צעד לקראת השיבה הביתה

3 mualem

חברת הכנסת שולי מועלם רפאלי, יו"ר סיעת 'הבית היהודי'

נכתב לקראת כנס 'ביטול חוק ההתנתקות', שנערך בכנסת ביום שני 19 ביוני

הקיץ נציין 12 שנים לגירוש שכונה במילים מכובסות 'תכנית ההתנתקות'. שלל הבטחותיו של ממשלת שרון התנפצו לרסיסים. במקום הביטחון והיציבות שהובטחו לא קיבלנו אלא טרור בלתי פוסק. מעבר להיבט הלאומי הכללי, במישור הפרטי אלפי ישראלים איבדו את ביתם, את פרנסתם, את כבודם ואת משפחתם וניסו איכשהו להשתקם שיקום נפשי, כלכלי וחברתי.

החברה הישראלית רגילה לקשר את הגירוש לרצועת עזה וליישובי חבל קטיף המפוארים, אולם מלבדם הוחרבו גם ארבעה יישובים בצפון השומרון: גנים, כדים, חומש ושא-נור. הגירוש מיישובי צפון השומרון היה איוולת לשמה. לא היה שום היגיון ביטחוני או מדיני להרוס אותם, אבל אריק שרון היה בהיי של התנתקות ועמו עדר של עיתונאים באיפוריה. כפי שלא הייתה שום הצדקה לעקור התיישבות יהודית מהקרקעות ההן, אין שום הצדקה להשאיר אדמות אלו בשיממונן. אלו שטחי C הנמצאים בבעלות ישראלית ובאחריות הצבא – כמו הבית שלי בגוש עציון.

לאחרונה התחלתי לקדם חקיקה לביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון, עם יושב ראש הקואליציה חבר הכנסת דוד ביטן, ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, סגנו דוידי בן ציון ומטה 'חומש תחילה'. הצעת חוק זו היא אבן דרך מרכזית וחיונית כדי שנוכל לדבר בכלל על בניית היישובים מחדש.

תכליתה של תכנית ההתנתקות כפי ש'נמכרה' לציבור הייתה להוביל למציאות ביטחונית, מדינית, כלכלית ודמוגרפית טובה יותר, אולם כפי שציינתי, לא רק שהתכנית כשלה בהשגת יעדים אלו, היא אף גרמה למדינת ישראל ולאזרחיה נזקים אדירים בתחומים אלו בדיוק.

חוק ההתנתקות, שהוא החוק ליישום תכנית ההתנתקות, נוגע לשלושה רבדים: האחד הוא ביצוע הגירוש, שכבר נעשה, לצערנו הרב. הרובד השני הוא מתן פיצויים למגורשים – גם זה בוצע. הרובד השלישי הוא איסור כניסת יהודים למרחבים אלו, וזהו סעיף שעדיין תקף ואותו החוק מבקש לבטל.

אכן, המציאות החוקית כיום היא שליהודים אסור להסתובב במרחבי היישובים החרבים אף על פי שהמקום בבעלות המדינה והאחריות הביטחונית בו איננה מוטלת על הרשות הפלסטינית כי אם על צה"ל. מאז קיץ 2005 ועד היום לא חל בשטח המפונה כל שינוי מבחינת מעמד הקרקע.

השאלה הכואבת 'מדוע להרוס?' נשאלה לפני 12 שנה; היום השאלה הנוספת היא מדוע ליהודים עדיין אסור להיות שם. במחילה מהמבקשים לקצר את משך הנסיעה בכבישי השומרון או ממי שרק רוצים לטייל באזור, החוק אמנם יאפשר זאת, אולם מטרתו היא הרבה מעבר לכך. המטרה היא לחדש ימינו כאן כקדם. היעד אמנם נראה רחוק, אולם תנאי אלמנטרי להגעה אליו הוא לאפשר תנועה חופשית של יהודים במקומות הללו. זהו תנאי בסיסי כדי שבסופו של דבר יתאפשר לשלוח לשם דחפורים – הפעם כדי לבנות.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם