חוק הגיור – המערכה בעיצומה

6  giyur

עמיטל בראלי, מנכ"ל ארגון חותם

אולי לא כולם שמו לב, אבל לפני 69 שנים קמה מדינה לעם היהודי. במדינת היהודים ישנה רשות ממשלתית כמעט לכל נושא, החל בסלילת כבישים וכלה בהנפקת דרכונים. גם נושא הגיור, שער הכניסה לעם היהודי, נוהל עד כה בבתי הדין הממלכתיים.

לאחרונה התחילו לצוץ כפטריות אחרי הגשם בתי דין פרטיים לגיור, בהליך הדומה יותר להקמת דוכן גיור. חלקם מוותרים על הדרישה לקיום מצוות או משאירים אותה להחלטת המתגייר: "מה מצופה מהמתגייר? בית הדין מעודד את המתגייר לחיות אורח חיים יהודי מסורתי". בתי דין אלו אינם עושים קורסי הכנה להבנת משמעות הגיור, ונהנים מתקציבים של הסוכנות היהודית המונהגת ע"י זרמים שונים.

בתי הדין הפרטיים פעלו בעבר בניגוד לחוק, אך לפני כשנה הם החלו לפעול בהכשר הבג"ץ, כאשר זה בהחלטה תקדימית הכיר בגיור אורתודוקסי פרטי שהמדינה פסלה. בכך נפתחה הדלת לעתירות שהוגשו על ידי התנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות, המנסות להדחק בשערי היהדות ומבקשות הכרה דומה לבתי הדין שלהן.

בהצעת החוק הנוכחית שבאה לסתום את הפרצה הקוראת לרפורמים, נראה שמישהו קיבל רגליים קרות. בעוד הצעת החוק מגדירה כי "גיור שנערך בישראל יהיה מוכר על פי דין רק אם בוצע באמצעות מערך הגיור הממלכתי", היא נמנעת לחלוטין מהגדרת אופיו של מערך הגיור הממלכתי, וחמור מכך – נמנעת מלייחס אותו לרבנות הראשית לישראל

מי אשם במצב מלבד הגופים הפלורליסטיים? גם בתי דין פרטיים במגזר החרדי שפעלו שנים רבות באופן עצמאי, תוך עצימת עיניים של הרשויות. אף שבתי דין אלו נדרשו לקבל את חותמת הכשרות של המדינה כדי שהגיורים יהיו בעלי משמעות חוקית, הם יצרו תקדים בעייתי.

השבוע אושרה בוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק הגיור הממלכתי, המבקשת להחזיר את הגלגל לאחור, לסגור את הפרצה שיצר בג"צ ולמנוע מבתי הדין הפרטיים – האורתודוכסיים והאחרים, לגייר באופן עצמאי.

אלא מה? בהצעת החוק הנוכחית שבאה לסתום את הפרצה הקוראת לרפורמים, נראה שמישהו קיבל רגליים קרות. בעוד הצעת החוק מגדירה כי "גיור שנערך בישראל יהיה מוכר על פי דין רק אם בוצע באמצעות מערך הגיור הממלכתי", היא נמנעת לחלוטין מהגדרת אופיו של מערך הגיור הממלכתי, וחמור מכך – נמנעת מלייחס אותו לרבנות הראשית לישראל.

הגדרת חוק מעורפלת שכזו מכינה את הקרקע להסתערות רבתי של הרפורמים והקונסרבטיבים, שיטענו כי יש להם זכות לקבל ייצוג במערך הגיור הממלכתי. הפרצה בנושא הגיור תהפוך לשער של ממש, שער שאין בו שומר.

אז לפני שאנחנו מברכים על החוק החדש המלאכה צריכה להסתיים, רק ארבע מילים חסרות בנוסח המוצע, ארבע מילים שישנו את כל התמונה: "על פי הרבנות הראשית".

הדיון על הגיור הוא לא רק הלכתי, הוא דיון קיומי הנוגע במקומות הכי עמוקים שלנו כעם וכמדינה. הוא עוסק פשוטו כמשמעו בכרטיס הכניסה לעם ישראל ולמדינת ישראל, אם נתרשל עכשיו נקבל משבר חמור יותר בעתיד.

 

 

 

 

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם