הרומאים היו נגדנו

4 ben artz

תגובה לתגובתו של ד"ר דן גמליאל

ד"ר חגי בן ארצי, אוניברסיטת בר אילן

בתגובה לריאיון אתי שפורסם בגיליון של שבת "חזון", מעלה ד"ר דן גמליאל שורה של טענות נגדי. הן לא רק תמוהות, אלא אין להן שום קשר עם העובדות ההיסטוריות.

אתייחס לטענותיו העיקריות אחת לאחת תוך ציטוט מדויק מדבריו.

א.     "ייתכן שפומפיוס לא נהג בעדינות, אבל לא הייתה לו כוונה להשמיד את היהודים" - אכן, המלחמה נגד פומפיוס, הכובש הראשון של ארץ ישראל, הייתה מלחמת חירות. מטרתה הייתה לשמור על עצמאותה של ממלכת החשמונאים. לא טענתי שהתכנית להשמדת העם היהודי מתחילה עם פומפיוס (היא מתחילה כמאה שנים מאוחר יותר, מימי הקיסר גאיוס קליגולה).

ב.     "אחרי פומפיוס הייתה תקופה של יותר ממאה שנה (...) שבה לא היה מרד נגד הרומאים" - לא רק שהיה מרד בתקופה זו, היו חמש מרידות! השתיים האחרונות הקיפו את כל האוכלוסייה בארץ (המרד של מתתיהו אנטיגונוס בשנים 37-40 לפני הספירה) והמרד אחרי מותו של הורדוס (4 לפנה"ס).

ג.      "נכון, הרומאים דיכאו את המרד (הגדול) באכזריות, אבל מדובר בדיכוי של מרד ולא במהלך של השמדה. הקהילות בתפוצות תחת שלטון הרומאים לא נפגעו". מי שאומר את זה פשוט לא יודע על מה הוא מדבר. הנה העובדות:

בקיסריה נטבחו עשרים אלף יהודים, בבית שאן נטבחו שלושה-עשר אלף יהודים, באשקלון נטבחו אלפיים וחמש מאות יהודים, בעכו אלפיים יהודים, והרשימה עוד ארוכה. גם באלכסנדריה שבמצרים נטבחו ביום אחד לא פחות מחמישים אלף יהודים.

כל זה קרה לפני המרד, בקהילות יהודיות שביקשו בסך הכול לחיות את חייהן כיהודים ובגיבוי מלא של פלורוס הנציב בארץ ישראל, קסטיוס גאלוס הנציב בסוריה ונירון קיסר בכבודו ובעצמו. העם היהודי הבין שהאימפריה החלה במהלך של השמדת עם ורק אז יצא למרד הגדול, שהיו שותפים בו כל חלקי העם - מתונים וקנאים, פרושים וצדוקים, איסיים וגרים. העם היהודי לא נטבח כי יצא למרד, העם היהודי יצא למרד כי הוא נטבח!

אלו הן העובדות ההיסטוריות, שאפילו יוסף בן מתתיהו, הסניגור של האימפריה הרומית, לא מסתיר אותן. המהלך של השמדת העם היהודי לא נולד ביום אחד אלא הבשיל אחרי כ-150 שנה של מאבק קשה עם העם היהודי, שסירב להתבולל ולוותר על זהותו. ממש כמו שהמהלך של השמדת העם היהודי של גרמניה הנאצית לא נולד ביום אחד, אלא הבשיל אחרי תקופה ארוכה של שנאה ואנטישמיות.

אני יודע שבכך אני שובר את הדימוי המקובל של המורדים כחבורה של קנאים מטורפים, דימוי שנועד לשרת מטרות פוליטיות של השמאל הישראלי, וד"ר גמליאל ממשיך לדקלם אותו. אבל אני מבקש להציל לא רק את כבודם של המורדים אלא את כבודה של האמת ההיסטורית. הא ותו לא.

ד.      אני גם שובר את הדימוי המקובל של רבן יוחנן בן זכאי, ואני מגדיר אותו כתומך במרד ואבי המרידות שבאו אחריו - מרד התפוצות ומרד בר כוכבא. וגם בעניין זה ד"ר גמליאל חולק עליי ומציג את העמדה המקובלת - "אין שום בסיס לטענה זאת, ובקשתו של רבן יוחנן בן זכאי ליבנה איננה קשורה למרד".

אך מה לעשות שמקרב חכמי יבנה, תלמידיו של ריב"ז, צומחות מיד אחרי המרד הגדול שתי מרידות גדולות - אחת בארץ ישראל (מרד בר כוכבא) ואחת בתפוצות?

אין ספק שאת ההשראה למרידות האלה נותן גדול חכמי יבנה רבי עקיבא, אבל שותפים לו כל החכמים שצמחו ביבנה. גם הרמב"ם בתיאורו את מרד בר כוכבא כותב ש"תמכו ברבי עקיבא כל חכמי דורו". כל התלמידים האלה היו תלמידיו של רבן יוחנן בן זכאי ושאבו מרוחו ומהשראתו. אכן, ריב"ז עוזב את ירושלים לפני נפילתה, אבל לא בגלל התנגדותו למרד אלא מפני שהבין שהמרד הגדול נכשל, וצריך להקים מרכז רוחני-תורני חדש, שיפיח בעם מחדש את רוח המרד. ואכן, הוא מצליח בכך בצורה מדהימה, כאשר תלמידיו ותלמידי תלמידיו מובילים את שתי המרידות הגדולות שהכניעו את האימפריה הרומית וגרמו לאנטונינוס פיוס לוותר על תכנית ההשמדה של העם היהודי, ולהגיע אתו לפיוס והשלמה ואף לתמיכה וחיזוק.

לסיכום תגובתי: ד"ר דן גמליאל ממשיך להשמיע את הסיסמאות המקובלות והמוכרות, כי בלעדיהן יהיה קשה לנגח את המתנחלים ואת הדתיים, ש"ממיטים עלינו אסון כמו הקנאים בימי בית שני" (מאיר שלו). מה לעשות, העובדות ההיסטוריות לא מסתדרות עם הסיסמאות האלה. אבל למה לתת לעובדות לבלבל אותנו ולקלקל לנו מסע הסתה דמגוגי מוצלח כל כך?

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם