רדיוהד נגד רוג'ר וה-BDS

11 tom york

אדם פז

תום יורק, סולן להקת הרוק האגדית 'רדיוהד', יוצא בריש גלי נגד הקריאה לחרם על אמנים מחו"ל שיופיעו בישראל, ובכך מקים חזית אמנים חדשה מול רוג'ר ווטרס וארגוני ה-BDS. ועם זאת, יורק רחוק מלהיות ימני

'רדיוהד' היא אחת מלהקות הרוק-אלטרנטיבי הנחשבות ביותר בעולם. הם פרצו לתודעה באנגליה בעיקר בשנות התשעים, ומאז מכים גלים ברחבי תבל. תום יורק, הסולן שלהם, נחשב אחד היוצרים המשפיעים ביותר בעולם המוזיקה.

לקראת ההופעה הקרובה שלהם בישראל, גם חברי רדיוהד קיבלו אזהרה מארגוני החרם על ישראל (BDS) "לא להגיע להופעה במדינה שבה יש אפרטהייד כנגד האוכלוסייה המקומית ושלילת זכויות אדם".

את החרם התרבותי מוביל רוג'ר ווטרס, בסיסט העבר של להקת פינק פלויד, שהאג'נדה הפוליטית שלו זועקת מרוב הטקסטים שכתב מאז ומתמיד. ווטרס לוחץ באופן קבוע על אמנים שמתכננים להופיע בישראל, ומנסה לשכנע אותם לבטל את הופעתם. על עצומה נגד הופעות בישראל שארגן ווטרס חתמו יותר מ-700 אמנים.

רדיוהד הופיעו בישראל כבר שמונה פעמים, הפעם האחרונה בקיץ 2000. עם זאת, זו בהחלט הפעם הראשונה שהם מגיעים לכאן מאז קמפיין החרם הכלכלי, התרבותי והאקדמי על ישראל, שהחל בשנת 2005 ע"י ה-BDS.

"הגיע הזמן שהאמנים יחרימו את החרם"

עם זאת, נראה שמתפתחת כעת חזית נגד: עוד ועוד שמות בעולם המוזיקה לגווניו ברחבי העולם מתנגדים לחרמות, יוצאים נגד אמירות אנטי-ישראליות של מעריציהם ברשתות החברתיות, ומדברים בשבחה של מדינת ישראל.

בריאיון למגזין המוזיקה 'רולינג סטון' לרגל חגיגות 20 שנה לאלבום הבכורה של רדיוהד, התבטא יורק בצורה חדה וברורה: "כל הנושא הזה מאוד מצער ומלא באנרגיה שלילית. יש הרבה מאוד אנשים שלא מסכימים עם הערכים של תנועת ה-BDS, ואנחנו ביניהם... אני לא מסכים עם החרם התרבותי בכלל, גם אם רשימת המחרימים כוללת אנשים מפורסמים כמו נועם חומסקי וג'יי קיי רולינג".

 

"יש משהו מאוד מתסכל באמנים שאתה מעריך, המניחים שאתה לא יכול לקבל החלטות מוסריות בשביל עצמך, לאחר כל שנות הפעילות שלנו. הם מתנשאים עלינו ואני נדהם מזה שהם מרגישים שהם יכולים להרשות לעצמם לעשות את זה"

 

תמיכה בישראל נראית לנו דבר ברור מאליו, אך בקרב גויי העולם הרואים רק רשמים חד-צדדיים מהלחימות האחרונות בעזה, זהו צעד אמיץ מאוד היכול להתפרש בקלות על ידי המעריצים כעידוד לברבריות ולמלחמה. עד כה ההתנגדויות לחרם היו מאופקות ומקומיות, ויורק הוא הראשון שתוקף את ווטרס באופן גלוי.

"סוג השיח שהם מעוניינים בו הוא כזה של שחור ולבן", ממשיך יורק, "יש לי בעיה עם זה. זה מאוד לא מכבד להניח שאנחנו לא מבינים מה קורה, או שאנחנו מפגרים שלא יכולים להחליט בעצמנו. זה מתנשא בצורה קיצונית, זה פוגע...

"יש משהו מאוד מתסכל באמנים שאתה מעריך, המניחים שאתה לא יכול לקבל החלטות מוסריות בשביל עצמך, לאחר כל שנות הפעילות שלנו. הם מתנשאים עלינו ואני נדהם מזה שהם מרגישים שהם יכולים להרשות לעצמם לעשות את זה. אני לא מבין למה מופע רוק או הרצאה באוניברסיטה הם בעיה. באמת, אי אפשר ללכת לדבר עם אנשים שרוצים ללמוד דברים במדינה אחרת? זה המקום היחיד שבו אתה אמור להיות חופשי לבטא את עצמך בכל דרך אפשרית. ואתם רוצים לומר לאנשים האלה שהם לא יכולים לעשות את זה? וזה גם אמור לעזור למשהו?"

לתמיכתארגוני שמאל ישראלייםבחרם התרבותי יש השלכות ציבוריות ופוליטיות. בכנסת עלתה יזמת "חוק החרם", ורוב הציבור הישראלי התאכזב תרבותית ואף התרחק פוליטית מעמדת אנשי השמאל הרדיקלי כתוצאה מהפעילות הזו.

מעניין לציין שתום יורק, כמו רוב המוזיקאים בחו"ל, איננו ציוני ואינו תומך בישראל יותר מאשר ב'פלשתין'. עם זאת, נראה שהניסיון להחרים את הופעתם הביא אותו לפתוח חזית נגד מארגני החרם.

"כל זה יוצר אנרגיה מפלגת, שנאת חינם. אתם לא מחברים אנשים. אתם לא מעודדים דיאלוג במובן של הבנה. אם אתם באמת רוצים שהחברה תתקדם, לא יכול להיות שהסיפור הזה הוא חד-צדדי כמו שה-BDS מציג לעולם".

Lea

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם