הנוער חוזר להאמין בפוליטיקה

6 Knesset Building

יאיר בוכניק

הקמת המדינה מן היסוד בשנות הארבעים לא הייתה פשוטה כלל, וגורמים רבים היו תלויים בהצלחתו של המפעל הזה. אחד מהגורמים שהשפיעו על תהליכי הקמת המדינה היה הנוער של אז. הנוער, שלא פחד להסתכן במבצעי עוז וגבורה שיותירו גם את טובי מפקדינו פעורי פה, לחם לצד החיילים הבוגרים וסייע בהסלקת נשק ובהעברת מידע, בהקמת יישובים ובאיסוף מודיעין שישמש את המחתרות לעתים קרובות. בני הנוער היו גיבורים ובעלי נחישות רבה לא פחות מעמיתיהם הבוגרים. פעמים רבות מפקדי המחתרות העדיפו לשלוח בני נוער למשימות בידיעה כי בכוחם ובזריזותם יוכלו לבצע את המשימה וכי סיכויי הצלחתם להשלימה בלי להיתפס רבים יותר, ואף אם ייתפסו עונשם יהיה קל בהרבה מזה של חברי המחתרות הבוגרים.

מול סיפורי אמת אלו ניצבים גם ספרים פרי דמיונם של סופרים ישראלים שונים, שהמכנה המשותף לכולם הוא גבורת הנוער וסיועו להקמת המדינה וללחימה בבריטים. ברשימת ספרים אלו תוכלו למצוא את חסמב"ה, אורי וספרים מוכרים נוספים.

ומול הסיפורים ההם נמצאת גם המציאות שלנו היום. לפני כשבועיים שודרה בחדשות 2 כתבה בסדרת הכתבות 'יומן נעורים' על דור העתיד של הפוליטיקה בישראל. במסגרת הכתבה נשאלו בני נוער מהי מידת מעורבותם הפוליטית במדינה וכמה מהם רוצים לעסוק בתחום הפוליטי בעתיד.

אפשר לברך את חדשות 2 על ההצפה של הנושא החשוב. לצער הלב המצב שעלה מן הכתבה הוא שיש ריחוק גדול של בני נוער מהפוליטיקה ומהזירה הציבורית, נערים ונערות אינם רוצים להיכנס פנימה לתוך המערכת ואף מפחדים.

התמונה העגומה שהלכה והתבררה היא שהנוער בישראל והציבור בכלל איבד את האמון במערכת הפוליטית. רבים מבני הנוערמסרבים לפתח קריירה פוליטית בשל הרושם של שחיתות גבוהה ושיח רדוד שאליו דיונים נגרריםלפעמים.

אבל כאן לדעתי נדרשת מאתנו זהירות לא ליפול למקום לא נכון. המציאות בפועל היא שעל אף הסצנות שבאופן טבעי מושכות את תשומת הלב, רוב חברי הכנסת נוהג בפועל בישרות, נאמנות ומסירות. נכון שלא חסרים סיפורי שחיתויות ולכלוך, אבל חייבים לזכור את האמת החזקה והמשמעותית יותר והיא שהשינויים הגדולים קורים בפוליטיקה. היכולת להשפיע בצורה המרבית על האירועים ועל הדברים שמתרחשים במדינה היא דרך הפוליטיקה.

אפשר להתלונן הרבה ואפשר לקום ולעשות. ליצור מנהיגות נקייה יותר, ישרה יותר ומכובדת יותר. גם אם אלו דיבורים של תום נעורים, אז מה? זה הכוח שלנו

זאת הסיבה שאנו מאמינים שחובה עלינו ליצור שינוי. לבנות את האמון הזה מחדש, לגדל דור שיוביל את המדינה וישנה את המערכת הפוליטיתמבפנים. זה הרבה פחות מסובך ממה שזה נראה. כשנכנסים לזירה הזו, העניין נראה פתאום אחרת.

אנחנו מדברים על נוער עצמתי וערכי. נוער שלומד היום תורה יותר מבעבר. נוער שמתנדב בלי סוף. נוער שחושב ומתעניין.

לכן, אנחנו קוראים לכל הנוער בישראל:חברי תנועות הנוער השונות, הנוער המתנדב, הנוער שנלחם כדי לתרום בכל תחום - זו העת שלנו. בואו ניקח יזמה ונוביל, נוביל את המדינה שלנו למקום גבוה ולצמיחה. אתהשינוי הזה רק אנחנו יכולים לעשות, וזה יקרה רק אם נעשה זאת כולם יחד.

אל תוותרו, קדמו את הדעות שלכם, ועשו זאת בהגינות וביושר. היו חלק מהדור הפוליטיהבא של ישראל, ותובילו. השינוי בפוליטיקה יקרה רק מבפנים, לכן אנחנו צריכים להיות שם.

אפשר להתלונן הרבה ואפשר לקום ולעשות. ליצור מנהיגות נקייה יותר, ישרה יותר ומכובדת יותר. גם אם אלו דיבורים של תום נעורים, אז מה? זה הכוח שלנו.

כצעד ראשון להשבת אמון הנוער בפרט ואמון הציבור בכלל במערכת הפוליטית, החלטנו לעשותצעד קטן ואנו מקווים שהוא יוביל לתחילתו של תהליך שבסופו נזכה למערכת נקייה ואמתית.

ביום שני הגענו, בני נוער מכל הגוונים, למשכן הכנסת והחתמנו חברי כנסת מכל הקשת הפוליטית על "אמנתהיושר" - להתחייב לפעול ללא שחיתות ובשפה ראויה ומכבדת, ולשמש דוגמה ומופת לדור העתידשל המדינה.

יחד אתכם ועם כלל הנוער במדינה נעמוד על כך שהשינוי יקרה במעשים ולא בדיבורים, ואנו מאמינים שחברי הכנסת יעמדו בחתימות שלהם.הצטרפו למהלך ויחד נשנה מבפנים.

#לא בורחים – משנים

 

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם