מכינה רוחנית קדם-אקדמית

m 3 academics

גם לקראת הכניסה ללימודים גבוהים צריכים להתכונן – הן מבחינת הקשיים הרוחניים, הן מבחינת האתגרים המחשבתיים והאמוניים שהקורסים מציעים. זה אפשרי, מניסיון

הרב עדו רכניץ, מכון משפטי ארץ

לאחרונה הוזמנתי לדבר עם תלמידי ישיבות ההסדר של מרכז ישיבות בני עקיבא שעומדים להתחיל לימודים אקדמיים בפקולטות למשפטים ולמדעי החברה. הוזמנתי מכיוון שלמדתי לתואר שני במדעי המדינה באוניברסיטת בר אילן (עשיתי זאת נשוי ובגיל 35, כך שהחיים שלי היו קלים יותר). בהמשך לשיחה עם החבורה הנחמדה, ברצוני לשתף בכמה תובנות מניסיון אישי ומניסיונם של אחרים.

מגרסת האמונה

הלימודים באקדמיה יוצרים אתגר רב-ממדי: אתגר חברתי – מפגש אינטנסיבי עם צעירים בעלי עמדות שונות מאוד, חברה מעורבת ולא-צנועה ועוד. אתגר רוחני – מיעוט העיסוק בענייני הרוח – תורה, מצוות ותפילה – אשר עלול לשחוק את עצמתה של עבודת ה'. אולם, כאן נעסוק באתגר האמוני – המפגש עם תפיסת עולם חילונית מגובשת. הכוונה בעיקר לפקולטות למדעי הרוח, החברה (בחלקה) ולמשפטים. במדעי הטבע והטכנולוגיה כמעט אין אתגר בגזרה זו.

כבר כעת חשוב להדגיש שמדובר באתגר אדיר, מכיוון שהעולם האקדמי משקיע משאבים עצומים של כישרון, זמן וכסף כדי לפתח מחקר ותפיסות עולם מסוימות. את האימפריה הזו לא יוכל לנצח שום סטודנט. לכל היותר הוא יוכל לשמור על עצמו ולעבור את הלימודים בשלום, וגם זה בדרך כלל לא קורה.

זה המקום להזכיר דברים שאמר הרב הראשי הריא"ה הרצוג בטקס פתיחת אוניברסיטת בר אילן. הוא ציטט משיחה שהייתה לו עם נזיר דומיניקני, וכך אמר (מתוך: משואה ליצחק, עמ' 221): "פתאום פנה אליי ושאל: רבי, היש לכם אוניברסיטה דתית? השבתי לו: לא. אז צווח אותו הנזיר הדומיניקני: הרי אתם אבודים! בלי אינטליגנציה של נוער דתי, הכל אבוד!". בעקבות זאת מתאר הרב הרצוג את התקוות הרבות שהוא תולה באוניברסיטת בר אילן.

כידוע, מאז עברו סטודנטים רבים בשבילי האוניברסיטה, וגם בר אילן כבר איננה אוניברסיטה דתית. ואם כן, כנראה כמעט הכול אבוד. ובכל זאת, להרים ידיים אי אפשר, ולכן לפניכם כמה תובנות.

איך להתכונן?

הדבר המדהים הוא שלקראת שירות צבאי או לאומי של שנה וחצי עד שלוש יש הכנה רצינית. וזאת, כאשר הצבא או השירות אינם איום אינטלקטואלי או אמוני, לכל היותר יש בהם אתגר חברתי ורוחני. אבל לקראת האקדמיה אין כמעט שום הכנה, וכאן מדובר על מערכת שמאתגרת את יסודות האמונה בעצמה ובכישרון.

העובדה שכמעט אין הכנה מסודרת מטילה אחריות בלתי אפשרית על הסטודנט/ית. ובכל זאת מה אפשר לעשות?

התשובה היא שנכתבו חומרים רבים המציגים את העמדה האמונית ברוב התחומים האמורים לעיל. חלקם נכתבו בידי רבנים וחלקם בידי אנשי אקדמיה יראי שמים. מי שרוצה לעשות את המינימום לקראת הלימודים חייב לשבת ולקרוא ולקרוא ולקרוא. אגב, באוניברסיטה אתם תקראו הרבה יותר, אבל כעת אתם צריכים לעשות זאת על בסיס משמעת עצמית למרות הקושי. פשוט תחפשו ברשת "כלכלה יהודית", "תורת המדינה", "משפט עברי" וכדומה ותגלו עולם ענק. כדאי כמובן להתייעץ כדי להחליט ממה להתחיל, ולאן להתקדם. וכמובן כדאי לקבוע חברותא ואפילו להקים קבוצת לימוד.

הדבר המדהים הוא שלקראת שירות צבאי או לאומי של שנה וחצי עד שלוש יש הכנה רצינית, וזאת כאשר הצבא או השירות אינם איום אינטלקטואלי או אמוני. לכל היותר, אתגר חברתי ורוחני. אבל לקראת האקדמיה אין כמעט שום הכנה. וכאן מדובר על מערכת שמאתגרת את יסודות האמונה בעצמה ובכישרון
ומה באוניברסיטה?

מכיוון שמדובר בהכנה ספורדית וקצרה רוב הסיכויים שלמרות חשיבותה היא לא תספיק כדי לעמוד מול האתגר האקדמי. בשלב זה ישנן כמה אפשרויות:

הראשונה היא להיטמע באקדמיה ולאמץ את עמדותיה. השנייה היא מה שקוראים "מידור" – להישאר דתי בארבע אמות של הבית ולאמץ את ערכי המודרנה בכל הנוגע למקצוע ולשדה הציבורי. שתי האפשרויות הראשונות הן מה שקורה לרוב הדתיים. האפשרות השלישית היא להסתגר, אבל אם אתם באקדמיה כנראה אינכם מסתגרים.

האפשרות הרביעית היא להתמודד, אף שזה קשה ולא פופולרי.

הדבר החשוב ביותר כדי להתמודד הוא להאמין שיש תשובה. אתם תשמעו בהרצאות ביקורת רומסת על כל מה שאתם מאמינים בו, ולא תהיה לכם תשובה. במצב כזה הכלי היחידי והבלתי מנוצח הוא להאמין שיש למישהו תשובה לכל זה. האמת היא שיש תשובות, אבל לא מלאות. לצערנו, עולם התורה עוד לא השלים את ההתמודדות השיטתית עם המודרנה, ואתם תשלמו את המחיר על כך. אבל להאמין שיש תשובה – אתם יכולים, ואפילו חייבים.

לאמונה הכללית יש להוסיף שגם באקדמיה יש מחלוקות, והרבה פעמים יש עמדה הקרובה לעמדה האמונית (למשל העמדה השמרנית). לצערכם, המרצים שלכם לא תמיד יציגו לכם עמדות שאינן נוחות להם, ואם יעשו זאת, זה יהיה תוך ביקורת והעדפת עמדות אחרות. למרות כל זאת, אוזן חדה תגלה את העמדות החולקות, ובעזרת יכולת חיפוש בסיסית ברשת גם תגיעו למאמרים הרלוונטיים.

באופן מעשי, אין לסטודנט לתואר ראשון יכולת להתמודד עם המרצים, ולכן כדאי לשתוק ולהתגונן. זה אומר לנסות לייסד שיעור תורני בענייני הלימודים האקדמיים, או לשמור על קשר על מישהו מבחוץ שהיה בעצמו באקדמיה, כדי להתייעץ בזמן אמת. נאמר זאת בבירור: במהלך הלימודים (עד סוף הדוקטורט...) לא תצליחו לשנות את האקדמיה, במקרה הטוב תשמרו על עצמכם.

מי שחולם לתקן את העולם יוכל לנסות לעשות זאת בשלב ראשון במסגרת עבודה סמינריונית. זה אפשרי כמובן גם בתזה או בדוקטורט. כדי לאזן את התמונה אני חייב לומר שלי כמעט לא הפריעו בבר אילן לכתוב תזה (על משנתו המדינית של הרב וולדנברג) על פי אמונתי. וכיום, באוניברסיטת אריאל אני זוכה לחופש אקדמי כמעט מוחלט, ואני מודה על כך. בנוסף, בשנים האחרונות פרסמנו באתר 'דין תורה' כמה עבודות אקדמיות (לתואר מוסמך ולתואר דוקטור, ראו באתר חומרים נוספים הנוגעים למה שנדון כאן) מצוינות שעוסקות ביישום התורה בחיינו, שנכתבו במוסדות שונים. אז לא הכול שחור ותמיד כדאי להסתכל על רבע הכוס המלאה.

לסיום, אשמח להשיב באופן אישי לכל פנייה או שאלה. אפשר לפנות לדוא"ל זה: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם