מה חוקקנו בקיץ האחרון

5 seder

שניאור שפירא
תיקון אפליה קיימת, הרתעת עברייני אינטרנט, התערבות יתר ודחיינות מתמדת שעלולה להתפוצץ לכולנו בפנים * סיכום מושב הקיץ – חלק ב'

בשבוע שעבר התחלנו לסכם את החוקים החדשים הבולטים שעברו בכנסת במושב האחרון, והשבוע נציג עוד כמה חוקים העשויים לעניין אתכם ואולי אף להשפיע על חלקכם השפעה ניכרת.

חוק הצהרונים – החוק שם לעצמו מטרה לקבוע סטנדרטים ברורים בכל הקשור לצהרונים, ובעיקר, לטענת יוזמי החוק, לפקח על עלותם ולהגבילה. בחוק מוגדר מי יכול להפעיל צהרון ומי יכול לעבוד בו, התנאים הפיזיים והתברואתיים המינימליים לצהרון ואיכות המזון המוגש בו, אבל השורה התחתונה והמשמעותית ביותר בחוק היא פיקוח על מחירו.

בחוק נקבע כי מחיר צהרון יוגבל עד כ-950 שקלים בחודש, ויש מקומות שבהם המחיר יפחת מ-400 שקלים, תלוי בחתך הסוציו-אקונומי של היישוב. בהתחשב במצב הנוכחי, שבויש הורים המשלמים כ-1,500 שקלים ואף יותר, מדובר בשינוי דרמטי. החוק יחול בשלב זה רק על צהרונים הפועלים במסגרת הרשות המקומית או בשטח השייך לה (גנים, בתי ספר וכו'), והחל מהשנה הבאה יחול גם על צהרונים פרטיים. עד כאן החלק הטוב.

כמו הרבה חוקים רבי השפעה כלכלית, מה שנראה טוב על הנייר לא בהכרח יעבוד בחיים האמתיים: פיקוח על המחירים, ואין זה חשוב באיזה מוצר מדובר – לחם אחיד, דירות או צהרונים – יוצר מחסור במוצר ומקשה על הציבור המעוניין בו להשיגו. לדוגמה, בפני מפעיל צהרון שגבה עד היום 1,500 שקלים ופתאום צריך להוריד את המחיר ל-950 עומדות שתי אפשרויות: האפשרות האחת היא שהוא יצא מהמשחק ויוותר על הצהרון, ובמקרה הזה מספר הצהרונים יצטמצם ולהורים העובדים לא תהיה בררה אלא לחזור הביתה מוקדם יותר; האפשרות השנייה היא שהצהרון יספק שירות טוב פחות. אין אפשרות אמתית להוריד את המחיר וגם לשמור על אותה הרמה.

מיד לאחר חקיקת החוק הודיעו כמה מפעילי צהרונים, כמו ויצ"ו ונעמת, כי הם יפסיקו להפעילם היות שהמחיר החדש אינו משתלם להם. זוהי תוצאה מובהקת של התערבות מזיקה ובלתי רצויה בשוק.

חוק גיל הפרישה – בקפיצה קלה של 60 שנה בערך נעבור לדבר מעט על פנסיה. מהי פנסיה? בקצרה: הפרשת סכומים קטנים למדי לאורך שנות העבודה המושקעים בכמה סוגי השקעה וצוברים ריבית. כאשר האדם מגיע לגיל הפרישה הוא מתחיל לקבל סכום חודשי קבוע המבוסס על הסכומים שחסך עם הריבית עליהם. המשתנה העיקרי המשפיע על גודל הקצבה הוא ההפרש בין תוחלת החיים הצפויה לגיל הפרישה; ככל שיש יותר שנים 'להתפרנס' ממה שהאדם חסך, כך הסכום החודשי, מן הסתם, יהיה נמוך יותר.

תוחלת החיים בישראל עומדת על כ-82 שנה, ואילו גיל הפרישה עומד על 67 לגברים ו-62 לנשים. באופן הזוי ביותר גיל הפרישה בישראל מבוסס על גיל הפרישה שנקבע בגרמניה לפני כ-100 שנה והתאים לתוחלת החיים של אז – כ-70 שנה בממוצע. הפער האדיר בין גיל הפרישה לתוחלת החיים, העתיד רק לגדול עוד ועוד, הוא מטריד ביותר.

גם בכנסת הבינו את הבעיה, ובעשור האחרון מתנהלים דיונים רבים על העלאת גיל הפרישה, במיוחד לנשים, מאחר שהוא נמוך במיוחד. אף על פי כן בשל לחצים פוליטיים השינוי אינו מתקדם כבר שנים ארוכות. צריך להבין – מדובר בפצצה מתקתקת. אם המצב יישאר כך זה יהיה אסון ומשבר כלכלי שמדינת ישראל טרם חוותה כמותו. לפני שנים מספר נחקק חוק שמחייב את הכנסת לקבוע גיל פרישה חדש עד למועד מסוים. מכיוון שמועד זה מתקרב וגיל פרישה חדש אינו נראה באופק, החוק החדש דוחה את המועד לתאריך חדש. חוק זה הוא למעשה אות קלון לכנסת, שאינה מצליחה להעביר תיקון חשוב כל כך לכלכלה הישראלית.

חוק למניעת ביצוע עברות באינטרנט – חוק זה עוסק בסמכויות המשטרה ובית המשפט להגביל פעילות אתרי אינטרנט המשמשים זירה לביצוע עברות כגון עברות סמים, אלימות, מין וכו'. עד היום לא הייתה פעילות האכיפה של המשטרה בתחום האינטרנט מעוגנת בחוק ברור, והיא נסמכה על תערובת של כמה וכמה חוקים. החוק החדש מבהיר את המצב ומעניק כלים חד-משמעיים לטיפול בעברות חמורות. בין השאר בסמכות בית המשפט לחסום גישה לאתר בעייתי, וכשמדובר באתר ישראלי הוא אף יכול להורות על הסרתו לחלוטין מרשת האינטרנט. עם הסרת האתר תופיע בכתובתו הודעה על הסרתו בידי המשטרה כדי להרתיע אתרים דומים לו. קצב ההתפתחות של האינטרנט והשימוש הרב בו מחייבים את רשויות החוק להתקדם ולהדביק את הפער.

חוק חינוך חינם לילדים חולים – חוק שולי למדי בהיקפו, אבל לאנשים שהוא רלוונטי בעבורם הוא יכול לסייע רבות. כידוע, חוק חינוך חובה קובע חובת לימודים על כל ילד מכיתה א' עד י"ב, ולימודים אלו ממומנים על ידי משרד החינוך. חוק זה חל גם על ילדים חולים המאושפזים בבתי חולים, והם זכאים למורים שילמדו אותם במהלך שהותם בבית החולים. בעקבות המחאה החברתית של 2011 הוחלט להרחיב את 'חוק חינוך חינם' ולהחילו מגיל שלוש, אולם בעת חקיקת החוק נשכחו הילדים החולים ולא נכללו בו. תיקון החוק שעבר כעת מבטל אפליה זו ומעניק אפשרות לימוד גם לילדים בני שלוש עד שש.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם