לא תוכל להתעלם

m 2 znut

הרב מתניה ידיד, ראש תנועת הבוגרים בבני עקיבא

מורכב ולא פשוט לכתוב מעל דפי עיתון המחולק בבתי הכנסת בנושאים שלרוב איננו אמורים לדון בהם בפומבי אלא בצניעות ובמקום הראוי להם, קל וחומר כשמדובר בעיתון הפונה בעיקרו לבני נוער. אך השבוע נפל דבר בישראל, וזהו אחד המקרים היחידים שבו אדם נדרש לעמוד באומץ נגד תופעה מביכה, מבישה, לא מוסרית ולא אנושית למען הצלתן של נשים ונערות ואף של גברים ונערים (באחוזים מצומצמים). עד כה נעדר הציבור הדתי-לאומי מהמאבק בתופעת הזנות המזעזעת וחסרת האנושיות הזו, אף על פי שהיינו חייבים להיות בחזית המאבק. גם אם הדבר נעשה באיחור ניכר עלינו להתייצב בחזית, לזעוק, להושיט יד ולמנוע את הקרבן הבא.

בישראל יש תופעות שוליים קשות של אלימות, התעללות, החרמות, פגיעה פיזית ונפשית, אלימות כלכלית ומילולית ועוד, אך אחת מהתופעות הללו – הזנות – כוללת את כל אלו גם יחד.

על פי נתוני סקר משרד הרווחה שפורסמו ב-2016, וכפי שהעלו מחקרים נוספים – הנתונים מזעזעים. לא פחות. הנה רק כמה מהם: במדינת ישראל חיים היום כ-12,500 אנשים בזנות, ומהם 1,500 קטינים. כ-97 אחוזים מהנשים בזנות הן אזרחיות ישראל ו-86 אחוזים מהן יהודיות. שיעור התמותה בקרב נשים ונערות בזנות גדול פי 40 מהתמותה בשאר האוכלוסייה ותוחלת החיים שלהן קצרה מאוד. מעטות הנשים שחוצות את גיל 50. בין 70–90 אחוזים מהנשים בזנות עברו התעללות מינית בילדותן, ובכלל זה גילוי עריות; שיעור ניכר מהן דיווחו על בריחה מהבית קודם לעיסוק בזנות. אחד הנתונים המבהילים הוא ש-62 אחוזים מהנשים הן אימהות לילדים, ומהן יותר מ-80 אחוזים הן אימהות חד הוריות לילדים בני פחות מ-18, חסרות כל תמיכה משפחתית וחברתית.87 אחוזים מהנשים בזנות בישראל חוו אלימות נפשית ו-76 אחוזים חוו פגיעה פיזית.

ההכרזה על הזנות כתופעה שאינה מוסרית ואינה חוקית נידונה כבר שנים רבות בכל מיני פורומים בכנסת, אך היא מעולם לא הבשילה להצעת חוק ממוסדת. לפני חודשים מספר התארגנה קואליציה של ארגונים דתיים, ובהם תנועת בני עקיבא בהובלת תנועת הבוגרים שלה, בתמיכתה של חברת הכנסת שולי מועלם-רפאלי ובעידודה, כדי לקדם הצעת חוק ראשונה ופורצת דרך בעניין. הצעת החוק כוללת הפללה של לקוחות הזנות מחד גיסא ושיקום רחב של כל מי שהידרדרו לעסוק בזנות מאידך גיסא. ביום ראשון השבוע, בהחלטה היסטורית, אושר החוק בוועדת השרים לענייני חקיקה בדרך לאישורו בכנסת ולכניסתו לספר החוקים של מדינת ישראל.

זהו חוק שאין מוסרי ממנו. עיקרו איננו ההענשה אלא הצבת תמרור אדום ושיקום של ממש למי שהידרדרו לעיסוק בזנות ולצריכתה. החוק פונה לכל מי שרואה בזנות תופעה 'טבעית' או 'עתיקה' וזועק באופן חד-משמעי כי היא תופעה פסולה שצריכה לעבור מן העולם.

אין שום היתר דתי, מוסרי או אנושי לראות בזנות תופעה בחברה נורמלית, כפי ששום תופעת התעללות אינה טבעית או נורמלית. בבני עקיבא כמו בארגונים דתיים אחרים לא נתנו את דעתנו לתופעה עד שנקראנו לכך. 'קואליציית הארגונים הדתיים למאבק בזנות', המנוהלת על ידי מיטל בנשק ונועה מבורך (בהתנדבות מלאה), נרתמה למאבק. התקיימו כמה ישיבות והעניין נלמד לעומק, כולל סיור שנעשה לנשות הקואליציה כדי להבין את התופעה ולהיחשף אליה בשטח.

חלק ניכר מהפעילות יוחד לקידום העניין בקרב חברי הכנסת והשרים כדי שיתמכו בחוק. לקראת הישיבה השבוע אף פרסמה הקואליציה קול קורא התומך באישור החוק ושלחה אותו לחברי ועדת השרים. החוק זוכה כיום בכנסת לתמיכה חוצת מפלגות, ו-71 חברי כנסת (מלבד השרים) תומכים באישורו.

זוהי הזדמנות נוספת לדבר על ערכי המשפחה ביהדות, על ערכי בין אדם לחברו הפשוטים והבסיסיים ביותר, על היכולת שלנו לפעול בחברה בישראל ולסייע למי שהגיעו לקצה. גם אם עד היום המאבק היה בעיקר של ארגוני נשים, שבמקרים רבים איננו יכולים להסכים עם דרכם או עם דרכי המחאה שלהם, הרי שכאן אין ספק שדווקא עמידה איתנה של ארגונים דתיים יחד במאבק הזה היא חשובה, נחוצה ומחויבת המציאות. דווקא האמירה ודרכי המאבק הייחודיים של הארגונים הדתיים בעניין רגיש כל כך הם שיכולים לקדם קידום ניכר את מיגור התופעה.

"ומבשרך לא תתעלם".

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם