FOMO – Fear Of MissingOut. בעולם מלא גירויים דיגיטליים אחת החרדות הבסיסיות ביותר היא שאיננו נמצאים במקום שכולם נמצאים בו או שאיננו מעודכנים בדבר שכולם מעודכנים בו. החרדה הזו שומרת אותנו כל הזמן מחוברים להתראות בטלפון, למיילים, לוואטסאפ ועוד. ואכן, מחקרים מראים שבני נוער שמתנתקים מהאינטרנט לכמה שעות מרגישים תחושה חזקה מאוד של צורך לחזור ולהתחבר.

מה עושים?

שתי החרדות שתיארנו שומרות את הילדים ובני הנוער (וגם את המבוגרים...) צמודים מאוד לאינטרנט ומזינות את החיבור האינסופי. באופן פרדוקסלי, החרדות הללו חזקות כל כך שהן למעשה מזינות את עצמן, ולמעשה ככל שמחוברים יותר כך חרדים יותר, וחוזר חלילה.

בדיוק במקום הזה נכנסים ההורים, והם צריכים לסייע לילדים ולבני הנוער לווסת את השימוש ולהקפיד גם על הפסקות וניתוקים. עם זאת הפסקות אלו צריכות להיות מתוכננות היטב ולספק לילדים חלופות מהנות, כגון משחק עם בני המשפחה, חוגים או בילוי עם חברים שאיננו כולל אינטרנט. בעולם של ימינו חלופות אלו דורשות תכנון, זמן ומחשבה ואינן מובנות מאליהן, אך חשיבותן לצמצום החרדות שתיארנו היא גבוהה.

מעבר לטיפים האלה חשוב להוסיף מילה או שתיים בעניין ניצול זמן ואחריות אישית: השניים קשורים. להורים יש הזדמנות להורות את הדרך לבני הנוער המתבגרים. אם אנחנו, ההורים, נניח את הטלפון החכם בצד כשאנחנו נכנסים הביתה, נוכל להשפיע גם על הילדים להניח אותו ולגלוש פחות. אגב, אפליקציות הגנה מתקדמות כמו זו של רימון מאפשרות להורים לקבוע את משך זמן הגלישה היומית בטלפון. ואתם, בני הנוער, בסוף הכול יתחיל מכם. חשבו איך להפוך למובילי השינוי אצלכם בבית, כי אם האח או האחות הבוגרים יתנו דוגמה אישית לאחים הצעירים יותר, כולם יצאו נשכרים: גם האחים הבוגרים, שנעשים מושא לדוגמה ולחיקוי, וגם האחים הצעירים, שירכשו הרגלי גלישה בריאים יותר.

ירון סלע הוא פסיכולוג ודוקטורנט בתחום הפסיכולוגיה של האינטרנט ויועץ חינוכי של אינטרנט רימון

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם