חיזוק תשתיות עולמי

3 eliyahu kobi gidon

מה יהיה מעמדו של הכותל המערבי כשייבנה בית המקדש, וכיצד האירועים האחרונים על ההר מלמדים על שלב חדש שרוצה לבוא לעולם

הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת

יש גמרא שמספרת כי בזמן בית המקדש היה רבן יוחנן בן זכאי יושב בצלו של היכל ודורש כל היום כולו(פסחים כו). הגמרא מסבירה שלא היה אולם גדול מספיק לכל הקהל שרצה לשמוע את רבן יוחנן בן זכאי. אנשים מן הסתם היו מתחלפים, זה יוצא וזה בא, וכך היה רבן יוחנן בן זכאי יושב בצלו של היכל ודורש כל היום כולו.

התמונה הזאת מתחברת לי עם כנסי הלימוד הגדולים בבנייני האומה ובגני התערוכה, "בכל לבבך" ו"בניין שלם", כנסי החמ"ד וכנסי התנ"ך, כנסי בין הזמנים וכנסי אלול. כנסים שהולכים וגדלים כי מעלים בקודש ואין מורידין.

הכלל הזה יעזור לנו להבין שהצימאון שרואים היום לתורה לא ייפסק כשייבנה הבית. תחשבו על עשרות אלפי העולים שמגיעים היום לירושלים בימי חג ותחשבו מה יקרה בעתיד הקרב ובא. אלפי אלפים ירצו לשמוע שיעורי הלכה ושיעורי אמונה, שיעורים מרבן יוחנן בן זכאי ושיעורים מהלל הזקן, שיעורי גברים ושיעורי נשים, שיעורי ילדים והתוועדויות חסידים.

אם מעלים בקודש ולא מורידים נכון גם לגבי המקום, זה אומר שהכותל המערבי רק יתעלה עם בניין בית ה'. העילוי שיהיה בגאולה לא יבוא על חשבון קדושת הכותל ששמר על החיבור בינינו לבין אלוקים במשך כל שנות הגלות.

השבוע הרגשנו משהו מעין ההתעלות העתידית, בימים שבהם חברי הרוצחים של השוטרים סולקו מההר והמואזין לא הפריע לנו להתפלל. זה היה ממש מופלא

אין ספק שהכותל המערבי יהיה אחד המקומות שבהם יתכנסו ללמוד אלפי לומדים. מקום קדוש ששרתה בו שכינה והתפללו בו אנשים שבאו מקצווי ארץ דורות על דורות, בוודאי לא יהיה מגרש חניה למכוניות (כפי ששמעתי מאדם שרצה מאוד לרומם את בית מקדשנו). אין ספק שהכותל הזה יהיה אחד המקומות החשובים שבהם יתפללו וישמעו שיעורים, יקיימו התוועדויות ואולי יתנבאו בעזרת שירי הקודש של הלויים.

רוצים כבר להפוך לימי שמחה

כל התעלות שתהיה בהר בית ה' משפיעה מטבעה על אבן השתייה, התשתית של העולם. ולכן היא משפיעה גם על האנושות כולה וגם על הצומח והדומם כולו. "ישמחו השמים ותגל הארץ ירעם הים... יעלוז שׂדי וכל אשר בו... ירננו עצי היער". בכל מקום בעולם "לא יישא גוי אל גוי חרב ולא ילמדו מלחמה". המקדש היושב על אבן השתייה ינקה את הרע מהאנושות כולה. ומלאה הארץ דעה את ה' כמים לים מכסים.

השבוע הרגשנו משהו מעין זה בימים שבהם חברי הרוצחים של השוטרים סולקו מההר והמואזין לא הפריע לנו להתפלל. זה היה ממש מופלא. הרגשנו את ההלכה שאומרת כי מניין שיש בין העשרה שמרכיבים אותו נכרי אינו נחשב מניין. הנכרי הזה חוצץ ומפריע לשכינה לשרות.

הרגשנו את התפילה שמחה וזורמת. הרגשנו שלא רק מפריעים מלמטה סולקו, אלא גם מפריעים רוחניים מלמעלה. אלה שנאמר בהם "סכותה בענן... מעבור תפילה". כאילו הוסר חלק מחומת הברזל שהוצבה שם בזמן החורבן להפסיק בינינו ובין הקב"ה.

זכיתי לראות את האנשים שבאו מכל הארץ בקדושה ובטהרה מתפללים בכותל לפני עלייתם להר. אנשים שרוצים לנצל את שעת הרצון הזו לתפילה בלי הפרעות של מואזין, בלי צעקות של מוראביטון. בלי מעקב אחרי כל פסוק שיוצא מהפה.

האמת היא שגם בצפת הרגשנו תפילות שונות משבת רגילה. כאילו ימי בין המצרים הללו מתאמצים להפוך לששון ולשמחה לכל בית ישראל, והאמת והשלום אהבו. אמן.

 

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם